Cesta z vlaku na autobus bude snazší. V Tanvaldě postaví nové nádraží

  9:29aktualizováno  9:29
Do září příštího roku vyroste v Tanvaldě moderní autobusové nádraží. Stavba za 76 milionů korun bude v těsné blízkosti vlakového nádraží. Lidé tak již nebudou muset zdolávat kilometr dlouhou cestu kvůli přestupu a ušetří patnáct minut času.

Na tomto místě bude stát nový terminál. Lidé jej budou moci využívat od září příštího roku, ulehčí jim cestování vlakem i autobusem. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Na vlakovém nádraží Tanvald Šumburk už zahájili demolici nevyhovujícího domu a přeložení vlakových kolejí. Stavební práce začnou ihned po demolici. Do té doby cestující mohou využívat spoje tak, jak jsou zvyklí.

"Než budeme se stavbou hotoví, ponecháme stávající autobusové nádraží v Žákově ulici s tím, že u vlakového budou zastavovat autobusy, které jezdí na Harrachov," vysvětlil starosta Tanvaldu Petr Polák.

Přibude infocentrum a parkoviště

Staveniště se v moderní terminál promění na konci září příštího roku. S moderním autobusovým a vlakovým stáním na několika metrech čtverečných přibude stánek s občerstvením, toalety a parkoviště. "To bude mít zhruba dvacet stání. Toalety pravděpodobně zpoplatníme," doplnil Polák.

Součástí nového terminálu bude také informační systém, který využijí především turisté. Právě oni by měli ocenit snadnější cestování. Turisté se většinou chtějí dostat do centra. Dnes musí ujít více než kilometr, aby přestoupili na autobus. Nově budou všechny autobusy zajíždět až ke kolejím.

"Spojené nádraží tu mělo být již dávno. V Tanvaldě mám chalupu a přestupování je náročné především pro starší lidi," poznamenal Jan Debera z Liberce.

Dělníci postaví i kruhový objezd

S novým nádražím vybudují dělníci také kruhový objezd, kterým se řidiči dostanou na nový terminál. Stávající autobusové nádraží v Žákově ulici se promění v klasickou zastávku. Okružní křižovatku si ale na rozdíl nádraží za 76 milionů korun musí město zaplatit samo.

"Na stavbu nádraží jsme získali dotaci ve výši šestačtyřiceti milionů korun z regionálního operačního programu. Zbytek zaplatíme my stejně jako kruhový objezd," informuje tanvaldský starosta.

"Čtyři miliony by měl ještě uhradit stát, to zatím ale není jisté," konstatuje Polák, který upozornil, že město se kvůli terminálu, jehož součástí bude i kruhový objezd, nezadluží. "Pro tuto akci máme v rezervě města peníze."

Také v Jablonci zamýšlejí přesunout autobusové nádraží k tomu vlakovému. Podle zastupitele a dopravního specialisty Jindřicha Berounského je to však nesmysl. "Všude ve světě se snaží hromadnou dopravu soustředit do centra města a v my bychom ji dávali na okraj? To je přece hloupost," hodnotí návrh, který stojí v novém konceptu územního plánu, Berounský.

Nejčtenější

U Máchova jezera se usadili šakali. S klimatem se něco děje, říká zoolog

Od března doplní vycpaný šakal expozici českolipské fauny v místním muzeu....

Když šéf českolipského muzea Zdeněk Vitáček, před lety začal nacházet v okolí Doks a Provodína charakteristické stopy s...

Šlágr kola v televizi neuvidíte. Kvůli výběru ČT i postoji klubů

Tyler Redenbach z Liberce se snaží překonat brankáře Třince Šimona Hrubce.

Kdo by čekal, že na televizní obrazovce uvidí šlágr středečního kola extraligy, bude zklamán. Hokejový duel prvního...

Ti tygři jsou bastardi. Jejich orgány mohu použít, hájí se souzený Berousek

Ludvík Berousek u soudu v České Lípě (21. ledna 2019)

V České Lípě pokračuje soudní jednání, při němž se rozplétá kauza nelegálního obchodu s částmi tygřích těl. Veterinářka...

Zemřel filatelista, který vlastnil zřejmě největší sbírku známek v Česku

Nejznámější český filatelista Ludvík Pytlíček na snímku ze srpna 2010

Ve věku 76 let zemřel filatelista Ludvík Pytlíček ze Semil, donedávna majitel zřejmě největší sbírky známek v Česku....

Kamion biatlonistů se vrátil domů. Nejhorší noční můrou je D1, říká řidič

Řidič Martin Žák s kamionem loni najezdil 15 tisíc, letos už 10 tisíc kilometrů.

Třináct metrů dlouhý, čtyři metry vysoký, téměř dva a půl metru široký. Prostě klasický kamion, jakých jezdí na...

Další z rubriky

Ti tygři jsou bastardi. Jejich orgány mohu použít, hájí se souzený Berousek

Ludvík Berousek u soudu v České Lípě (21. ledna 2019)

V České Lípě pokračuje soudní jednání, při němž se rozplétá kauza nelegálního obchodu s částmi tygřích těl. Veterinářka...

Žena napadená dogou stihla jen pozdravit. Pak si soused vybavuje křik a krev

Ilustrační snímek

Pes stejného majitele ve vsi řádil už mnohokrát. To tvrdí obyvatelé obce Pihel, kde argentinská doga napadla seniorku....

Od odpadků mají lomu Kristýna pomoci vratné kelímky. Myslí tu i na vozíčkáře

Zatopený důl Kristýna u Hrádku nad Nisou je mezi milovníky koupání velmi...

V létě je tam pravidelně plno, to mu ale na oblibě neubírá. Bývalý zatopený lignitový důl Kristýna v Hrádku je...

Finanční úřad pro Liberecký kraj
rada/odborný rada v Oddělení daňového procesu

Finanční úřad pro Liberecký kraj
Liberecký kraj
nabízený plat: 21 480 - 32 290 Kč

Najdete na iDNES.cz