Vše začalo telefonátem do kunratické sklárny, na jehož druhém konci se ozvali filmoví producenti z Los Angeles.
Loni v červenci oslovili sklárnu Jiřího Pačinka s žádostí, jestli by vyrobila dekorace pro film, který se měl natáčet v Řecku a Chorvatsku.
Záhy se ukázalo, že jde o pokračování úspěšné krimi komedie Na nože, kde si po boku skleněných plastik měly zahrát hvězdy jako Daniel Craig, David Bautista nebo Kate Hudson.
„Další překvapení na sebe nenechala dlouho čekat. Ve filmu a přípravě natáčení se všechno odehrává v režimu jednotek dnů, hodin, minut a dost často vteřin,“ popisuje sklářský supervizor David Sobotka.
Podle něj s sebou umělecký ředitel John Dexter, který se podílel na trhácích jako Star Wars, Pán prstenů či Piráti z Karibiku, přivezl do kunratické huti hvězdnou atmosféru Hollywoodu.
Trailery
Sledovat další díly na iDNES.tvNa několik letních týdnů se stal členem zdejšího sklářského týmu. Místní huť si natolik zamiloval, že se sem se svou rodinou vrátí i na Vánoce.
Ve čtyřicetistupňových vedrech loňského léta vytvářeli skláři v propocených košilích monumentální díla. Na jejich píšťalách se rodily květiny, hlava psa, ledové krystaly, ženské torzo.
Zkušení skláři společně s Dexterem tvořili rozměrné a detailně propracované skleněné plastiky. Ty kompletovali za horka na píšťalách, zatímco největší a nejtěžší kusy lepili dohromady pomocí speciálního sklářského lepidla.
Nadšení štábu nebralo konce
„Pravděpodobně atmosféra hutě, krása vznikajících objektů a kreativní přístup Jiřího Pačinka způsobily, že první edice plánovaných dvaceti kusů se po několika dnech rozrostla na čtyřicet. Nadšení štábu nebralo konce a prosba režiséra Riana Johnsona o výrobu dalších prostě nešla odmítnout,“ vzpomíná Sobotka.
Sklárna musela na měsíc zcela zmrazit ostatní zakázky a věnovat se pouze filmovým dekoracím. „Zákazníci to chápali a gratulovali nám k tak významnému projektu,“ dodává s tím, že britská producentka i umělecký ředitel filmu byli z jejich spolupráce i z výsledků přímo u vytržení.
K zakázce, která je splněným snem každého umělce bez ohledu na profesní zaměření, gratulovalo sklárně mnoho lidí také na sociálních sítích. Naprosté informační embargo mohl Pačinek Glass prolomit až nyní, těsně před premiérou filmu.
„Je to velký úspěch a zasloužená pocta,“ řekl českolipský malíř Michal Janovský. Pro ty, kteří dosud o filmu Na nože neslyšeli, je úspěch sklářů z Českolipska pobídkou k jeho zhlédnutí. „Spíše než Daniel Craig mě zajímá to, jak se nedaleká sklárna, kterou jsem osobně navštívila, s touhle výzvou poprala,“ těší se na premiéru Kateřina Kosová.
Zatímco sklárna odeslala prvních dvacet skulptur do Chorvatska na místo natáčení, a dalších dvacet se z huti, brusírny a lepírny přesunulo na expedici, přišel John Dexter s prosbou. Nemohli by skláři vyrobit ještě dalších, teď už opravdu posledních, dvacet kusů?
„Režisér kvůli celé té skleněné kráse vytvořil ve scénáři další záběry a místa pro ještě více objektů, než bylo kdy předtím plánováno,“ prozrazuje Sobotka.
Díky této zakázce by se mohla společnost dostat do speciálního seznamu filmových dodavatelů, který hojně využívají světoví producenti.
„Byl to neskutečný společný koncert, kdy John jako dirigent a režisér udával tempo a vize, a Jiří Pačinek, jím povzbuzován, vytvořil skutečně velkolepé dílo,“ shrnuje zkušenosti předešlého roku Sobotka.
Ze šedesáti plastik se nevydařily napoprvé jen jedna či dvě. Některé vážily desítky kilogramů, zatímco jiné byly tak křehké, že se skláři obávali, jestli je do Středomoří vůbec přepraví bez újmy. To se podařilo.
Premiéru si nenechají skláři ujít
O tom, jak přispěli Jiří Pačinek, David Sobotka, sklářští mistři Jan Eder, Jiří Pačinek junior, Jaroslav Kubásek, Petr Haman, Jan Baštýř, Radek Hurych a brusiči Pavel Kroupa a René Taisler svými střípky do mozaiky světové kinematografie, se mohou přesvědčit diváci Netflixu v pátek 23. prosince při premiéře mysteriózní detektivky Glass Onion: A Knives Out Mystery.
„John Dexter mi dal obrovskou příležitost ukázat a využít vše, co jsem se za desetiletí ve skle naučil. Jeho náročné objekty, které jsem viděl vždy jen poměrně krátce před vlastní výrobou v rámci krátké porady nad výkresem, který – jak se říká – snese vše, mne doslova vybičovaly k tomu, abych ze sebe vydal to nejlepší. Zároveň mi celý projekt přinesl skutečně velkou radost ze zjištění, jak skvělý tým sklářů a ostatních kolegů okolo sebe mám. Teď již nezbývá než si užít pohled na to, jak s našimi křehkými díly naložili kolegové filmaři, na což se velice těším,“ uzavírá Jiří Pačinek.