O podání stížnosti dnes informovalo hnutí Greenpeace, jehož polští členové zůstali na rypadle celou středu a v noci na dnešek, kdy jim protest znepříjemňovalo vydatné sněžení.
Během dneška však aktivisté postupně rypadlo opouštějí. Další lidé protestují před budovou ministerstva energetiky ve Varšavě.
Podle společnosti PGE, která důl provozuje, česká vláda svými aktivitami údajně porušuje evropskou legislativu a lidská práva. Její jednání označili odboráři za hanebné.
Předmětem stížnosti je, že ministr zahraničí Tomáš Petříček a ministr životního prostředí Richard Brabec považují současnou těžbu v dole Turów za ilegální a česká vláda kvůli tomu podala v únoru žalobu k Soudnímu dvoru EU a žádá vydání předběžného opatření, které by těžbu zastavilo.
„Ve stížnosti odbory odmítají, že by důl Turów způsoboval ztrátu vody na českém území, přestože to dokazují opakované vědecké studie, například nedávné měření České geologické služby. Podle ní hladina spodní vody nadále klesá, přestože firma PGE postavila kvůli ztrátě vody antifiltrační stěnu, která má vodu na české straně hranice zadržet,“ stojí v dnešním prohlášení hnutí Greenpeace. Kromě Česka si odbory stěžují i na německé úřady.
Koordinátorka uhelné kampaně Greenpeace Nikol Krejčová se obává, že firma PGE drží v současnosti místní lidi a své zaměstnance jako rukojmí svých plánů.
„Firma chce těžit uhlí až do roku 2044, čímž ovšem znemožní celému regionu čerpat evropské peníze z Fondu spravedlivé transformace. Místo toho, aby odbory PGE požadovaly transformaci energetiky a záruky pro zaměstnance, že jejich pracovní místa budou zajištěna i v budoucnu, stěžují si na Česko a Německo, které jsou poškozovány pokračující těžbou v dole Turów. Fakt, že lidé a krajina v českém příhraničí ztrácí vodu, firma PGE a polské úřady navíc dlouhodobě ignorují či zpochybňují.“
17. března 2021 |