Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Dostat se v noci k lékům je nemožné, noční služby lékáren na Liberecku skončily

  • 1
Lék, který vám předepíše lékař na pohotovosti, nikde v noci neseženete. Systém nočních služeb držených lékárnami už v Libereckém kraji neexistuje. Byl prý pro kraj drahý, nevyplácel se údajně ani lékárnám.

Řada lidí přitom pořád žije v klamném přesvědčení, že může v noci zazvonit u okénka "sloužící lékárny" a medikament si koupit. Je to i případ Jana Kopeckého z Liberce. Na pohotovosti sice dostal předpis na lék proti bolesti očí, vyzvednout si jej však mohl až ráno. Do té doby musel zkrátka bolest vydržet.

V Hradci služby fungují

V Hradci Králové se lékárny v nočních pohotovostech nestřídaly, pacienti však měli vždy možnost vyzvednout si lék v noci v nemocniční lékárně. Lékárna navíc funguje logicky hned vedle pohotovosti a sídla záchranné služby.

"S údivem jsem zjistil, že lékárny už nedrží noční služby, ještě mám v paměti rozpisy lékáren, podle kterých se dřív člověk orientoval. Překvapilo mě, kam jsme to se zdravotnictvím dopracovali. Je to obdobné jako třeba se zubními pohotovostmi, které nefungují. Ten standard, o kterém se pořád mluví, je už teď nastaven neuvěřitelně nizounko," zmínil Kopecký.

Provoz pohotovostních lékáren dotoval ještě před dvěma lety Liberecký kraj. Ročně jej to podle radního Nováka stálo 600 tisíc korun. Peníze chybí, proto systém skončil. O jeho znovuzavedení kraj neuvažuje.

"Využití lékáren bylo minimální, ani o to neměly zájem.  Dnes jsou navíc v nákupních centrech otevřeny do devíti hodin. Pohotovost jsme ale úplně nezrušili, máme ji, když jsou centra zavřená, na Boží hod a na Nový rok," řekl krajský radní pro zdravotnictví Pavel Novák.

Nočních pacientů v lékárnách bylo minimum

Noční pohotovost se prý lékárnám nevyplácela. "Pro nás to bylo finančně prodělečné. Musíte zaplatit sloužícího lékárníka, energie. Od kraje také peněz nebylo moc," přiblížil Milan Zelenka, majitel liberecké lékárny U Raka.

Do systému služeb bylo zapojeno asi deset lékáren, střídaly se po týdnu. Aktuální přehled byl vyvěšený na lékárnách, lidé si jej mohli přečíst třeba i v radničním zpravodaji.

"Myslím, že je to teď nejrozumnější řešení. Po desáté hodině byla návštěvnost pacientů, kteří potřebovali léky, minimální. Lékárenská služba byla zneužívaná narkomany nebo lidmi, kteří si lék nekoupili přes den a probrali se v noci. Pokud je to lék zachraňující život, pacient ho dostane v nemocnici," domnívá se Zelenka.

Lékárna nefunguje ani v areálu krajské nemocnice. "Je to otázka pro nový management nemocnice, my už o otevření lékárny v noci neuvažujeme. Jde ale i o praktické hledisko. Dnes je lékárník tak cenný, že není efektivní udržet službu jen kvůli pár lékům, které se vydají v noci," zmínil odcházející lékařský náměstek Krajské nemocnice Liberec Martin Zítek.