Hasiči odstřelili na Semilsku ledové bariéry na Jizeře

  11:18aktualizováno  13:44
Hasiči v Dolní Sytové na Semilsku odstřelili mohutnou ledovou bariéru, která ucpala koryto Jizery a voda se kvůli ní rozlila po okolí. V Dolánkách u Turnova naopak odstřel ker zrušili, protože kry se díky zvýšenému průtoku uvolnily samy. Ledové bariéry na Jizeře byly místy vysoké až tři metry.

Hasiči v pondělí odstřelili nahromaděný led v Jizeře v Dolní Sytové na Semilsku. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

"Největší problém byl, že led byl přimrzlý až ke dnu. Nebylo ho proto možné odstřelit najednou jako o víkendu na Plzeňsku, kde jsme mohli použít i třicet kilo výbušniny. Tady jsme mohli led jen postupně 'načechrávat' maximálně dvěma kilogramy," řekl pyrotechnik Martin Červenka.

Pyrotechnici provedli celkem pět odstřelů, zbylý led odtěží bagr. Voda v Dolní Sytové už dříve opadla, hasiči ale led nechali odstranit preventivně z obavy před deštěm hlášeným na zítřek.

O odstřelu ledu rozhodla povodňová komise ráno. Vyrozuměla dotčené obce, aby byly v případě nutnosti připraveny na evakuaci obyvatel a v 11 hodin uvolňování ledu začalo.

Hasiči okolí řeky ale prohlíželi už v neděli. "Provedli jsme letecký průzkum kritických míst, po kterém měl být proveden odstřel nahromaděných ker v Dolánkách u Turnova. Ale vzhledem k zvětšenému průtoku řeky byly odstřely odloženy," konstatoval mluvčí hasičů Daniel Mlčoch. Led pak v noci sám odplul.

Už v sobotu si krajská povodňová komise ke zvládnutí situace vyžádala pomoc průzkumné skupiny záchranného útvaru hasičů z Hlučína. Právě na základě jejich průzkumu povolala pyrotechniky, protože technika Povodí Labe by situaci nezvládla.

Fotogalerie

"Tak třeba k uvolnění bariér v Dolní Sytové by byl potřeba bagr s dlouhým ramenem, který nemáme, techniku ale nasadíme," vysvětloval ředitel jabloneckého závodu Povodí Labe Jaroslav Jaroušek.

V oblasti Sytové voda o víkendu zaplavila deset objektů, převážně rekreačních. Hasiči na lodičce evakuovali pět lidí. Vyprostit ze sevření ker a vody museli i několik automobilů. "Překvapivě se je ale podařilo nastartovat a rekreanti pak raději odjeli domů," řekl velitel dobrovolných hasičů ze Sytové Martin Dumek.

Železný Brod uvažuje o trestním oznámení

Velká voda není v Sytové ničím novým, ovšem takové množství ledu tu nebývá. "Takovou hrůzu, takovou spoušť tady nepamatuji. Ještě že přestalo pršet, jinak by to Sytovou úplně smetlo," uvedl sedmdesátiletý Josef Novotný.

Ledové kry zatarasily i mnoho dalších míst, kde se voda vylila jen do luk. I tato místa ale musí hasiči a pyrotechnici uvolnit. "Letošní zima byla extrémně tuhá, zamrzlo několik kilometrů horního toku Jizery a led byl místy 40 až 60 centimetrů silný," podotkl Luboš Mrklas z krizového štábu v Železném Brodě.

Radnice v Železném Brodě nyní v souvislosti s krami na Jizeře uvažuje o trestním oznámení. Kry se totiž zarazily o spuštěná stavidla a město se záplavě vyhnulo jen díky tomu, že na části stavidel praskly řetězy.

"Ty záplavy, které by následovaly, pokud by se neprolomila stavidla, by byly strašně rychlé. Nevím, jak bychom zvládali evakuaci velkého množství ohrožených lidí. Necháme situaci prošetřit vodoprávní úřad a krizové řízení, v průběhu týdne se budeme zabývat možným podáním trestního oznámení pro obecné ohrožení," řekl železnobrodský starosta André Jakubička.

Ledovou bariéru hasiči odstřelí u Dolní Sytové na Semilsku.

Ledovou bariéru hasiči odstřelí u Dolní Sytové na Semilsku.

Autoři: , ,

Nejčtenější

Jak vyvést stamiliony z dopravního podniku? Plán vznikal už v roce 2016

Bývalý ředitel DPMLJ Luboš Wejnar, jehož v roce 2017 spolu s Pavlem Šulcem...

MF DNES rozplétá složitou korupční síť, kdy se lidé napojení na firmu BusLine pokoušeli vytunelovat a zničit liberecký...

Liberecká policie pátrá po uprchlém vězni Petru Pospíšilovi

Při rozsáhlém cvičení Orkán 2019 si více než dvě stovky účastníků především z...

Liberecká policie pátrá po uprchlém vězni Petru Pospíšilovi. Jednatřicetiletý muž v sobotu po třetí hodině ranní...

Kdo povede Liberec? Klub má zájem o Kozla, Skuhravého či Kučeru

UŽ JE ČAS. Kouč Dukly Luboš Kozel během duelu na hřišti Zlína

Uvolněnou pozici po slovenském trenérovi Zsoltu Hornyákovi, který po uplynulé sezoně skončil, by u prvoligových...

Liberec má konečně trenéra, po osmi letech se do ligy vrací Hoftych

Pavel Hoftych, trenér fotbalistů Českých Budějovic

Na Bohemians ho milovali, v Trnavě na něj nikdy nezapomenou. Populární fotbalový trenér Pavel Hoftych si teď fanoušky...

Pilot ultralightu nouzově přistál v poli, místo hasičů sháněl odtah

Letadlo skončilo po nouzovém přistání na střeše. (14. června 2019)

K nouzovému přistání do pole s obilím se v pátek ráno uchýlil pilot ultralehkého letadla. Se strojem přistál u obce...

Další z rubriky

Ochočili si veřejnou správu, říká dlouholetý kritik dopravního podniku

Od roku 2011 Josef Šedlbauer varoval před prorůstáním byznysu do samosprávy i...

Osm let vedl osamělý a zdánlivě marný boj proti korupci a klientelismu v libereckém dopravním podniku. Dnes se ukazuje,...

Dopravu z Liberce na Jablonec zkomplikovala nehoda motorkáře

Na silnici mezi Kotvrdovicemi a Lipovcem na Blanensku zemřel motorkář, který se...

Nehoda motocyklisty zkomplikovala dopravu na čtyřproudé silnici I/14 z Liberce na Jablonec nad Nisou. Řidič motocyklu i...

Liberci chybějí strážníci, klesl i počet odhalených přestupků

Ilustrační snímek

Je nás málo na tak velké město. Jsme na tom nejhůř ze všech krajských měst. Tak vidí počet strážníků v Liberci ředitel...

Najdete na iDNES.cz