Exposlanec Mach propadl u voleb, nyní se stal ředitelem státní firmy

  8:20aktualizováno  8:20
Bývalý poslanec za ODS ze Semil Zdeněk Mach získal bez výběrového řízení místo ředitele Státní rostlinolékařské správy. Místo politikovi, který u posledních parlamentních voleb zcela propadl, přihrál exministr zemědělství Ivan Fuksa. Stihl to jen pár dní předtím, než jej odvolal premiér Petr Nečas.

Zdeněk Mach | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Podle některých politiků i odborníků případ zavání trafikanstvím. "Nemyslím si, že šéf rostlinolékařské správy by měl být politik," uvedl Jan Korytář, šéf sdružení Změna pro Liberec.

Zdeněk Mach

Narodil se 22.června 1952.

Vystudoval Střední průmyslovou školu textilní v Jilemnici.

V roce 2009 získal titul bakalář v oboru politologie na soukromém institutu Cevro v Praze.

V letech 1989 - 1993  pracoval jako vedoucí technického provozu v Kulturním centru Golf Semily.

2006 až 2010 byl poslancem a působil i jako místopředseda zemědělského výboru.

Od 1. října je ředitelem Státní rostlinolékařské správy.

Mach by si prý mohl podat ruce se sociálnědemokratickým politikem z Liberce Milanem Šírem, který se nedávno usadil do křesla náměstka ředitele libereckých technických služeb. Takové místo přitom v minulosti ve firmě neexistovalo. (o případu čtěte zde)

"Oba získali trafiku, na kterou evidentně nemají vzdělání. Jde jen o to někam tyhle lidi umístit, protože se to hodí pro vnitrostranickou politiku," prohlásil Korytář.

Souhlasí s ním i Stanislav Beránek z neziskové organizace Transparency International. Podle něj by politici měli obsazovat místa ministrů a náměstků, ale v ostatních orgánech už se má klást důraz hlavně na profesi.

"Ale chápu, že těch hladových politiků je víc než vhodných funkcí, a tak je těžké je všechny odměnit. Ale tahle praxe není ničím novým, jediný způsob, jak tomu udělat přítrž, je zákon o státní službě, který povede k větší profesionalizaci ve státní správě, a také k větší odpovědnosti," prohlásil Beránek.

Zdeňka Macha jmenoval na post ředitele bývalý ministr zemědělství Ivan Fuksa z ODS poté, co proběhl v rostlinolékařské správě audit, který ukázal na chyby předchozího šéfa.

Má dobré reference, hájí Macha Fuksa

"Obrátil jsem se na pana Macha proto, že finišuje transformace rostlinolékařské správy a já potřeboval někoho, kdo je respektovaný jak zemědělci, tak i rostlináři a politiky z hospodářského výboru. A jeho schopnosti jsem si ověřil i u lidí v terénu, mluvil jsem s předsedy velkých družstev i farmáři a od všech jsem na něj dostal dobré reference," přiblížil Fuksa.

Státní lékařská správa má projít přeměnou, zeštíhlit a docílit třicetiprocentní úspory. "Akademici, docenti, inženýři, ti všichni mi řekli, že to není možné, lidé z terénu naopak tvrdí, že je to jednoduché. A já jsem potřeboval ve funkci někoho, kdo to dokáže, někoho, kdo v této oblasti zná všechny lidi, je respektovaný a nikdo mu nebude házet klacky pod nohy," vysvětlil důvod, proč se tak rychle rozhodl zrovna pro Macha.

Podle něj o trafiku nejde. Tu už prý bývalý poslanec, v uvozovkách, měl. Ve sněmovně naposledy působil jako Fuksův parlamentář. "Tím novým místem jsem ho spíše dohnal do jámy lvové. Teď ho čeká strašně moc práce a vyjednávání, pozice parlamentáře byla přece jen klidnější," zmínil.

Jmenování Macha novým šéfem rostlinolékařské správy nechtěl hodnotit ani Jan Farský, poslanec a starosta Semil. "Je to svrchované rozhodnutí ministra. Pouze je mi za oba líto, že neproběhlo standardním výběrovým řízením, které by jakékoli otazníky nad tím zrušilo," podotkl poslanec.

Vyjádření Zdeňka Macha se nepodařilo sehnat, na zaslané otázky neodpověděl.

Nejčtenější

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

U Máchova jezera se usadili šakali. S klimatem se něco děje, říká zoolog

Od března doplní vycpaný šakal expozici českolipské fauny v místním muzeu....

Když šéf českolipského muzea Zdeněk Vitáček, před lety začal nacházet v okolí Doks a Provodína charakteristické stopy s...

Šlágr kola v televizi neuvidíte. Kvůli výběru ČT i postoji klubů

Tyler Redenbach z Liberce se snaží překonat brankáře Třince Šimona Hrubce.

Kdo by čekal, že na televizní obrazovce uvidí šlágr středečního kola extraligy, bude zklamán. Hokejový duel prvního...

Zemřel filatelista, který vlastnil zřejmě největší sbírku známek v Česku

Nejznámější český filatelista Ludvík Pytlíček na snímku ze srpna 2010

Ve věku 76 let zemřel filatelista Ludvík Pytlíček ze Semil, donedávna majitel zřejmě největší sbírky známek v Česku....

Ti tygři jsou bastardi. Jejich orgány mohu použít, hájí se souzený Berousek

Ludvík Berousek u soudu v České Lípě (21. ledna 2019)

V České Lípě pokračuje soudní jednání, při němž se rozplétá kauza nelegálního obchodu s částmi tygřích těl. Veterinářka...

Další z rubriky

Záchranka chce opustit centrum Liberce, přestěhovat se má k pivovaru

Největší problém současných sanitek krajské záchranné služby je s podvozkem....

Už od roku 2003 se krajská záchranka snaží dostat pryč z vily na Husově ulici v Liberci. Základna je tu v havarijních...

Až statisícové pokuty. Proti technoparty chce Liberec zakročit vyhláškou

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (23. dubna 2018)

Velké pozdvižení vzbudila v uplynulých dnech informace kolující na sociálních sítích, že by se měla na okraji Liberce...

Firmy kvůli nedostatku sil berou i narkomany, potvrzují experti i odbory

Pervitin

Přibývá lidí, kteří jsou v zaměstnání pod vlivem návykových látek. Shodují se na tom odborníci na drogovou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz