Sklářský gigant Lasvit postaví v Boru továrnu. Práci dostane 200 lidí

  8:27aktualizováno  8:27
Až dvě stě nových pracovních míst chce firma Lasvit vytvořit v Novém Boru. Společnost, která se zaměřuje na výrobu a instalaci designových svítidel, skleněných architektonických prvků a uměleckých předmětů plánuje postavit ve městě či v jeho okolí nový závod.

„Příští rok bychom chtěli rozjet první část projektu, mohlo by tak vzniknout sto míst. Dohromady jich ale plánujeme dvě stě,“ upozornil Leon Jakimič, prezident firmy Lasvit. | foto:  Michal Šula, MAFRA

„V Novém Boru chceme v horizontu pěti let pokrývat padesát procent výroby, kterou nyní zajišťujeme pomocí subdodavatelů, a to ve vlastní továrně,“ upozornil Michal Hošek, viceprezident firmy.

Taková je současná vize firmy, která své výrobky z 96 procent vyváží do zahraničí. „Příští rok bychom chtěli rozjet první část, mohlo by tak vzniknout sto míst. Dohromady jich ale plánujeme dvě stě,“ upozornil Leon Jakimič, prezident firmy.

V novém závodu se chtějí zaměřit na výrobu, hutní zpracování a rafinaci skla. Práci ale najdou i technologové, a také podpůrné profese, jako jsou dělníci montáže, projektoví manažeři, či konstruktéři.

Jakimič se proto neobává, že by nenašel dostatek pracovníků. „V kovovýrobě je naštěstí ta nabídka ještě slušná, horší je to v té sklářské technologii, chybí hlavně brusiči, foukači skla,“ upozornil prezident.

Ten sice mluvil o částečném přesunu výroby z Číny i z Polska, podle Hoška tam ale zůstane dál.

Mírný růst firmy na čínském trhu

„V Číně předpokládáme oproti letošnímu roku mírný růst. V Polsku se dál budeme věnovat produkci komponentů pro světelné instalace na míru, která je navázána na složitou nástrojařskou výrobu. Mladoboleslavská továrna se bude více zaměřovat na renovace,“ vysvětlil.

Stavbu centra vítá starosta Nového Boru Jaromír Dvořák. „Je to vynikající zpráva, a hlavně pro město je to dobře i z toho důvodu, že v Novém Boru vždy byla a je technická inteligence, bývaly tu Závody průmyslové automatizace, a myslím, že lidí schopných v montovně pracovat se tu najde dostatek,“ myslí si starosta.

Firma Lasvit zatím ještě hledá místo, kde by mohl nový závod vyrůst. „Město Nový Bor bohužel žádné volné pozemky nemá, ale jsou tu možnosti kolem města i v něm samotném, kde se místo najde,“ doplnil.

Starosta je také rád, že nový závod se nebude úzce zaměřovat pouze na výrobu skla, ale nabídne právě spojení s kovoprůmyslem.

„To nám obrovsky vyhovuje. Přílišná orientace jen na jeden obor nám pak v případě krize přináší velkou nezaměstnanost, kdy tady v Boru byla až patnáct procent. Pokud se bude výroba zaměřovat i na jiný než jen sklářský průmysl, tak je to jenom dobře,“ dodal Jaromír Dvořák.

Rozvíjení sklářství v regionu

Další rozvíjení sklářství v regionu, i když nepřímo, vítá také ředitel firmy Ajeto v Lindavě Jaroslav Turnhöfer.

„Kovovýroba už sice moc se sklářskými obory společného nemá, ale na druhou stranu se domnívám, že možná budou potřebovat pasířské práce, což by bylo jenom dobře. Pasíř je totiž velmi úzce specializovaná profese, která nachází uplatnění v jiných oborech daleko hůře než jiné sklářské povolání,“ zdůraznil ředitel.

Samotná firma Ajeto dává práci nejenom v Lindavě, ale i v Novém Boru zhruba stovce lidí, přičemž v Novém Boru si ponechala pouze kovovýrobu, kde vzniká sklářské nářadí.

Na ostatní práce využívají dodavatele, zprostředkovaně tak u nich nachází práci dalších 25 až 30 lidí. S firmou Lasvit si příliš nekonkurují, ale potřebují se.

„Je to spíše obchodní společnost, umí zakázky sehnat, složit dohromady a prodat. My to zase umíme vyrobit, takže my jsme pro ni subdodavatelé skla,“ vysvětlil ředitel firmy Ajeto.

Nejčtenější

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

U Máchova jezera se usadili šakali. S klimatem se něco děje, říká zoolog

Od března doplní vycpaný šakal expozici českolipské fauny v místním muzeu....

Když šéf českolipského muzea Zdeněk Vitáček, před lety začal nacházet v okolí Doks a Provodína charakteristické stopy s...

Šlágr kola v televizi neuvidíte. Kvůli výběru ČT i postoji klubů

Tyler Redenbach z Liberce se snaží překonat brankáře Třince Šimona Hrubce.

Kdo by čekal, že na televizní obrazovce uvidí šlágr středečního kola extraligy, bude zklamán. Hokejový duel prvního...

Zemřel filatelista, který vlastnil zřejmě největší sbírku známek v Česku

Nejznámější český filatelista Ludvík Pytlíček na snímku ze srpna 2010

Ve věku 76 let zemřel filatelista Ludvík Pytlíček ze Semil, donedávna majitel zřejmě největší sbírky známek v Česku....

Seniorka, kterou napadla doga, zemřela v nemocnici. Vyšetřuje to policie

Ilustrační snímek

V pátek v nemocnici v České Lípě zemřela seniorka, která zde byla od středy hospitalizovaná po napadení psem....

Další z rubriky

Řidiči tu umírali, teď se nebezpečná křižovatka promění za 400 milionů

Vizualizace podoby nové křižovatky

Na podzim začne přestavba nebezpečné křižovatky Rádelský Mlýn. Propojuje čtyřproudý tah mezi Libercem a Turnovem se...

Liberecký kraj má nejvíc sněhu v zemi, k velké povodni je ale daleko

V Krkonoších i Jizerských horách leží na mnoha místech dva i více metrů sněhu....

Průměrná výška sněhu je z celého Česka největší v Libereckém kraji. Nejmocnější vrstva pokrývá hřebeny Krkonoš nad...

Soud potvrdil bezdomovci 28 let vězení za dvě výjimečně brutální vraždy

Obžalovaný František Havel (vpravo) přichází ke krajskému soudu v Liberci,...

Třiadvacetiletý bezdomovec František Havel z České Lípy stráví za mřížemi 28 let za dvě vraždy lidí bez domova. Z...

Najdete na iDNES.cz