Autobusy v Jablonci pojedou, smlouva bude ale jen na rok

  16:07aktualizováno  16:07
Kdo bude od konce ledna 2019 zajišťovat městskou hromadnou dopravu v Jablonci nad Nisou rozhodne výběrové řízení, které aktuálně běží. Nový dopravce ale má ve městě fungovat jen necelý rok.

Autobusové linky po Liberci si dopravní podnik zajistí sám. Pro sousední Jablonec hledá subdodavatele, který má vzejít z výběrového řízení. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Vyjedou 26. ledna příštího roku do ulic Jablonce autobusy? Zřejmě ano, ale zatím není jisté, jaká společnost je bude provozovat. Dopravní podnik měst Liberce a Jablonce nad Nisou (DPMLJ) se rozhodl, že na dodavatele městské hromadné dopravy v druhém největším městě kraje vypíše veřejnou zakázku.

 A to na poměrně nezvykle krátkou dobu. Nový dopravce by tu totiž měl působit jen do 31. prosince 2019. Tedy po dobu, po kterou měla platit původní smlouva mezi dopravním podnikem a firmou BusLine. Ta v létě smlouvy s DPMLJ vypověděla právě k 25. lednu kvůli kvůli neuhrazeným pohledávkám, jejichž výši však podnik zpochybňuje. 

Od ledna 2020 bude jezdit Jablonecká dopravní

Uzávěrka přihlášek do tendru za přibližně 65 milionů korun byla již 9. listopadu. Výběrové řízení však podle mluvčí DPMLJ Martiny Poršové dále běží, jelikož se jeden z uchazečů odvolal. „Proto zatím neznáme výsledek a členové výběrové komise nabídky nadále vyhodnocují. Momentálně běží zákonné lhůty,“ uvedla pro MF DNES Poršová. 

Dodala, že zatím nejde prozradit například počet přihlášených firem, tedy ani to, zda se do tendru přihlásil i BusLine. 

Od ledna 2020 by dopravu v Jablonci měla zajišťovat před přibližně rokem založená městská společnost Jablonecká dopravní, v jejímž čele stojí někdejší šéf DPMLJ a také bývalý zaměstnanec firmy BusLine Luboš Wejnar. Jak bude doprava v Jablonci v budoucnu skutečně vypadat a zda se jeho novému vedení aktuální postup zamlouvá, zatím nechce nikdo z radnice komentovat. 

„Vzhledem k tomu, že pracovní schůzka akcionářů a dalších zúčastněných subjektů k tomuto tématu se koná tuto středu v Liberci, vyjádření poskytne statutární město Jablonec nad Nisou až po této schůzce,“ vzkázala mluvčí jablonecké radnice Markéta Hozová. 

V Liberci budou jezdit autobusy z Německa

Zatímco pro Jablonec dopravní podnik hledá subdodavatele, v Liberci chce výpadek služeb po 25. lednu vyřešit vlastní cestou. V praxi to znamená, že nakupuje autobusy. V sousedním Německu již obstaral deset ojetých autobusů Mercedes Citaro. Do konce roku jich chce firma koupit celkem čtrnáct. Mělo by to stačit, jelikož v krajském městě zajišťuje BusLine jen čtyřicet procent dopravy.

Veřejnou autobusovou dopravu v Jablonci a také na Jablonecku zastřešuje Dopravní sdružení obcí Jablonecka, které si dopravní služby objednává u DPMLJ, subdodavatelem dopravního podniku je společnost BusLine, která v Jablonci provozuje 32 autobusů. Dopravní podnik je největší společností ve vlastnictví Liberce, sousední Jablonec je menšinovým vlastníkem s 0,38 procenta akcií. Firma zajišťuje městskou dopravu v obou městech i tramvajové spojení mezi nimi.

Společnost BusLine vypověděla smlouvu s dopravním podnikem v červenci s půlroční výpovědní lhůtou. Výpověď dostal dopravní podnik poté, co odmítl zaplatit fakturu od firmy BusLine na desítky milionů korun.

Autor:

Nejčtenější

Jak vyvést stamiliony z dopravního podniku? Plán vznikal už v roce 2016

Bývalý ředitel DPMLJ Luboš Wejnar, jehož v roce 2017 spolu s Pavlem Šulcem...

MF DNES rozplétá složitou korupční síť, kdy se lidé napojení na firmu BusLine pokoušeli vytunelovat a zničit liberecký...

Soud potvrdil rodu Walderode restituční nárok k panství na Turnovsku

Zámek Hrubý Rohozec

Odvolací Krajský soud v Hradci Králové potvrdil restituční nárok rodu Walderode na vydání panství na Turnovsku. Rod se...

Liberecká policie pátrala po uprchlém vězni. Už se vrátil zpět

Při rozsáhlém cvičení Orkán 2019 si více než dvě stovky účastníků především z...

Liberecká policie pátrala po uprchlém vězni Petru P. Jednatřicetiletý muž v sobotu po třetí hodině ranní opustil své...

Ta obměna kádru je abnormálně velká, ví jablonecký trenér Rada

Poslla ze Slavie Jan Sýkora (vlevo) a Vojtěch Kubista před prvním tréninkem...

Nejrazantnější změny v kádru za několik posledních sezon rozbouřily před včerejším startem letní přípravy kabinu...

Žena vrávorala s kočárkem, místo přípravy sunaru dál pila. Dítě jí odebrali

Opilá matka vrávorala s kočárkem

Přes tři promile alkoholu naměřili policisté matce, která s dítětem v kočárku vrávorala po Zákupech a vstupovala do...

Další z rubriky

Boule až za ušima. V Liberci se soutěžilo v pojídání jahodových knedlíků

Pojídání jahodových knedlíků na čas bylo jednou z atrakcí jahodového trhu 16....

Netradiční jahodový trh přilákal v neděli do centra Liberce stovky lidí. I když vůni jahod na náměstí před radnicí...

Cizinec si zařídil nelegální výrobnu cigaret, připravené měl tuny tabáku

Ilustrační foto

Nelegální výrobnu cigaret připravenou k zahájení provozu odhalili policisté v Libereckém kraji. Cigarety měly vznikat...

Čápů ubývá, na Liberecku dostalo kroužek jen devět mláďat

Na komínu v Nové Vsi dostala kroužek tři mláďata.

Sobotní obhlídka osmi čapích hnízd přinesla neradostnou zprávu o stavu mláďat čápů bílých v Libereckém okrese. Kroužek...

Najdete na iDNES.cz