V Jablonci zbourali domy, ve kterých dříve sídlil státní podnik Javoz.

V Jablonci zbourali domy, ve kterých dříve sídlil státní podnik Javoz. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Majitel doplatí městu zbourání domu, kde se vyráběla hra Dostihy a sázky

  • 4
Jablonec nad Nisou musel před časem zbourat dům v širším centru města, o nějž se jeho majitel příliš nestaral. Hrozilo, že pád budovy někoho zraní. Téměř tři roky trvající spor o zaplacení nákladů za demolici nyní končí.

Na začátku února roku 2018 prohlásil tehdejší primátor Jablonce Petr Beitl, že město nemůže dopustit, aby se někomu něco stalo.

Svá slova adresoval směrem k domu ve Smetanově ulici nedaleko centra města. V něm před rokem 1989 sídlil státní podnik Javoz, který mimo jiné vyráběl kultovní stolní hru Dostihy a sázky. 

Statik nařídil demolici

Dům v památkové zóně byl v únoru takřka před třemi lety v tak špatném technickém stavu, že statik nařídil jeho demolici. Jinak hrozilo, že se budova brzy sesune na chodník a silnici pod ním. Město proto stavbu nechalo srovnat se zemí a zaplatilo všechny s tím spojené náklady. Šlo o sumu přes 2,5 milionu korun. 

Její část už od října roku 2018 žádá radnice zaplatit po dnes již bývalém vlastníku nemovitosti, který dům nechal zchátrat až do takového stavu. Teprve tento čtvrtek jablonečtí zastupitelé schválili dohodu o uznání dluhu. V ní se bývalý majitel domu zavazuje, že městu za porušení stavebního zákona doplatí více než 1,5 milionu.

Vlastník domu ho sice v minulosti částečně zajistil, ale to nestačilo a stavební úřad mu nařídil jeho demolici. Na výzvy státní správy však nereagoval, a tak demolici muselo provést za své peníze město. Na konci října 2018 mu však majitel zaplatil část nákladů - jeden milion korun. A od té doby s ním radnice vedla právní spory o zbylou částku. 

Vlastník bude dluh splácet

Tu uznal až nyní a doplatek uhradí po padesátitisícových splátkách. Těch bude podle dohody třicet. Poslední, jednatřicátá, činí téměř 24 tisíc. Jméno vlastníka z Mladé Boleslavi nemůže město z důvodu zákona o ochraně osobních údajů zveřejnit. Navíc ten už od domu „vyčištěné“ pozemky prodal jinému vlastníkovi. Podle opoziční zastupitelky Jarmily Valešové z České pirátské strany je však splátkový kalendář velmi mírný. 

„Splátkový kalendář mi přijde nastaven velice mírně. Město de facto poskytuje bezúročný úvěr majitelům, kteří se nestarali o budovu v širším centru. Měli jsme s tím mnoho starostí,“ uvedla Valešová na jednání zastupitelů. Právník jablonecké radnice Jiří Kučera ovšem říká, že šlo prakticky o jedinou možnou dohodu. 

„Tu věc řešíme delší dobu a vlastník vznesl několik námitek proti uplatnění našich nákladů a rozporoval výši této částky. Dokonce to chvíli i vypadalo, že budeme muset podat žalobu. Tohle je dle právníka majitelů nejvyšší možná suma, kterou jsou schopni měsíčně platit. Vzhledem k délkám soudních procesů a délkám odvolání mi tato dohoda přišla jako nejracionálnější řešení. Navíc pokud nesplatí jednu splátku, stává se splatným celý dluh,“ okomentoval před zastupiteli Kučera. 

Majitel domu bývalého Javozu musí mimo jiné zaplatit náklady jak na odstranění stavby, tak také za technický dozor, vypracování statického posudku nebo za zabezpečení okolí před a při demolici.

Dům, kde vznikala legendární desková hra, byl ve špatném stavu již léta před svým nuceným zbouráním. Hru vymyslel v roce 1984 Ladislav Mareš. Na přelomu 60. a 70. let si ve městě založil malou tiskárnu. Tiskl vizitky či parte a začal přemýšlet, jak by provoz rozšířil. Nakonec sehnal staré stroje, pořídil si kartonážku a začal vyrábět hry.