Středa 30. listopadu 2022, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 30. listopadu 2022 Ondřej

Hluk v Turnově překračuje limity. Asfalt místo dlažby památkáři odmítají

  8:47
Srdce Českého ráje tluče moc hlučně. Auta na náměstí v Turnově lomozí až 72 decibely. Vyřešil by to litý asfalt, ten se ale nelíbí památkářům a některým zastupitelům.

Už je to černé na bílém. Na turnovském náměstí Českého ráje jsou ve dne i v noci překračovány hlukové limity. Potvrdila to hluková studie, kterou inicioval zdejší zastupitel Karel Jiránek (NB). Hluk zde přes den dosahuje až 72 decibelů, v noci pak 64. Jde o překročení o 2 – 4 decibely. Na první pohled je to málo, ale protože hluk se šíří exponenciálně, jde už o silné překročení hlučnosti.

Znovu se otevřela možnost vyměnit žulové kostky na ploše náměstí za tichý nebo litý asfalt. Rámus totiž vytváří auta jezdící přes dlažbu. Centrum Turnova je ovšem památkovou zónou, která požívá zákonnou ochranu. A památkáři nechtějí o asfaltu ani slyšet.

„Do historického centra patří dlažba, ne asfalt. Měření hluku je taková oblíbená berlička, jak si zdůvodnit pokládku asfaltu. Navíc je jasné, že tady vůbec nejde o nějaké zdraví lidí, ale jen o ekonomiku. Asfalt je levnější. Turnov je památkově jedno z nejcennějších měst našeho regionu, dát do centra asfalt by byla chyba,“ tvrdí ředitel Národního památkového ústavu v Liberci Miloš Krčmář.

Památkáři už jednou prohráli

Památkáři byli už dříve proti položení asfaltu v Palackého ulici, kde kdysi též ležely dlažební kostky. V pomyslném sporu s hygieniky ale tehdy prohráli. Dopravní tepna je dnes vyasfaltovaná. Podle zastupitele a iniciátora petice Karla Jiránka zvítězil zdravý rozum. 

„Mlatové cesty se také dříve dláždily a byl to pokrok, třebaže se to někomu nemuselo pozdávat. Dlažba se dnes mění za asfalt a nejhorší ulice v Turnově je dnes díky tomu úplně jiná, majitelé opravují své rozpraskané domy a hluk ustal. Nejsem estetický barbar, ale soucítím spíše s lidmi než s památkáři,“ svěřil se Jiránek.

Studie říká, že pokud by se litý asfalt položil i na náměstí, klesla by zde hlučnost o 4,8 decibelu, v případě jen částečného vyasfaltování o 3,6 decibelu. Pokles hluku o 3 decibely by přitom znamenal snížení hlučnosti o celou polovinu.

Starosta je proti asfaltu

Turnovští zastupitelé jsou v otázce náměstí nejednotní. Starosta Tomáš Hocke (NB) by chtěl v centru ponechat žulové kostky. „Nejsem příznivcem toho, abychom vyasfaltovali náměstí. Netajím se tím. Na jedné straně je zdraví lidí a jakási vnitřní pohoda, na druhé je tvář města a ochrana památek a památkové zóny. Jsem ale demokrat a pokud bude většinový názor jiný než můj, podpořím ho,“ vyjádřil se Hocke.

Podle něj dochází k největšímu překročení hluku v takzvaných hrdlech, neboli zúžení silnice při vjezdu na náměstí a výjezdu z něj, kdy auta přejedou z asfaltu na kostky. Zde jsou obydlí lidí zdroji hluku nejblíže. „Kompromisní řešení by pak bylo, že bychom vyasfaltovali jen část silnice v oblasti u kostela sv. Františka při vjezdu do ulice 5. května,“ nastínil starosta.

Podle zastupitele za Nezávislý blok a architekta Václava Hájka by bylo vyasfaltování náměstí úlitbou několika málo lidem, kteří zde žijí. 

„V dotčených místech, kde jsou limity překračovány, zase tolik lidí nebydlí, jsou tu zejména komerční provozovny. Navíc město každý rok vypisuje dotační program, v jehož rámci vyměňujeme lidem stará okna za moderní dřevěná a s izolačním trojsklem. Myslím, že bychom je teď mohli vyměnit všem, na které se ještě nedostalo,“ uvedl Hájek.

Kolegové se neslyší v práci

Na náměstí Českého ráje má svou pracovní kancelář zastupitel Josef Uchytil (Proto). Jemu hluk vadí. „Když jsem studoval na matfyzu, tak jsem bydlel nad pražskou magistrálou. Tudíž si myslím, že jsem na hluk uvyklý. Ale tady stačí otevřít v létě ventilačku a už se mezi kancelářemi neslyšíme,“ posteskl si.

Pro asfalt místo kostek je i turnovská opozice. „Palackého ulice se po pokládce tichého asfaltu také zklidnila. Lidem to pomohlo. A zdraví lidí je přednější,“ uvádí Michal Kříž (ANO).

O tom, jestli se náměstí vyasfaltuje, přitom sami turnovští zastupitelé nemohou rozhodnout. Hlavní slovo bude mít majitel silnice, kterým je Krajská správa silnic Libereckého kraje. Její ředitel Jan Růžička MF DNES potvrdil, že výměnu kostek za asfalt mají v plánu. 

„Nám se tam dlažba nelíbila už dřív. Auta tam před přechodem brzdí na dlažbě, což je za mokra nebezpečné. Pokud navíc nevycházejí hlukové studie, tak se musíme řídit legislativou a nějak tu silnici ztišit. To je naše povinnost,“ míní Růžička.

Památkáři však argumentují, že existují i jiné způsoby, jak se zbavit hluku a přitom ponechat v místě dlažbu. „Myslím, že by se v centru mělo uvažovat o snížení maximální dovolené rychlosti třeba na 30 km/h. V kombinaci s tím, že by se použily jiné formáty kostek s jiným uložením, došlo by k poklesu hluku také,“ tvrdí šéf památkářů Miloš Krčmář. 

Asfalt má podle něj i řadu nevýhod. „Například když musíte silnici někde odříznout a opravovat, málokdy se opraví celý úsek. Jenom se to zalátá. A hlučnost zase naroste, poněvadž lidé jezdí po hrbolech,“ dodává.

Decibel

Decibel je logaritmická jednotka vyjadřující podíl dvou hodnot. Pokles o 3 dB vyjadřuje zeslabení na poloviční hluk, naopak zesílení o 3 dB znamená dvojnásobný hluk. 

20 dB - šeptaný hlas 

50 dB - hovor, tiše jedoucí automobil, tiché ulice 

70 dB - zvuk kytary ze 40 cm nebo potlesk v sále 

80 dB - křik, hlučné ulice

90 dB - pneumatická vrtačka 

100 dB - v blízkosti vlaků, těžkých nákladních aut 

120 dB - rachot hromu 

140 dB - siréna námořní lodi, proudové letadlo 

150 dB - sopečný výbuch

160 dB - start rakety

Hluk od zhruba 120 dB je už vnímán jako bolest.

  • Nejčtenější

Pardubice mocným závěrem srovnaly rekord. Otáčela i Boleslav, Sparta opět slaví

Poslední listopadová neděle přinesla kromě začátku adventu také kompletní 23. kolo hokejové extraligy. Lídr tabulky z...

Pardubice dál válcují extraligu, Sparta slaví poprvé pod švédským koučem

Pokračující dominance i trápení. Zatímco hokejisté Pardubic vyhráli už třinácté utkání v řadě, České Budějovice...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Šlágr pro Pardubice, Kometa znovu propadla. Olomouc vyloupila Třinec

Napínavý šlágr úterního programu hokejové extraligy patřil Pardubicím, které v dohrávce jedenadvacátého kola přetlačily...

Policisté v Liberci spěchali k případu, srazili se spolu i s autobusem

Hned dva policejní vozy se cestou k případu střetly v Liberci s protijedoucím autobusem a nemohly pokračovat v jízdě....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Při hašení požáru roubenky zemřel dobrovolný hasič, zřítil se na něj strop

Dobrovolný hasič zemřel při likvidaci požáru domu v Novém Boru - Arnultovicích na Českolipsku. Při hašení na něj spadl...

Mávala jsem rodičům z okna a bratr už mi stahoval kalhotky, líčí Dominika

Premium Dominiku v dětství po tři roky zneužíval vlastní bratr. Trauma ovlivnilo velkou část jejího života. Zlom nastal po...

Jím jednou denně a často mi stačí spát jen čtyři hodiny, říká kardiolog Neužil

Premium Mluví rychle, a i když sedí, máte pocit, že je v neustálém pohybu. Jinak by nejspíš nemohl stihnout to, co dělá. Petr...

Když rodinu rozloží ezoterika. Manželka jako by zemřela, líčí otec tří dcer

Premium Pětačtyřicetiletý Karel má s Lucií tři dospívající dcery. Manželé jsou skoro dvacet let. Rodina ale funguje v nouzovém...

Turnov přijde o pokladnu Českých drah, kraj už ji znovu nepodpoří

Pokladna Českých drah na turnovském nádraží končí. Dopravní společnost se rozhodla ji uzavřít už na konci loňského...

Mince už řidiči v České Lípě potřebovat nebudou, parkování zaplatí kartou

Za parkování v centru České Lípy budou moci řidiči nově zaplatit i bez hotovosti. Do konce roku chce město rozšířit...

Vězeňské službě chybějí dozorci, počítačové generaci nejdou fyzické testy

Vězeňská akademie ve Stráži pod Ralskem je jediná v České republice, kde se na své povolání připravují vězeňští...

Irové roztančí arénu, do Liberce se vrací Lord of the Dance

Legendární irská taneční formace Lord of the Dance se po třech letech vrací do Liberce. Už dnes se program sestavený k...

Ivan Trojan si s manželkou vypořádal majetek, bulvár spekuluje o rozvodu

Ivan Trojan (58) a Klára Pollertová-Trojanová (51) si v září podle veřejně dostupných dokumentů vypořádali společný...

Přemýšlím o sebevraždě, říká Obermaierová kvůli plynu a drahým energiím

Herečka Jaroslava Obermaierová (76) prozradila, že má strach z drahých energií a nedostatku plynu. Kvůli tomu dokonce...

Vsadil na neobvyklý nápad, už má 35 zaměstnanců a rostou i do světa

Lukáš Legát začal podnikat před devíti lety. Z původně garážové firmy je dnes společnost s pětatřiceti zaměstnanci,...

Raketa byla Ukrajince, nebo Rusa? rýmuje Nohavica na kanálu Bobošíkové

Problematiku rakety dopadlé na polské území zpracoval ve své nové písni Jaromír Nohavica. „Ta raketa byla Ukrajince,...

Na Účastníky zájezdu už se mě ptaly i moje děti, směje se Jitka Kocurová

Moderátorka, příležitostná herečka a 2. vicemiss ČR 1999 Jitka Kocurová se na veřejnosti objevuje sporadicky. Péče o...