„Měsíčně zaevidujeme zhruba deset nových černých skládek,“ sdělil Tomáš Svačina, který u městské policie pracuje jako manažer prevence kriminality.
Redakce oslovila magistrát s dotazem, co by se za ušetřenou půl milionovou částku dalo podniknout. „Odpovím všeobecně, ale za takovou částku lze postavit nové dětské hřiště nebo upravit zeleň,“ doplnila mluvčí magistrátu Jana Fričová.
Tendence zakládat černé skládky v Jablonci a jeho okolí každým rokem roste, protože v roce 2022 bylo v Jablonci z veřejných stanovišť odvezeno více než 180 tun nelegálně odloženého odpadu a náklady na jeho odstranění přesáhly 519 tisíc korun. O rok později zaplatilo město za odstranění 219 tun více než 560 tisíc.
„Očekáváme, že letos, bohužel, opět přesáhneme čísla předchozích let. V uvedených částkách přitom nejsou započítané mzdové náklady zaměstnanců města, kteří černé skládky odklízejí,“ konstatovala Ludmila Rosenbaumová z odboru městské ekologie jabloneckého magistrátu.
V Jablonci řádí i vandalové
Společně s černým skládkami trápí Jablonec i vandalismus. Například v ulici Na Výšině město zrekonstruovalo kontejnerové stání na tříděný odpad. Zanedlouho se na něm podepsali sprejeři a navíc se hned v sousedství objevily dvě velké lednice, které tam neměly co dělat.
„Vysloužilá elektrozařízení nelze volně odkládat na veřejných místech tříděného odpadu. Takové jednání je v rozporu s obecně závaznou vyhláškou města a může být postihováno finanční sankcí,“ řekla Rosenbaumová.
Sprejeři ničí i nově zrekonstruované věci a při opravě městského majetku se tak musí počítat i s náklady na odstranění následků řádění vandalů.
„Lidé se na nás obrací s žádostí o rekonstrukci kontejnerových stání a město se je snaží v rámci svých omezených finančních možností postupně opravovat. Letos prošla rekonstrukcí kontejnerová stání v ulici Ještědská, 1. máje, Pražská – Fügnerova, Budovatelů a naposledy v ulici Na Výšině. Peníze za odstranění nevzhledných nápisů z žulových bloků budou chybět na rekonstrukci těch dalších,“ doplnila Rosenbaumová.
Podle městské policie je boj se sprejerstvím složitý, protože pachatele je potřeba chytit přímo při činu. „Máme kamerový systém na veřejných místech a monitorujeme i významné budovy,“ řekl Svačina, který zároveň upozornil, že si dovedou poradit i s hříšníky, kteří odkládají odpad tam, kde nemají.
„Je pravda, že černé skládky jsou skutečným problémem. Například v Proseči „u cvičáku.“ Monitorujeme i stání na tříděný odpad. Pokud tam někdo odloží například vysloužilou elektroniku nebo dejme tomu matraci, jsme schopni ho podle kamer dohledat,“ uzavřel Svačina. Při dopadení hrozí hříšníkovi ve správním řízení desetitisícová pokuta. V případě právnické osoby je pokuta mnohem vyšší.