Jana Jindráková z Liberce

Jana Jindráková z Liberce | foto: MF DNES

Dvacet let platí za bezcenné akcie, zrušit jdou jen osobně na Slovensku

  • 3
Desítky lidí z Liberecka se před dvaceti lety staly obětí podvodu. V 90. letech koupili akcie slovenského investičního fondu PSIPS, který skončil v konkurzu. Vloženou tisícikorunu jim už nikdo nevrátil, navíc musí stále platit za vedení bezcenného účtu. Zrušit lze totiž jen osobně na Slovensku.

"Neviděla jsem od nich ani korunu a kromě toho mi chodí faktury, abych platila za vedení účtu. Akcie jsou neobchodovatelné a já je můžu darovat Fondu národního majetku, ale jen osobně přímo na Slovensku, což je pro mě nesmysl," uvedla důchodkyně Jana Jindráková z Liberce.

Jako mnoho dalších, ani ona neví, co má dělat. "Rozhodně ale nebudu nic platit a už vůbec nehodlám cestovat pět set kilometrů a stát frontu, abych jim něco mohla darovat," kroutí hlavou žena.

"Podobných případů evidujeme bohužel v současné době mnoho a jedná se o velmi nepříjemnou situaci pro tisíce lidí," uvedl Marek Hatlapatka ze společnosti Cyrrus, která obchoduje s cennými papíry. Lidé mají jen dvě možnosti: zajet osobně na Slovensko nebo dát někomu ověřenou plnou moc. Nelze to provést elektronicky, telefonicky, ani korespondenčně.

Převod "bezcenných" cenných papírů na slovenský Fond národného majetku mohou lidé udělat bezplatně jen do konce letošního roku. "Pokud lidé za převod nechtějí platit, neměli by otálet. Problémem je ale i to, že komunikace s příslušnými organizacemi na Slovensku není ani zdaleka ideální a nevidím zatím z jejich strany snahu o nalezení řešení, které by pro lidi z České republiky bylo schůdnější," přiblížil Hatlapatka.

Ministerstvo financí s tím nemůže nic udělat

Důchodkyně už dopisy s prosbou o pomoc rozeslala na všechny strany. Zatím jí ale nikdo nepomohl. Za dopisy a telefonáty už zaplatila "majlant". "Čert vem tu tisícovku, je ale hloupost, abych dál platila za nesmyslný účet. Nechci, aby s tím měly po mé smrti potíže i mé děti," popsala svoji situaci důchodkyně.

Je v patové situaci, na Slovensku nemá nikoho, koho by pověřila mezinárodní plnou mocí, aby převod provedl za ni. "Cítím se být obětí podvodu a machinací z kuponové privatizace. Jsem z toho nešťastná, český stát nám bohužel nijak nepomáhá," posteskla si Jindráková.

"Vztahy mezi vlastníky cenných papírů a centrálním depozitářem jsou vztahy soukromoprávní, do nichž nemá ministerstvo financí oprávnění zasahovat," uvedlo ministerstvo financí v odpovědi Janě Jindrákové.