Liberečtí šéfkuchaři neváhali a vyrazili pomáhat do Mikulčic.

Liberečtí šéfkuchaři neváhali a vyrazili pomáhat do Mikulčic. | foto: archiv North Taste

Po tornádu vařili obětem i záchranářům, liberecké šéfkuchaře ocení hejtman

  • 1
Když jižní Moravu zasáhlo ničivé tornádo, neváhali ani chvilku a vyrazili se svým food truckem na pomoc. Denně navařili stovky porcí jídla, které zasytilo hasiče, záchranáře i řemeslníky. Teď liberecké šéfkuchaře Roberta Sklenáře a Petra Šimona ocení jihomoravský hejtman Jan Grolich.

„Ani jeden jsme nic takového nepředpokládali, ale velmi si toho ceníme,“ říká za oba šéfkuchaře Robert Sklenář a vysvětluje, jak se zrodila jejich mise na Moravě poté, co 24. června udeřilo ničivé tornádo.

„Byli jsme poptaní krizovým štábem. Museli jsme se během chvilky rozhodnout, jestli do toho půjdeme. Měli jsme v tu dobu nasmlouvané různé akce, ale neváhali jsme ani chvíli, protože když jsme na Liberecku měli v roce 2010 povodně, tak tu bylo plno Moraváků. Takže jsme to brali jako svoji povinnost,“ líčí.

Cílovou destinací byly Mikulčice, jedna z nejvíc postižených obcí. „V celé oblasti nešel proud, ale tím, že disponujeme elektrocentrálou, jsme mohli fungovat,“ vysvětluje výhodu food trucku Petr Šimon.

Původně měli oba šéfkuchaři vařit pro policisty, hasiče a vojáky, ale pak začali vařit i pro lidi, kteří přišli o střechu nad hlavou. Denně proto vydávali kolem 350 snídaní a 420 večeří. I tak ale připravovali pokrmy, za které by se nemusela stydět ani kvalitní restaurace.

„Připravovali jsme jim krémová vejce s domácí slaninou, pekli jsme podmáslový chleba. Dělali jsme třeba i sekanou, segedínský guláš nebo thajské kari. Vařili jsme prostě takové věci, aby zasytily chlapy, kteří tam dřeli. Ať už to byli tesaři, elektrikáři nebo třeba zedníci,“ vzpomíná Sklenář, kterého na místě potěšila dobrosrdečnost místních obyvatel.

„Potřebovali jsme sehnat vajíčka, protože nám došla, ale koupit se nikde nedala. A tak se stalo, že přišla paní Zdenička z krizového štábu, zavelela, že nemáme vejce, a v cuku letu se sbíhaly ženský a nosily nám domácí vejce. Bylo skvělé, že přestože oni měli sami starosti, byli schopní nám pomoci,“ vypráví.

Nocleh na vinici

Jeho slova potvrzuje i Šimon. „Krizový štáb fungoval úplně úžasně. Přestože byla cítit bezmoc a beznaděj, tak se ukázalo, jak se všichni dokázali semknout. Všichni si neskutečně pomáhali,“ říká.

To dokazuje i situace při příjezdu do Mikulčic, kdy šéfkuchaři ještě nevěděli, kde složí hlavu. „Původně jsme si s sebou vzali i stan, ale dostali jsme krásné ubytování ve skvělém a uznávaném vinařství Maláník-Osička, takže jsme byli přímo na vinici. Poskytli nám nocleh a zároveň stání pro auto, ve kterém jsme přes noc připravovali snídaně na další den,“ přibližuje Sklenář.

Ocenění

Dvojice šéfkuchařů North Taste dostane od Jihomoravského kraje pamětní bronzovou medaili.

„Velice si cením této dobrovolné pomoci. Těmto lidem nebyl osud obyvatel obcí zasažených tornádem lhostejný a přijeli pomáhat přes půlku republiky. Děkuji za tu neuvěřitelnou sounáležitost,“ sdělil hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich.

Přípravy ale probíhaly ještě před samotným odjezdem na Moravu. Hlavním bodem byly peníze, protože jídlo bylo pro všechny strávníky zdarma.

„Než jsme odjeli, uspořádali jsme sbírku, takže nám lidi mohli dávat do kasičky příspěvky. Velký dík taky patří Lázním Libverda, které nám předaly šek v hodnotě deset tisíc korun, nebo Českému pekařství v Lučanech nad Nisou, které upeklo v den cesty výborné koláčky,“ zmiňuje Šimon.

Celkem strávili oba šéfkuchaři se svým food truckem North Taste na Moravě deset dní. Za tu dobu navázali i několik přátelských vztahů.

„Například znojemští hasiči nás zhruba za měsíc pozvali znovu na Moravu. Jeli jsme na Vranov, vzali nás do hasičského člunu a udělali nám krásný program,“ váží si nových vazeb Sklenář.

2. května 2021