Po nezletilé chtěl video s masturbací. Soud ho za to potrestal podmínkou

  16:11aktualizováno  16:11
Tříletou podmínkou s pětiletou zkušební dobou potrestal krajský soud v Liberci devatenáctiletého mladíka z Liberecka. Za to, že podle obžaloby nutil čtrnáctiletou dívku, aby mu posílala nahé fotky přes mobilní aplikaci. Chtěl stále otevřenější snímky. Vyhrožoval, že pokud je nedostane, ty předchozí zveřejní.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Josef Gabzdyl, iDNES.cz

Dívka nakonec poslala i video s masturbací. Mladík se v pátek u soudu zpovídal ze zvlášť závažného zločinu sexuálního nátlaku.

Za ten mu hrozil 5 až 12 let vězení. K činu se přiznal. Soudní senát mu kromě podmínky nařídil také ochranné sexuologické léčení. Má na něj docházet ambulantně.

„Dospívající dívky jsou velmi citlivé a kyberšikana vede i k sebevraždám. Navíc si měl ověřit, kolik let dívce bylo,“ řekl v odůvodnění rozsudku soudce Pavel Pachner.

Naopak přihlédl k přiznání i tomu, že hoch měl blízko věku mladistvých. Podle sexuologa Jaroslava Zvěřiny trpí poruchou osobnosti se sexuálně deviantními prvky se sklony k fetišismu a sadomasochismu. „Měl podstatně sníženy ovládací schopnosti,“ stvrdil znalec v posudku.

Jeho deviantní prvky osobnosti se patrně projevily už ve čtrnácti letech, kdy znásilnil pětiletou dívku. Čin se ale tehdy odložil, protože pachatel nebyl trestně odpovědný.

Rozsudek zatím není pravomocný

Rozsudek v případu sexuálního nátlaku ještě není pravomocný, obhájce i státní zástupce si ponechali lhůtu na rozmyšlenou.

„Byl jsem zvědavý. Nevím ale, kolik jí bylo let. Fotky bych neposlal dál. Ty, co jsem si prohlédl, jsem vymazal,“ hájil se obžalovaný.

Podle obžaloby došlo k sexuálnímu nátlaku letos na jaře. Dívka oslovila mladíka přes facebook jako první. Líbil se jí a chtěla si s ním dopisovat. Dívčinu výpověď soudce četl.

U soudu zaznělo, že konverzaci zahájila sama nevinnou otázkou: „Ahoj, jak se máš?“ Na to ale obžalovaný podle čtené výpovědi odpověděl, že to neřekne jen tak. Chtěl erotickou fotografii nebo sex. „Poslala jsem fotku se zakrytými prsy. Chtěla jsem si s ním dál psát,“ četl soudce výpověď dívky.

Fotka ale obžalovanému nestačila. Vyhrožoval, že ji zveřejní, pokud nebude odvážnější. Dívka postupně ze strachu poslala snímek obnažené hrudi, přirození a nakonec i videa, na nichž masturbovala.

Dívka se s trápením svěřila rodičům

Když obžalovaný dál vyhrožoval, dívka se svěřila rodičům. „Měla jsem z něj strach. Fotky jsem posílala také ze strachu, aby je nezveřejnil,“ četl soudce dívčinu výpověď.

Dívka se nejprve obrátila na obecně prospěšnou společnost Maják, jež dětem a dospívajícím mimo jiné radí, jak se vyvarovat kyberšikaně nebo sextingu (spojení slov sex a textování, pozn. redakce).

Případně, jak tyto ataky řešit. Její pracovník měl rok před tím ve třídě dívky na toto téma přednášku. Pak rodina kontaktovala policii. K dispozici měla také fota obrazovky s komunikací s obžalovaným.

Případů počítačové kriminality spojené s vyhrožováním a sexuálním nátlakem letos v kraji přibylo. Policisté do konce září řešili v kraji 16 případů. Loni za stejné období 6.

„Ze statistiky je zřejmé, že se s těmito případy setkáváme častěji,“ zmínila mluvčí liberecké policie Vladimíra Šrýtrová.

Upozornila, že rozeslané textové zprávy, fotografie či videa se sexuálním obsahem mohou být zneužity k vydírání. „Lidé by neměli uvádět informace, podle kterých by je mohl útočník vystopovat. Nikdy by nikomu neznámému neměli dávat své fotografie fotografie své rodiny,“ řekla mluvčí Šrýtrová.

U kyberšikany policie mimo jiné radí změnit svou virtuální identitu, zamezit útočníkovi přístup a schovat důkazy jako jsou zprávy, videozáznamy, odkazy na weby nebo blogy pro vyšetřování. Oběti by se také měly svěřit rodičům a učitelům, případně se obrátit na policii.

Autor:

Nejčtenější

U Máchova jezera se usadili šakali. S klimatem se něco děje, říká zoolog

Od března doplní vycpaný šakal expozici českolipské fauny v místním muzeu....

Když šéf českolipského muzea Zdeněk Vitáček, před lety začal nacházet v okolí Doks a Provodína charakteristické stopy s...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Ti tygři jsou bastardi. Jejich orgány mohu použít, hájí se souzený Berousek

Ludvík Berousek u soudu v České Lípě (21. ledna 2019)

V České Lípě pokračuje soudní jednání, při němž se rozplétá kauza nelegálního obchodu s částmi tygřích těl. Veterinářka...

Kamion biatlonistů se vrátil domů. Nejhorší noční můrou je D1, říká řidič

Řidič Martin Žák s kamionem loni najezdil 15 tisíc, letos už 10 tisíc kilometrů.

Třináct metrů dlouhý, čtyři metry vysoký, téměř dva a půl metru široký. Prostě klasický kamion, jakých jezdí na...

Seniorka, kterou napadla doga, zemřela v nemocnici. Vyšetřuje to policie

Ilustrační snímek

V pátek v nemocnici v České Lípě zemřela seniorka, která zde byla od středy hospitalizovaná po napadení psem....

Další z rubriky

Majitel se zbavil psa, který pokousal seniorku. Zvíře přesunuli jinam

Ilustrační snímek

Majitel se zbavil argentinské dogy, která minulý týden ve vesnici Pihel pokousala jedenadevadesátiletou ženu a ta dva...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Hodkovice odmítají obří halu. Městu přinese jen problémy, bojí se místní

Skladovací areál (vyznačen červeně) by měl zabrat plochu velkou pět a půl...

Je to příliš masivní a na dopravně nevhodném místě. Tak hodnotí vedení města záměr firmy Prodeca vybudovat na okraji...

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Zámečník / svářeč, Praha, 25-30 000 Kč

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz