Na nejkritičtějších místech, kde často dochází k přestupkům, zastavovali řidiče a radili kde zaparkovat.
„Vycházíme z předpokladu, že většinu přestupků řidiči vůbec spáchat nechtějí. Třeba u nemocnice. V celém areálu je zákaz stání mimo vyhrazená místa, těch je ale zoufale málo. Kdo sem přijede s nemocnou manželkou nebo s úrazem, v tu chvíli neřeší, jestli správně stojí. Auto odstaví na prvním volném místě. Pak přijde a najde na autě botičku,“ vysvětluje člen Stínové městské policie, podnikatel v oblasti vývozu skla a bižuterie Jan Vondrouš.
Skutečné městské policii prý tento systém vyhovuje, protože jí umožňuje vybrat co nejvíc pokut. „Kdyby jí šlo o dobro lidí a ne jen o pokuty, bude tu jeden strážník stát a dělat to, co teď děláme my. My jim tímhle nastavujeme zrcadlo, jak by měli pracovat,“ dodává Vondrouš.
Takzvané Dny bez pokut vymyslel zakladatel Stínové městské policie Karel Šiktanc. Že se ze zpočátku pionýrské akce stane celoměstský happening vůbec nečekal.
Problém není v botičkách, ale v osobní rovině, říká ředitel
„Jsem rád, že na moji aktivitu navazují další lidé, kterým není jedno, co se kolem městské policie děje. Díky Dnům bez pokut už si Českolipané vryli do paměti několik míst, kde zaručeně dostanou botičku a už si dávají pozor,“ tvrdí Šiktanc.
Samotní městští policisté nechtějí aktivity svých stínových protějšků moc komentovat. Není totiž tajemstvím, že vzájemné vztahy jsou vyhrocené. S Karlem Šiktancem jsou dokonce vedeny dva soudní spory, v jednom z nich byl pro pomluvu strážníků nepravomocně odsouzen.
„Problém není v botičkách, ale v osobní rovině. Pan Šiktanc a jeho kumpáni se nám mstí. Kdysi se totiž stal aktérem rodinného sporu s jedním strážníkem. Žádal po mně, abych ho propustil, což jsem neučinil, tak se zaměřil na mě. V jednu chvíli jsme mu dokonce nabídli spolupráci, ale odmítnul,“ upozornil ředitel Městské policie Česká Lípa Lubomír Mery.
Odmítl, že by strážníci zvýšeně pokutovali v okolí nemocnice. Připustil však, že botičky zde nasazují stejně jako všude jinde. „Děláme to proto, že nás o to požádal ředitel nemocnice. Botička samozřejmě není ideální řešení, ale jediné, které postihne řidiče, tedy skutečného pachatele přestupku,“ vysvětlil Mery.
Radnice si nechce nikoho rozhněvat
Ve sporu strážníků se českolipská radnice staví na stranu těch skutečných, rozhněvat ale nechce ani ty stínové. Starostka města Hana Moudrá (ODS) upozorňuje, že kdyby akce byla zaměřena jen na upozorňování řidičů a nikoliv na boj se skutečnými strážníky, Karla Šiktance by podpořila.
„Město vítá každou dobrovolnickou akci, v rámci které budou řidiči upozorňováni na to, kde nemají stát. Naši strážníci pak nemusí tyto řidiče sami upozorňovat a řešit to, že stojí někde, kde je to zakázáno,“ konstatovala Moudrá.