Do Harrachova a Frýdlantu vyjedou moderní vlaky, staré motoráky zmizí

  13:05aktualizováno  13:05
České dráhy koupí pro Liberecký kraj další čtyři moderní nízkopodlažní a klimatizované vozy, kterými nahradí staré, nemoderní motoráky. Pojedou například z Liberce do Frýdlantu. Čtyři motorové vozy doplní šestnáctičlennou flotilu od švýcarské firmy Stadler, která je v současnosti ve výrobě a v Libereckém kraji se objeví příští rok.

Motorový vůz Stadler | foto: Jan Zvolánek, iDNES.cz

Nové vlaky by měly stát přibližně 221 a půl milionu korun. České dráhy na ně vypsaly veřejnou soutěž. Za všechny nové soupravy zaplatí dráhy asi přes miliardu korun. Na jejich financování využijí peníze z evropského fondu pro regionální rozvoj. Rozdíl dráhy zaplatí ze svého.

"V nových nízkopodlažních vozech najdou cestující veškerý komfort. Budou zde bezbariérové toalety s uzavřeným systémem, prostor pro přepravu velkých zavazadel, jako jsou kočárky, kola nebo lyže a sáňky. Příjemnou atmosféru pak v létě zajistí klimatizace," popsal náměstek generálního ředitele ČD pro osobní dopravu Antonín Blažek.

Vozy budou mít sedmdesát míst k sezení. Budou také velmi výkonné, po kolejích si to poženou rychlostí až sto kilometrů v hodině a zvládnout by měly i nejstrmější trať v republice mezi Tanvaldem a Kořenovem.

"Termín dodávky těchto vozů by měl být přibližně do dvou let od podpisu smlouvy, tedy asi na přelomu let 2013/2014," informoval mluvčí drah Petr Štáhlavský.

I když čtyři novinky na kolejích v regionu vyjedou až za dva až tři roky, šestnáctka vozů od Stadleru se objeví už v nadcházejícím jízdním řádu, tedy od roku 2012. Nahradí staré lokálky typu 810.

Soupravy Regionova odjedou do jiných částí Česka

"Část těchto vozů nahradí i modernizované soupravy Regionova, které se přesunou na jiné tratě v Čechách a na Moravě, kde nahradí starší, méně komfortní soupravy," doplnil mluvčí.

V Libereckém kraji by se nové vlaky měly objevit například na frekventovaných tratích z Liberce do Frýdlantu nebo z Liberce přes Tanvald do Harrachova. Obě trati jsou součástí Jizerskohorské železnice, na níž od prosince 2011 České dráhy zajišťují dopravu po dobu patnácti let.

Modernizaci vlaků započaly České dráhy v Libereckém kraji již v minulých letech. Od loňského prosince jezdí z Liberce do německé Žitavy dieselové jednotky Desiro, které nasazuje soukromý dopravce Vogtlandbahn, na spěšných vlacích z Drážďan zajíždějí do Liberce a Tanvaldu rychlé motorové soupravy Německých drah.

Na dalších spojích se objevují modernizované jednotky Regionova nebo pohodlné motorové vozy, které zakoupily České dráhy na konci 90. let. Společnost Viamont, která zajišťuje provoz na trase z Kořenova do polské Sklářské Poreby, používá především moderní nízkopodlažní motorové jednotky pronajaté od polského dopravce.

Autor:

Nejčtenější

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

U Máchova jezera se usadili šakali. S klimatem se něco děje, říká zoolog

Od března doplní vycpaný šakal expozici českolipské fauny v místním muzeu....

Když šéf českolipského muzea Zdeněk Vitáček, před lety začal nacházet v okolí Doks a Provodína charakteristické stopy s...

Šlágr kola v televizi neuvidíte. Kvůli výběru ČT i postoji klubů

Tyler Redenbach z Liberce se snaží překonat brankáře Třince Šimona Hrubce.

Kdo by čekal, že na televizní obrazovce uvidí šlágr středečního kola extraligy, bude zklamán. Hokejový duel prvního...

Zemřel filatelista, který vlastnil zřejmě největší sbírku známek v Česku

Nejznámější český filatelista Ludvík Pytlíček na snímku ze srpna 2010

Ve věku 76 let zemřel filatelista Ludvík Pytlíček ze Semil, donedávna majitel zřejmě největší sbírky známek v Česku....

Seniorka, kterou napadla doga, zemřela v nemocnici. Vyšetřuje to policie

Ilustrační snímek

V pátek v nemocnici v České Lípě zemřela seniorka, která zde byla od středy hospitalizovaná po napadení psem....

Další z rubriky

U Máchova jezera se usadili šakali. S klimatem se něco děje, říká zoolog

Od března doplní vycpaný šakal expozici českolipské fauny v místním muzeu....

Když šéf českolipského muzea Zdeněk Vitáček, před lety začal nacházet v okolí Doks a Provodína charakteristické stopy s...

Záchranka chce opustit centrum Liberce, přestěhovat se má k pivovaru

Největší problém současných sanitek krajské záchranné služby je s podvozkem....

Už od roku 2003 se krajská záchranka snaží dostat pryč z vily na Husově ulici v Liberci. Základna je tu v havarijních...

Seniorka, kterou napadla doga, zemřela v nemocnici. Vyšetřuje to policie

Ilustrační snímek

V pátek v nemocnici v České Lípě zemřela seniorka, která zde byla od středy hospitalizovaná po napadení psem....

Najdete na iDNES.cz