Na hradu Valdštejn připravují výstavu kostýmů z husitské trilogie režiséra...

Na hradu Valdštejn připravují výstavu kostýmů z husitské trilogie režiséra Otakara Vávry. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Husité znovu dobývají Valdštejn, filmové kostýmy obsadily sál

  • 2
Stopy Jana Žižky na hradě Valdštejně využil jeho současný majitel, město Turnov. Od soboty 8. června tam mohou turisté vidět výstavu Valdštejna doba husitská. Zdobí ji barrandovské kostýmy ze slavné filmové Vávrovy husitské trilogie Jan Hus, Jan Žižka a Proti všem.

„Nosili je herci Karel Höger jako král Václav IV., Ladislav Pešek jako jeho šašek Miserere, Martin Štěpánek v roli mistra Jana Husa i Jana Žižky, Miloš Kopecký v roli Petra ze Šternberka nebo Vlasta Matulová v roli královny Žofie i Zdeny z Hvozdna,“ říká Radim Štícha z organizace Turnovské památky a cestovní ruch. Specializuje se tam na vztahy s veřejností. 

„Jiné kostýmy z Barrandova jsme na Valdštejně měli zapůjčené před dvěma lety. Připomínaly seriál Arabela a pohádky Princ a Večernice, Princ Bajaja a Kočičí princ. Mezi návštěvníky hradu sklidily velký úspěch, což by se mohlo opakovat také u kostýmů z Vávrovy husitské trilogie.“ 

Kostýmy v sále, panely na nádvoří

Kostýmy uvidí turisté v biliárovém sále. Vedle nich narazí na tři velké obrazy od jabloneckého malíře Josefa Vokála. Zachytil na nich Jana Žižku, řadového husitu i válečníky z bitvy u Lipan. Na druhém nádvoří najdou turisté panely s údaji o událostech a hlavních postavách husitských válek. Jejich počátek sahá do 30. července 1419, kdy dav vedený knězem Janem Želivským vyhodil z oken Novoměstské radnice protihusitské konšely.

„Letos uplyne od první pražské defenestrace šest set let,“ upozorňuje Štícha. „A o pět let později, v roce 1424, dobyl Jan Žižka Valdštejn. Zároveň obsadil Turnov, kde vypálil dominikánský klášter. Žižka se Valdštejna i Turnova zmocnil při tažení z východních Čech do Lužice.“ 

Žižka ukořistil Valdštejn krátce před svou smrtí v časech, kdy hrad patřil Vartenberkům. Jejich význačný představitel, pan Jindřich, nejprve stranil kališníkům, ale později se klonil k císaři Zikmundovi. „Obsazení Valdštejna lze vnímat jako mstu za zradu Jindřicha z Vartenberka,“ dodává Štícha. 

Žižka pak svěřil Valdštejn svým přátelům a rádcům Bernardu a Bartoši z Valečova. K jejich vládě na Valdštejně se váže jeden slavný vězeň, polskolitevský šlechtic Zikmund Korybut. Husité ho chtěli za krále, ale sympatizoval s katolíky, a tak ho uvěznili na Valdštejně. Strávil tam rok a půl a na svobodu se dostal až po zaplacení výkupného.

„Na hlavní sezonu jsme připravili noční prohlídky, při nichž se návštěvníci potkají s představiteli Jana Žižky, pánů z Valečova i Zikmunda Korybuta,“ uvádí Štícha.