Science centrum si pro její otevření vybralo symbolické datum 2. 2. 2022. „Na názorných a hmatatelných příkladech si u nás děti mohou vyzkoušet řadu pravidel a zákonitostí, se kterými matematika pracuje a které je těžké si představit v praxi,“ vysvětluje manažer pro vědu a vzdělávání iQLandie Petr Desenský.
Děti se tak zde například dozvědí, jak si obchodní cestující vypočítává nejkratší trasu mezi městy, k čemu je důležité umět trojčlenku, jak se díky matematice zlepšily videohry, co je to zlatý řez a násobilku je naučí interaktivní opice. Celkem zabírá nová expozice čtyři sta metrů čtverečních a návštěvníci ji najdou ve třetím patře komplexu.
Expozici začala iQLandia chystat už před šesti lety. Samotné přípravy trvaly dva roky a liberecké science centrum na ní spolupracovalo se slovenskou firmou Kvant.
Telemost mezi Bratislavou a Libercem
Situaci ale notně zkomplikovala pandemie. „Museli jsme ji připravovat pomocí telemostu, který fungoval mezi Bratislavou a Libercem prakticky denně. Díky tomu se nám ale podařilo překonat všechny ty kilometry i covidové uzávěry,“ říká ředitel centra Pavel Coufal.
Expozice MatematikUm je jediná svého druhu v celé republice a Coufal doufá, že díky ní si některé děti k tomuto oboru naleznou cestu. „Podle mezinárodního průzkumu nedosahují matematické vědomosti čtvrtiny našich žáků úrovně nezbytné pro řešení úkolů běžného života. Zato nenávistí k matematice vynikají čeští žáci ve světovém měřítku,“ komentuje smutný fakt Coufal. Expozice je proto zaměřená na nejkritičtější okamžiky ve výuce tohoto abstraktního oboru.
Kromě toho navazuje nová expozice na vzdělávací programy, mapuje využití matematiky například v historii, v umění, v informačních technologiích, stavebnictví nebo tolik oblíbených počítačových hrách.
Centru pomohly kompenzace
Expozice MatematikUm vyšla celkem na osm milionů korun, z toho sedm zaplatil Liberecký kraj v rámci projektu zaměřeného na rozvoj vzdělávání. „Chceme podpořit matematickou gramotnost dětí,“ vysvětluje krajský náměstek Dan Ramzer.
Liberecké centrum nabízí v současnosti na čtyřech podlažích jedenáct expozic s více než pěti sty interaktivními exponáty. Stejně jako jiné podobné instituce má za sebou dva těžké roky. Kvůli pandemii zaznamenala velký pokles v návštěvnosti a první covidový rok museli propusti část zaměstnanců.
„Vypadá to, že za loňský rok skončíme s hospodařením na nule. Je to díky kompenzacím, kdy nám stát pomohl programem Antivirus,“ říká ředitel.
Za rok 2021 navštívilo iQLandii 280 tisíc lidí, což je o téměř čtyřicet procent méně než v předcovidovém období. Nejúspěšnějším obdobím byla letní sezona, kdy mělo science centrum každý den téměř plno.