Vesnice na problematické pole vyslalo velký traktor s pluhem, zeminu narychlo upraví, aby se pohroma napočtvrté obci vyhnula.
Hasiči spolu s obyvateli Dalešic už třetí den uklízejí naplavené bahno, roznášejí na 1 700 pytlů s pískem a rovnají je podél cest a před domy, které přívalový déšť poškodil nejvíce. Jestli se naplní předpověď Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), přijdou ve středu do Česka silné až velmi silné bouřky, které mají večer postupovat od jihozápadu k severovýchodu republiky. Právě toho se místní obávají.
Ohromná masa bahna, která dosahovala až do výšky 60 centimetrů, se v uplynulých dnech zastavila o dům Vodseďálkových. Problematické pole se rozprostírá jen pár kroků nad jejich nemovitostí. Bahno si opakovaně našlo cestu i přes jejich terasu, valilo se po rozlehlé zahradě, kterou kompletně zničilo, načež se odvalilo níž do obce. I tam podle velitele místní jednotky sboru dobrovolných hasičů Bohumila Taranta odklízeli až půl metru bláta, krup a kamení.
„Udělal jsem si val, aby to neodneslo barák. Budu doufat, že jestli ve středu přijde ta bouřka, že to val vydrží a netrhne se,“ ukazuje citelně unavený Tadeáš Vodseďálek na zhruba patnáct metrů dlouhou a metr vysokou zábranu. Pytle s pískem jsou podle něj v jeho případě zbytečné.
Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje narychlo chystá provizorní opatření, která mají vodu z pole odvést tak, aby se příště vesnici i obydlím místních vyhnula. Na pomoc – v doprovodu policejních vozů – přijede velký pásový traktor s pluhem. Ten vytvoří v poli příčné svodnice, díky nimž voda steče na jiné pole a do lesů.
„Bohužel nemůžeme udělat metrovou rýhu či kanál a tudy vodu odvést, protože půdní profil je zhruba 20 až 25 centimetrů, potom už jsme na břidlici,“ vysvětlil ředitel Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje Jan Hadrbolec, proč nejde v poli udělat extrémně hluboké rýhy.
Opatření, na kterých hasiči nepřetržitě pracují od soboty, jsou podle něj provizorní a dělaná narychlo. A pravděpodobně nebudou stoprocentní. Podle Hadrbolce je to ale maximum, co jde v tuto chvíli udělat.
„Určitě bude potřeba, aby v následujících dnech, týdnech majitel pozemku s příslušnými orgány našel komplexní krajinnou úpravu, protože takhle, jak to je, to opravdu zůstat nemůže,“ zdůraznil.
S bahnem bojujeme stále, přiznává starostka
V Dalešicích zasahují profesionální hasiči s dobrovolnými jednotkami i Záchranným útvarem HZS ČR. V provozu je smykový nakladač, těžká technika s pětizubou lopatou, kontejnery i čerpadla. Nadto je od pondělí na místě třicet vězňů, kteří z pozemků a od domů odklízejí splavenou zeminu.
Podle starostky Hany Vélové to není poprvé, kdy obec s přibližně 220 obyvateli znečistilo bahno z pole, které leží nad ní. Kalamitu v takovém rozsahu ale nepamatuje. „V loňském roce proběhla jedna eroze, ale byla podstatně menší. Bylo to takové lehké bahno,“ podotkla.
Rána jak z děla, pak nás zalila voda, líčí lidé extrémní déšť. Mohou žádat o dávku![]() |
Primátor Jablonce nad Nisou, pod nějž Dalešice spadají, ujistil, že se podařilo během úterý vyčistit všechny propustky, v tomto ohledu jsou na případnou bouřku připraveni.
Liberecký kraj podpoří zasaženou obec milionem korun, peníze budou směřovat zejména na obnovu cest, které déšť zničil. Finančně pomůže i hasičům, aby mohli pořídit potřebnou techniku.
Starostka zřídila také speciální transparentní účet, kam mohou zájemci přispívat. Jeho číslo je dostupné například na webu či facebookovém profilu Dalešic. „Děkujeme za velikou solidaritu. Za jediný den se nám na účtu sešlo zhruba 50 tisíc korun,“ konstatovala Vélová.