Zdražení odpadů v Hrádku vyvolalo rozruch. Občanům vadí také neplatiči

  6:18aktualizováno  6:18
Jde o padesát korun za rok. Přesně o tolik zdražila radnice v Hrádku nad Nisou poplatek za svoz a likvidaci odpadu. Přesto změna mezi obyvateli vzbudila značný rozruch. Zatímco předchozí roky platili za tyto služby 600 korun, teď to bude 650. Poplatek se týká všech obyvatel, včetně dětí od tří let.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Ondřej Littera, MAFRA

„Ono se řekne, že je to zdražení jen o padesát korun, ale když se platí za víc lidí, tak to je pálka,“ myslí si například Zdena Kořínková.

Na sociálních sítích se k tomu strhla dlouhá diskuse. „Je to opravdu hodně. Člověk se snaží třídit odpad a stejně se bude zdražovat. Kolikrát přitom nemáme u nás u paneláku odpadky kam vyhodit, jak jsou plné kontejnery,“ uvedla Zdeňka Klapsiová.

Rozhořčení části obyvatel starostu Josefa Horinku nepřekvapilo. Prý to čekal. „Každé zdražení je nepopulární, ani mezi zastupiteli na tom nepanovala shoda. Jenže, odpadů obecně přibývá a tím pádem roste i cena za jejich svoz a likvidaci. Svozová firma SKS Jablonec nám pro rok 2019 navýšila ceny o státem uznanou inflaci. Roli v tom hraje i zvýšení minimální mzdy, energií a další věci,“ vysvětluje Horinka.

Zdůrazňuje přitom, že 650 korun, které musí každý obyvatel Hrádku ročně zaplatit, nepokrývá všechny náklady spojené s vyvážením a likvidací odpadu.

„Skutečná cena je 821 korun na osobu. To znamená, že rozdíl v ceně platí za lidi dál město Hrádek. Přitom město samotné ty odpady netvoří, tvoří ho právě jednotliví obyvatelé. Takže z naší strany tu vstřícnost je. Ale není možné, abychom platili všechno, peníze pak chybí jinde,“ poukazuje Horinka.

Lidem vadí také neplatiči

Ne všichni ale zdražení kritizují. Mnohem víc jim vadí, že musejí doplácet na ty, kteří za odpad v Hrádku nedají ani korunu.

„Padesát korun vzal čert, ale co město dělá proti neplatičům? Ti odpad také vytvářejí, ale platíme to my. Pak se nejde divit, že máme nejdražší odpady v kraji,“ zlobí se Jan Jirout.

Podle starosty je ale v tomto město víceméně bezmocné. Poplatek se vybírá na základě trvalého bydliště.

„Když někdo bydlí v podnájmu a není přihlášen k trvalému pobytu, poplatek z něj nedostaneme. Také mě to štve, ale taková je legislativa. Snažíme se s kolegy starosty, aby se zákon změnil, upozorňujeme na to poslance stále. Pomohl by statut přechodného pobytu nebo povinnost se přihlásit tam, kde žiju víc než měsíc. Bohužel, nic se v tom neděje,“ říká Horinka.  

Některé případy dlužníků řeší město i soudně, na zlepšení platební morálky to ale nemá moc velký vliv.

Průměrná výše poplatku za odpad v Libereckém kraji je 500 korun. I tak ale není Hrádek rozhodně tím nejdražším. Nejvíc platí obyvatelé Frýdlantu a to 790 korun, vyjma dětí do tří let. Víc než v Hrádku platí i ve Smržovce, tam je to 675 korun, v Turnově pak 660 na osobu.

Například v Liberci platí každý člověk 492 korun. Nejlépe jsou na tom obyvatelé České Lípy nebo Žandova, kde je svoz odpadu zdarma.

I přes zdražení zůstává v Hrádku nadále motivační svoz papíru a PET lahví, díky kterému mohou lidé zase ušetřit. Novinkou je od tohoto týdne zkušebně i pět kontejnerů na kovový odpad a v jednání jsou i nádoby na použitý kuchyňský olej.

Nejčtenější

Účet za tanky shořelé v Praze jde do milionů. Žár roztavil části pásů

Tank M36 Jackson je po nehodě nepojízdný. Vysoké teploty poškodily jeho...

Pět měsíců práce a více než tři miliony korun. Tak dlouho bude trvat a tolik bude stát oprava dvou historických tanků,...

Žena zemřela poté, co jí omylem nařízli tepnu. Manžel žaluje nemocnici

I když nepůjde o stavbu nové nemocnice, spolyká projekt i v této okleštěné...

Půl milionu korun žádá jako odškodnění manžel ženy, která zemřela v liberecké nemocnici. Když těžce zraněná pacientka...

Rodičům, kterým ochrnula dcerka, zaplatí liberecká nemocnice pět milionů

Operace ve Fakultní nemocnici Hradec Králové.

Téměř pět milionů korun zaplatí Krajská nemocnice v Liberci rodičům dívky, která v roce 2009 v pěti letech ochrnula při...

Dvacet dolarů v kapse a sen o NHL. Nedvěd vzpomíná na svou emigraci

Petr Nedvěd

O té lize věděl jako kluk pramálo. „Ve Sportu vycházel se zpožděním přehled zápasů. Koukali jsme na Kanadský pohár, v...

Poničený tahač brázdil Jablonec, řidič se v pomačkané kabině krčil

Značně poničený tahač jel Jabloncem nad Nisou (17. 5. 2019).

Značně poničený tahač projížděl v pátek v podvečer Jabloncem nad Nisou. Vycházely z něj oblaka dýmu a kabina byla...

Další z rubriky

Nebezpečný odpad ohrožoval cyklisty, firma zaplatí statisíce na pokutě

Na skládce v Osečné byly také pneumatiky či elektroodpad. K tomu neměla firma...

Přes čtyři a půl milionu korun loni rozdala v Libereckém kraji na pokutách Česká inspekce životního prostředí. Dvě z...

Žena zemřela poté, co jí omylem nařízli tepnu. Manžel žaluje nemocnici

I když nepůjde o stavbu nové nemocnice, spolyká projekt i v této okleštěné...

Půl milionu korun žádá jako odškodnění manžel ženy, která zemřela v liberecké nemocnici. Když těžce zraněná pacientka...

Žena chtěla zastavit couvající auto, to ji přimáčklo na strom

Ilustrační snímek

Tragicky skončila sobotní nehoda v Kamenickém Šenově na Českolipsku, jejíž obětí se stala mladá řidička. Při pokusu o...

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…

Najdete na iDNES.cz