Krajský manažer ODS dluží státu miliony korun, požádal o osobní bankrot

  19:00aktualizováno  19:00
Krajský manažer ODS a asistent senátora Jaroslava Zemana Vladimír Kordač dluží více než 5,1 milionu korun. Nejvíce dluží státu, konkrétně finančnímu úřadu, a to přes 2,1 milionu. Nedávno zažádal soud o osobní bankrot. Ve funkci manažera strany ale zůstává. Podle ODS jde čistě o jeho osobní problém.

Nejvíce dluží státu, konkrétně finančnímu úřadu a to přes 2,1 milionu. | foto: Facebook

Druhým největším Kordačovým dluhem jsou téměr dva miliony korun. Věřitelem je firma Tonaso Holding. Manažer pak dluží například ještě Okresní správě sociálního zabezpečení v Jablonci nad Nisou a to lehce přes 60 tisíc korun.

Návrh na povolení oddlužení podává Kordač společně se svojí manželkou. Z dokumentu vyplývá, že si Kordač vydělá měsíčně 21 620 korun a není schopen své závazky splatit.

Dluhy mu prý vznikly kvůli podnikání v devadesátých letech. Což ostatně dokládá i návrh na povolení oddlužení z roku 2012. Tehdy ale Kordač neuspěl a osobní bankrot mu soud zamítl.

„Do finančních problémů jsem se dostal v devadesátých letech. Tehdy jsem v malé privatizaci koupil na úvěr malou prodejnu v Rychnově u Jablonce nad Nisou. Dva roky na to jsem ji prodal. Jenže finanční úřad mi vyměřil daň z prodeje nemovitosti. Ta činila, nevím přesně, asi 35 procent. Úřad dospěl k rozhodnutí, že celá cena nemovitosti je můj příjem, i když jsem na to měl úvěr. Šlo asi o dva miliony korun a to mě tehdy srazilo na kolena. Od té doby se to táhne,“ vysvětlil Kordač.

Do dražby jde i hotel Praha v Janově

Ten v roce 1995 koupil na úvěr i hotel Praha v Janově nad Nisou. Našel do něj nájemce. Nájemné bylo nejprve použito jako splátka původnímu majiteli hotelu, později bylo postoupeno finančnímu úřadu.

Hotel jde nyní do dražby společně s dalšími pozemky v Kordačově vlastnictví. „Prodej hotelu a pozemků by měl pokrýt asi dvě třetiny mých dluhů,“ upozornil Kordač.

Jeho dluhy prý nijak nesouvisí s jeho prací v ODS, a proto stranu nikterak nepoškozuje.

„Je to moje soukromá záležitost. Možná, že to někdo může posuzovat jinak, ale je přeci normální, že když člověk táhne za sebou takovéto břemeno, že se to snaží nějak řešit a já se to snažím řešit v rámci zákonných možností. Horší by bylo, kdybych zatloukal a vyhýbal se tomu,“ vysvětlil Kordač.

Člen regionální rady občanských demokratů a zároveň senátor Jaroslav Zeman, si nemyslí, že by dluhy jeho asistenta nějak negativně ovlivnily stranu.

Senátor: Takových lapálií mají statisíce lidí

„Je to pouze osobní věc pana Kordače. Že by to mě jako senátora či ODS nějak poškozovalo, z toho opravdu strach nemám. Je mi to vlastně jedno, takovýchto finančních lapálií mají v zemi statisíce lidí,“ řekl Zeman. „Myslím, že tu před lety byly daleko horší kauzy a problémy, než je tento.“

Podle turnovského politologa Jana Kubáčka Kordačovy finanční problémy nejsou v Česku ničím neobvyklým a na ODS to v Libereckém kraji nebude mít vliv.

„Spíše to ukazuje, že dotyčný je člověk z masa a kostí. Dneska už osobní bankrot není žádnou anomálií, vzácností,“ myslí si Kubáček. „Jen to ukazuje, že do dluhů se může dostat každý, že tyto problémy může prožívat v uvozovkách i politická celebrita.“

Kubáček míní, že si voliči ODS spíše řeknou, že Kordač není první ani poslední člověk, kterému se něco podobného přihodilo. „Domnívám se, že to žádný zásadní dopad na ODS mít nebude. Ve stejné situaci se může ocitnout spousta dalších lidí,“ dodal politolog.

Vladimír Kordač je dlouholetým členem ODS. Působil jako manažer jablonecké pobočky partaje a je předsedou místního sdružení strany v Janově nad Nisou.

Autor:

Nejčtenější

Jak vyvést stamiliony z dopravního podniku? Plán vznikal už v roce 2016

Bývalý ředitel DPMLJ Luboš Wejnar, jehož v roce 2017 spolu s Pavlem Šulcem...

MF DNES rozplétá složitou korupční síť, kdy se lidé napojení na firmu BusLine pokoušeli vytunelovat a zničit liberecký...

Soud potvrdil rodu Walderode restituční nárok k panství na Turnovsku

Zámek Hrubý Rohozec

Odvolací Krajský soud v Hradci Králové potvrdil restituční nárok rodu Walderode na vydání panství na Turnovsku. Rod se...

Jablonec do Arménie, či Makedonie. Boleslav do Kazachstánu, nebo Gruzie

Jablonečtí fotbalisté děkují fanouškům za podporu po utkání Evropské ligy v...

Jablonečtí fotbalisté ve 2. předkole Evropské ligy narazí na soupeře z Arménie, nebo Severní Makedonie. Vyzvou vítěze...

Liberecká policie pátrala po uprchlém vězni. Už se vrátil zpět

Při rozsáhlém cvičení Orkán 2019 si více než dvě stovky účastníků především z...

Liberecká policie pátrala po uprchlém vězni Petru P. Jednatřicetiletý muž v sobotu po třetí hodině ranní opustil své...

Ta obměna kádru je abnormálně velká, ví jablonecký trenér Rada

Poslla ze Slavie Jan Sýkora (vlevo) a Vojtěch Kubista před prvním tréninkem...

Nejrazantnější změny v kádru za několik posledních sezon rozbouřily před včerejším startem letní přípravy kabinu...

Další z rubriky

Maskotem festivalu divadel je nafukovací slon, diváci do něj vejdou zadem

Nafukovací slon je šest metrů dlouhý a čtyři metry vysoký.

Zatím odpočívá v útrobách Naivního divadla, už od úterý ale bude těšit malé i velké diváky na náměstí Dr. E. Beneše v...

Muž svařoval potrubí na liberecké benzince, popálily ho vznícené výpary

Ilustrační snímek

Vážné zranění utrpěl dopoledne muž při svařování potrubí na čerpací stanici v Zeleném údolí v Liberci. Má popáleniny v...

Cizinec si zařídil nelegální výrobnu cigaret, připravené měl tuny tabáku

Ilustrační foto

Nelegální výrobnu cigaret připravenou k zahájení provozu odhalili policisté v Libereckém kraji. Cigarety měly vznikat...

Dům v Rychnově u Jablonce nad Nisou
Dům v Rychnově u Jablonce nad Nisou

Kokonínská, Rychnov u Jablonce nad Nisou, okres Jablonec nad Nisou
3 190 000 Kč

Najdete na iDNES.cz