Byl tu Franz Kafka i první striptýz v republice. Teď bývalý hotel draží

  13:50aktualizováno  13:50
Bývalý hotel Praha v Jablonci nad Nisou jde za takřka 23 milionů korun do dražby. Jeho vlastník zkrachoval a navíc kontroloři zjistili, že možná podváděl s dotacemi na rekonstrukci novorenesanční památky.

Bývalý hotel v centru města je po kompletní rekonstrukci, která probíhala v letech 2009 až 2011. | foto: www.hotel-praha-jablonec.cz

Za Rakouska-Uherska se tu konference podnikatelů coby pojišťovací agent zúčastnil spisovatel Franz Kafka, v dubnu 1968 se zde v pořadu Krása bez závoje svlékla první striptérka v Československu.

Nedávno ale do bývalého hotelu Praha v Jablonci nad Nisou dorazila jiná návštěva - kontroloři z Úřadu Regionální rady Severovýchod (ROP). Ti zjistili, že vlastník novorenesančního domu při jeho rekonstrukci podváděl a musí vrátit dotaci.

Firma však mezitím zkrachovala a významná kulturní památka je za vyvolávací cenu 22,9 milionů v dražbě. A v úterý se uskutečnila první prohlídka hotelu před jeho prodejem. Úředníci z ROP zjistili, že společnost Hotel Praha Jablonec s.r.o. slibovala v projektu přeměnit budovu na multifunkční nemovitost s kancelářemi či obchody. Při kontrole ale nenašli jen kanceláře, ale také byty.

"Tím došlo k porušení podmínek smlouvy o poskytnutí dotace. Příjemce dotace jsme žádali o nápravu, ale ten ji nezajistil," odůvodnila rozhodnutí ROP Severovýchod jeho mluvčí Silvie Špryňarová.

Firma musí zaplatit přes 120 milionů

Hotel Praha

Minulost hotelu sahá do roku 1879. Tehdy koupil pozemek se starším domem Gustav Geling. Dům zboural a na jeho místě postavil hotel s restaurací, pokoji a velkým, bohatě zdobeným sálem s jevištěm. Hotel nechal postavit v neorenesančním stylu, jeho přístavba je v secesním slohu a vnitřní interiér z meziválečného období ve stylu art deco. Rodina vlastnila hotel do roku 1944. Od roku 1951 do roku 1990 Prahu provozoval státní podnik Restaurace a jídelny. Nakonec ho získala společnost Hotel Praha Jablonec s.r.o., která ho s pomocí evropské dotace v roce 2011 zrekonstruovala.

Firma tak musí vrátit téměř 62 milionů korun. "Navíc požadujeme také zaplacení penále ve výši 61 milionů korun. Obě pohledávky jsme přihlásili do insolvenčního řízení," dodala Špryňarová.

Společnost Hotel Praha Jablonec patří pod zkrachovalou firmu Dům pohody, které patří termální lázně v Chrastavě. I ty budou na prodej, zatím ho ale blokuje policie. Důvodem je trestní stíhání bývalého vlastníka Jana Imlaufa a dalších lidí taktéž kvůli podvodu při čerpání evropské dotace.

"To, že v domě bydlí lidé, neprokazuje změnu účelu stavby. Nájemní smlouvy zněly na kanceláře. Že budou v kancelářích koupelny s vanou úředníci věděli a dotaci projektu přesto přidělili," uvedl pro Českou televizi bývalý předseda představenstva Domu pohody Ivo Palouš.

Prodej novorenesanční budovy se uskuteční 30. července v Praze. Na starosti ho má realitní společnost Naxos. Nejnižší prodejní cena je 22,9 milionů korun. Zájemce pak musí složit dva miliony jako dražební jistotu. Podle znaleckého posudku je cena nemovitosti 27,5 milionů.

O hotel zřejmě bude zájem

Kolik zájemců se přišlo podívat na úterní prohlídku bývalého hotelu dražitel neprozradil, ale podle něj jde o velmi lukrativní nemovitost. "Většina prostor je pronajatá, jsou tu jak byty, tak kanceláře a obchody, což zaručuje jistou návratnost investice," řekl za Naxos Petr Vácha. V budově jsou v současnosti pronajaty čtyři obchody a jedenáct kanceláří nebo bytů. Druhá prohlídka se pak uskuteční 22. července.

Záchrana hotelu přišla v roce 2011 dnes zkrachovalou firmu na více než sto milionů korun. Budova sice byla citlivě rekonstruována, ale některým jabloneckým politikům vadilo, že taneční sál v prvním patře je zcela nevyhovující pro to, aby se tu konaly kulturní akce jako tomu bylo v minulosti. Například nestačila kapacita toalet.

"Vše mi vzbuzuje obavy, že se sál v budoucnu přestaví na něco jiného. Třeba rovněž na byty. Můžu tedy oprávněně spekulovat o dotačním podvodu," uvedl před časem jablonecký radní Petr Louda.

Autor:

Nejčtenější

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

U Máchova jezera se usadili šakali. S klimatem se něco děje, říká zoolog

Od března doplní vycpaný šakal expozici českolipské fauny v místním muzeu....

Když šéf českolipského muzea Zdeněk Vitáček, před lety začal nacházet v okolí Doks a Provodína charakteristické stopy s...

Šlágr kola v televizi neuvidíte. Kvůli výběru ČT i postoji klubů

Tyler Redenbach z Liberce se snaží překonat brankáře Třince Šimona Hrubce.

Kdo by čekal, že na televizní obrazovce uvidí šlágr středečního kola extraligy, bude zklamán. Hokejový duel prvního...

Zemřel filatelista, který vlastnil zřejmě největší sbírku známek v Česku

Nejznámější český filatelista Ludvík Pytlíček na snímku ze srpna 2010

Ve věku 76 let zemřel filatelista Ludvík Pytlíček ze Semil, donedávna majitel zřejmě největší sbírky známek v Česku....

Ti tygři jsou bastardi. Jejich orgány mohu použít, hájí se souzený Berousek

Ludvík Berousek u soudu v České Lípě (21. ledna 2019)

V České Lípě pokračuje soudní jednání, při němž se rozplétá kauza nelegálního obchodu s částmi tygřích těl. Veterinářka...

Další z rubriky

Až statisícové pokuty. Proti technoparty chce Liberec zakročit vyhláškou

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (23. dubna 2018)

Velké pozdvižení vzbudila v uplynulých dnech informace kolující na sociálních sítích, že by se měla na okraji Liberce...

Firmy kvůli nedostatku sil berou i narkomany, potvrzují experti i odbory

Pervitin

Přibývá lidí, kteří jsou v zaměstnání pod vlivem návykových látek. Shodují se na tom odborníci na drogovou...

Konec šedých krabic, Jablonec chce najít městského architekta

Z pláště věže zmizely ohyzdné fleky od opadané omítky.

Nové vedení jablonecké radnice nechce další nevzhlednou šedou krabici uprostřed města. Politici touží najít městského...

Najdete na iDNES.cz