„Dnešní den je připomenutím veteránů ze všech konfliktů, ať už to bylo z první nebo druhé světové války. Také novodobých veteránů, kteří padli v zahraničních operacích v Iráku, Afghánistánu, v Kuvajtu, v Jugoslávii a dalších,“ vyjmenoval tiskový mluvčí 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany nadporučík Pavel Tichý.
Kromě uctění památky, předání rezortních vyznamenání od ministryně obrany a rozdání medailí Bezpečnostní rady Libereckého kraje představil pluk také svůj nový znak. O ten starý, na němž byl vyobrazený ikonický Ještěd, se začaly vést spory před několika lety.
„Jde o to, že vešel v platnost zákon o duševním vlastnictví a my jsme neměli písemný souhlas pana Hubáčka (architekt vysílače s hotelem Karel Hubáček, pozn. red.),“ vysvětlil důvod nutné změny vrchní praporčík libereckých chemiků Pavel Libich.
„Rodina pana Hubáčka se na nás obrátila a rozhodla se, že ho nemůžeme používat dál. Následně byly dvě možné varianty. Jedna byla, že si vytvoříme kompletně nový znak a druhá varianta byla najít něco z historie, na co bychom mohli navázat,“ pokračoval Libich a dodal, že je osobně rád za to, že nakonec vyhrála druhá zmíněná možnost navazující na odkaz správného člověka.
Nový znak 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany připomíná někdejší znak první československé jednotky, která měla na starost ochranu proti zbraním hromadného ničení. Šlo o 401. dělostřelecký pluk, kterému velel před téměř 90 lety generálmajor Oskar Starkoč, jehož jméno je mimo jiné součástí názvu samotného pluku. Starkoč se navíc zapojil do protinacistického odboje a po roce 1948 ho perzekvoval komunistický režim.
Použít Ještěd v reklamě zdarma nelze, říká právník Hubáčkových dědiců |
„My jako chemici si můžeme říct, že ty vlnky mohou dost pravděpodobně znamenat proudění chloru během 1. světové války v zákopech. Ale že by byla přímo daná definice, co znamenají, bohužel nejsem schopen říct, protože ani Vojenský historický ústav žádný vysvětlující zdroj nenašel,“ objasnil vrchní praporčík.
31. pluk radiační, chemické a biologické ochrany navazuje na historii a tradici chemického vojska v posádce Liberec. Pluk je jediný specializovaný útvar Armády České republiky (AČR), který je určený k plnění úkolů chemického zabezpečení AČR a nejsložitějších činností ochrany proti zbraním hromadného ničení i proti ostatním radioaktivním a toxickým látkám. Naposledy zasahovali liberečtí chemici v Afghánistánu.