Dva roky objížděk jsou u konce, pět měst v Pojizeří má nové kanalizace

  9:13aktualizováno  9:13
Pět měst v Pojizeří má nové kanalizace, miliardový projekt Čistá Jizera skončil. Kromě rekonstruovaných kanalizací mají Turnov, Semily, Rokytnice nad Jizerou, Lomnice nad Popelkou a Jilemnice také nové silnice a chodníky, veřejné osvětlení a další doplňky. Města se rovněž dočkají zeleně.

Práce v rámci projektu Čistá Jizera v Jilemnici | foto: www.vhsturnov.cz

"Zvládli jsme dokončit dílo v daleko větším rozsahu, než jsme na začátku předpokládali, a to ve stejném termínu a ve vysoké kvalitě, v relativním klidu a finančně jsme nezkrachovali. Tato věta fakticky popisuje všechno, co jsme po tři roky prožívali," uvedl při zakončení projektu předseda rady Vodohospodářského sdružení Turnov Milan Hejduk.

Čistá Jizera

Miliardová investice do kanalizací, vodovodů a silnic proběhla v pěti městech Pojizeří - Turnově, Semilech, Lomnici nad Popelkou, Rokytnici nad Jizerou a Jilemnici. Akce začala v dubnu 2009, skončila letos v září; jen v Jilemnici o rok dříve.

Dotace pro celý projekt činila 540 milionů ze Státního fondu životního prostředí, další peníze dodal investor Vodohospodářské sdružení Turnov a města. Jde o největší sumu, která kdy najednou do Pojizeří putovala.

Na území okresu Semily vzniklo 73 kilometrů nových kanalizací a 11 kilometrů vodovodů. Nově bude na kanalizaci a i čističky napojeno 2500 objektů.

Nejvíc výkopů bylo v Turnově. Návštěvníci a místní řidiči po dva a půl roku bloudili po měnících se uzavírkách a objížďkách. "Chtěla bych velice poděkovat všem občanům za výdrž a toleranci," prohlásila turnovská starostka Hana Maierová.

Čistá Jizera vzbudila v Turnově řadu emocí. Zřejmě nejhůř lidé nesli kácení stromořadí ve Skálově ulici, v Aleji legií, ve Zborovské a v ulici 5. května. Celkem padlo 231 stromů, které postupně nahradí téměř čtyři sta nových, více bude i keřů a další zeleně. Lidem v Turnově, stejně tak jako v dalších městech vadila projíždějící těžká technika, komplikovaný přístup k domům a také velká rozestavěnost.

"Najednou se pracovalo i na dvanácti místech. Ale vzhledem k rozsahu akce to zřejmě jinak nešlo. Město získalo patnáct kilometrů nových silnic, sedm kilometrů chodníků a veřejné osvětlení ve čtrnácti ulicích a lokalitách," shrnula Maierová. Zadarmo to ale nebylo. Z 310 milionů prostavěných v Turnově město ze svého zaplatí sto.

Několik týdnů a možná i měsíců ale budou práce ještě pokračovat. Kraj by měl do konce října dokončit výpadovku na Semily, v příštím roce má opravit objízdné trasy. I samotné vodohospodářské sdružení čeká řada úkolů.

Nové kanalizace potěší ekology

"Musíme odstraňovat všechny vady a nedodělky a během příštích měsíců vyhodnocovat, zda není potřeba někde něco vylepšit. Máme nejméně dva případy, které ukazují, že příští rok musíme provést další investici, protože jsme novými kanalizacemi pravděpodobně špatně ovlivnili zaběhlý stav v původním kanalizačním systému," uvedl Hejduk.

Práce na odlehčovacích stokách v Turnově

Práce na odlehčovacích stokách v Turnově

Podobně jako v Turnově probíhala Čistá Jizera i v dalších městech. "Lidé to naprosto pochopitelně snášeli těžko. Když se jim rok jezdí v ulici, staví se tam, tak bych ani nečekal, že nás za to budou chválit," podotkl semilský starosta a poslanec Jan Farský. Výkopy ale už zakryl nový asfalt, kterého se dočkaly i okrajové části Semil.

"Akorát to město stálo nakonec 58 milionů, což předčilo všechny spoluúčasti na dalších evropských projektech, ale město je zase o stupeň lepší," zmínil Farský. Sedmdesát milionů ze svého do Čisté Jizery musela přihodit Lomnice nad Popelkou a 38 milionů stál projekt Rokytnici nad Jizerou.

Z nových a opravených kanalizací mají radost ochránci přírody. Ke zlepšení stavu ryb ale podle nich ještě něco schází. "Voda je na první pohled čistší, ale nadále v ní zůstávají různé chemické látky z praček, myček, ale třeba i hormonální antikoncepce," zmínil Aleš Hoření, zástupce vedoucího CHKO Český ráj.

Nejčtenější

Jablonec - Bohemians 2:0, první duel sezony patřil Matouškovi, dal oba góly

Jan Matoušek slaví gól v dresu Jablonce.

Jablonečtí fotbalisté zvládli úvodní utkání nového ročníku díky Janu Matouškovi, hostovi ze Slavie. Jedna z mnoha...

Ostrava - Liberec 1:2, hosté přežili vymyšlenou penaltu a otočili v závěru

Rudolf Reiter z Ostravy (vlevo) se snaží projít přes Oscara z Liberce.

Od deváté minuty prohrávali, přesto nakonec z Ostravy vezou všechny body. Liberečtí fotbalisté v prvním kole nejvyšší...

Na příkaz Okamury. SPD stáhla z Facebooku příspěvek o Pohraniční stráži

Předseda SPD Tomio Okamura v pražském volebním štábu. (6. října 2018)

Liberecká buňka hnutí SPD na své facebookové stránce vyvěsila komentář, ve kterém litovala zrušení Dne Pohraniční...

Hoftychův návrat: protesty, žlutá karta, obrat. Důležité vítězství, řekl

Trenér Pavel Hoftych na předsezonní tiskové konferenci fotbalistů Liberce.

Po osmi letech se Pavel Hoftych vrátil do nejvyšší české soutěže. A vítězně: liberečtí fotbalisté v Ostravě zdolali...

Moje sparťanské srdce. Obránce Lischka vypráví o osudových chvílích

David Lischka se stal definitivně sparťanem.

Kdyby měl zábrany, nikdo by se nemohl divit. Mluvit o nejhorších chvílích v životě a vířit nepříjemné vzpomínky, to...

Další z rubriky

Lidé propadli levným sportům, krajem létají disky a míče

Discgolfové hřiště v Kořenově - Příchovicích nedávno slavnostně otevřel prvním...

Discgolf a fotbalgolf baví v Libereckém kraji stále víc lidí. Oba jednoduché a hlavně levné sporty hraje hodně rodin s...

Soudkyni zprostili obžaloby, že varovala dceru před odposlechy

Ilustrační snímek

Obvodní soud pro Prahu 1 zprostil obžaloby jabloneckou soudkyni Lucii Treglerovou, která podle spisu varovala svou...

Tisíc kilometrů za týden, to bylo rekordní dobrodružství z Čech do Německa

Před 125 lety se na 939 km dlouhou cestu vydal baron Liebieg s vozem Benz...

Šestnáctého července uplynulo 125 let od první dálkové jízdy na světě, která nese českou stopu. Dobrodružnou cestu...

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?

Najdete na iDNES.cz