Jedinou nadějí pro zachování parku je strategická změna současného územního plánu, kterou musejí odsouhlasit politici. Liberečtí radní změnu minulý měsíc nepodpořili. Znovu o ní rokovali v úterý. Před jednáním zhlédli i obsáhlou prezentaci tvůrců ekoparku. Ekopark leží u cyklostezky mezi čerpací stanicí Benzina a stadionem Slovanu Liberec U Nisy.
„Rada strategickou změnu územního plánu schválila,“ zmínil Jan Král z tiskového odboru liberecké radnice. Projít ale musí i v zastupitelstvu. To bude o parku jednat příští čtvrtek.
„Pokud nedojde ke změně územního plánu, nebude možné ekopark v současné podobě v další sezoně provozovat a některé již vybudované objekty budu muset demontovat a odstranit,“ obává se Stanislav Šťastný, majitel a tvůrce Prvního volnočasového Ekoparku Liberec.
K tomu ale snad nedojde. „Přírodě vyhlídky nebo pódium sice nevadí, jen je v územním plánu napsáno, že v těchto plochách se nic stavět nesmí. Je otázkou výkladu, co je to stavba, a co ne. Problém je to nicméně jen formální. My nic rušit nechceme a ve vedení města je vůle strategickou změnu pustit,“ řekl svůj názor náměstek primátora Jan Korytář.
Dostali se do nepříjemné situace, připustil náměstek
Připustil, že se tvůrci parku dostali do nepříjemné situace. „Chceme jim v tom pomoci. Je tam zadaná studie, pokud se rozběhne strategická změna územního plánu, věřím, že do roka by mělo být vše v souladu s územním plánem,“ dodal náměstek Korytář.
Celé území ekoparku, přibližně 10 000 metrů čtverečních, je nyní v platném územním plánu zapsáno jako nezastavitelné. Pro dodatečné povolení již vybudovaného projektu byla podána koncem minulého roku žádost o změnu platného územního plánu na plochy, které umožňují částečnou zastavitelnost.
V návaznosti na žádost vznikla i rozsáhlá územní studie. Monitoruje jak současný, tak budoucí plán a vize ekoparku. Promýšlí ideální podobu, která počítá s napojením na městskou cyklostezku, řeší parkování a dopravu přilehlého okolí.
Částečná, jen šestiprocentní zastavitelnost je klíčová, aby park mohl fungovat. Zapotřebí jsou splachovací toalety, stánek s občerstvením, pódium, dílna údržby a další drobné objekty. Změna území je zapotřebí i kvůli rozvodu elektřiny, napojení na odpady a rozvody vody.
Park nahradil černou skládku
Momentálně je ekopark otevřený ve zkušebním provozu za provizorních dlouhodobě neudržitelných podmínek.
„Osobně jsem v tomhle směru už udělal maximum. Odstranil jsem černou skládku, vyhnal drogově závislé a vybudoval jsem v přeurbanizovaném městě plném obchodních domů oázu zeleně a místo pro volnočasové aktivity a setkávání místních obyvatel, vzdělávání dětí a to vše bez pomoci dotací, grantů a jiných zdrojů. Nyní je však rozhodnutí o budoucnosti tohoto místa v rukách místní samosprávy,“ uvedl Stanislav Šťastný.
Ekopark Liberec nabízí mnoho originálních interaktivních přírodních prvků. Projekt je zaměřený na ekologii, ekonomiku, vzdělávání, kulturu, životní prostředí, zdraví člověka, sport a volnočasové aktivity pro všechny věkové kategorie. Letos jej navštívilo 6 tisíc lidí a konalo se v něm 31 akcí.