Dříve vyhlášený textilní průmysl v České Lípě má i své muzeum

  8:26aktualizováno  8:26
České Lípě se říkalo český Manchester. V devatenáctém století byla totiž důležitým centrem textilního průmyslu. Nově otevřené Centrum textilního průmyslu tuto úspěšnou éru připomíná. Návštěvníci si tam mohou různé tiskařské techniky dokonce vyzkoušet.

V České Lípě otevřeli Centrum textilního tisku. Na sítotisku pracuje Anna Marie Neduhová. | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Centrum textilního tisku zájemci najdou v bývalém hospodářském stavení vodního hradu Lipý.

"Navazujeme na tradici textilního průmyslu a současně chceme připomínat řemesla a techniky, které už zná málokdo," řekla při otevření Jiřina Kučerová, ředitelka příspěvkové organizace Hrad Lipý, která muzeum spravuje.

Vodní hrad Lipý

Vodní hrad Lipý je jednou z nejcennějších památek České Lípy. Postavil ho rod Ronovců před rokem 1277. Původně dřevěná stavba byla ve 14. století doplněna o kamennou obrannou věž. Hrad dobyli husité a později i Švédové. V 19. a 20. století v něm bývala rafinerie cukru. Veřejnosti je vodní hrad přístupný teprve devět let.

Expozice je rozdělena do dvou částí. V prvním patře si mohou návštěvníci prohlédnout původní tiskařské formy, historické potištěné šátky a naučené panely o zdejších kartounkách.

"Nejhodnotnější jsou v této části muzea dva dokonale zrestaurované vzorníky textilu, jejichž cena se nedá v penězích určit," uvedla Kučerová.

Textilní výroba byla v 19. století klíčová pro rozvoj České Lípy. V pozdějších letech se však ubírala jiným směrem a manufaktury na potiskování textilu - kartounky postupně zanikaly. Nejznámější byla kartounka Emanuela Müllera.

Druhá část Centra textilního tisku se nachází v přízemí budovy. Jedná se o interaktivní, komunikující expozici, která návštěvníkovi přiblíží možnosti a techniky potiskování textilu. Jedná se o pět různých tematických okruhů, z nichž každý spojuje teoretickou a praktickou část.

Návštěvníci si mohou potisknout tričko nebo šátek

"V ní především nabízíme možnost si tyto technologie přímo vyzkoušet. Návštěvníci si mohou za asistence průvodců potisknout tričko nebo šátek," dodala ředitelka muzea. Tato části znázorňuje pět metod potiskování: transferový tisk, sítotisk, tiskařské formy, videoprojekce a hry a relax.

Sítotisk předvádí průvodkyně Anna Marie Neduhová. "Jsem vystudovaná grafička a sama mám firmu na potiskování triček. Je to můj celoživotní koníček," říká o své nové práci. U jejího pracoviště si mohou návštěvníci natisknout na koupené tričko jeden z osmi vzorů, které jsou zatím k dispozici.

"Centrum textilního tisku je v České republice jedinečné, v sousedním Sasku je ale takových interaktivních muzeí celá řada. Lidé si tam mohou například vyzkoušet tkaní na historickém stavu nebo barvení látek," informoval českolipský historik Ladislav Smejkal.

Muzeum chce do své činnosti zapojit i veřejnost. Vyzvalo obyvatele České Lípy, jestli doma nemají nějaké exponáty, které by prozatímní sbírky mohly obohatit. "Zájem máme především o dobové textilie, potiskovací formy, stroje a nástroje nebo dobové fotografie," upozornila Jiřina Kučerová.

Autor:

Nejčtenější

Jak vyvést stamiliony z dopravního podniku? Plán vznikal už v roce 2016

Bývalý ředitel DPMLJ Luboš Wejnar, jehož v roce 2017 spolu s Pavlem Šulcem...

MF DNES rozplétá složitou korupční síť, kdy se lidé napojení na firmu BusLine pokoušeli vytunelovat a zničit liberecký...

Soud potvrdil rodu Walderode restituční nárok k panství na Turnovsku

Zámek Hrubý Rohozec

Odvolací Krajský soud v Hradci Králové potvrdil restituční nárok rodu Walderode na vydání panství na Turnovsku. Rod se...

Jablonec do Arménie, či Makedonie. Boleslav do Kazachstánu, nebo Gruzie

Jablonečtí fotbalisté děkují fanouškům za podporu po utkání Evropské ligy v...

Jablonečtí fotbalisté ve 2. předkole Evropské ligy narazí na soupeře z Arménie, nebo Severní Makedonie. Vyzvou vítěze...

Liberecká policie pátrala po uprchlém vězni. Už se vrátil zpět

Při rozsáhlém cvičení Orkán 2019 si více než dvě stovky účastníků především z...

Liberecká policie pátrala po uprchlém vězni Petru P. Jednatřicetiletý muž v sobotu po třetí hodině ranní opustil své...

Ta obměna kádru je abnormálně velká, ví jablonecký trenér Rada

Poslla ze Slavie Jan Sýkora (vlevo) a Vojtěch Kubista před prvním tréninkem...

Nejrazantnější změny v kádru za několik posledních sezon rozbouřily před včerejším startem letní přípravy kabinu...

Další z rubriky

Jako na skalní stezce. Muzeum zavede návštěvníky mezi horolezce

Horolezecké muzeum v Turnově

Stezku skalním městem bude připomínat nová horolezecká expozice turnovského muzea. Dělníky vystřídají návštěvníci už v...

Jablonec nad Nisou bude čtyři roky rozkopaný, místní žádají náhrady

Komplikace se dotknou křižovatky ulic Budovatelů a Poštovní.

Obyvatelé Jablonce nad Nisou se obávají rozkopaných ulic v dolním centru města. Místní tvrdí, že nebudou mít kde...

BusLine zval mocné lidi z kraje na VIP zájezdy, s Peltou létali na fotbal

Dvoudenního letecký zájezd do Nizozemska se zúčastnil i  tehdejší náměstek...

MF DNES mapuje, jak si kontroverzní podnikatel Jiří Vařil pomocí prebend zavazoval krajské politiky a úředníky. Létal s...

Najdete na iDNES.cz