Pátek 23. dubna 2021, svátek má Vojtěch
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 23. dubna 2021 Vojtěch

Českému ráji došla trpělivost, cyklisté se už malebným údolím neprojedou

  15:42
Český ráj letos očekává turisticky nejvypjatější sezonu. Za běžných okolností sem ročně zamíří dva miliony turistů. Kvůli epidemii koronaviru správci CHKO nyní připravují omezení, končí i propagace skalních měst.

Údolí Plakánek v Českém ráji je v obležení turistů dokonce i v zimě. Snímek je z půlky února, kdy panovaly patnáctistupňové mrazy. V létě tu projdou na dva tisíce lidí denně. | foto: Tomáš Lánský, MAFRA

Když bylo loni Česko poprvé v karanténě, inkasoval Český ráj úder v podobě nájezdu turistů toužících vyčistit si hlavy. Davy lidí už tehdy vyvolaly otázku, zda je na takovou zátěž malá oblast připravena.

Letos se bude scénář nejspíš opakovat. Lockdown vyžene lidi opět do lesů a do skal.

„Bohužel je to stejné, jako bychom na stadion o kapacitě pět tisíc lidí prodali 50 tisíc vstupenek. Lidí přibývá. Všude jsou davy, odpadky lemují cesty, na každém rohu se vznáší dron. Na některých místech už bohužel chůze připomíná spíš tanec mezi vlhčenými ubrousky,“ posteskl si šéf CHKO Český ráj Jiří Klápště.

Konec cyklistů v údolí Plakánek

Lokalita je přitom zákonem chráněná a její turistické využití je přípustné jen tehdy, pokud se nepoškozují její přírodní hodnoty. Z toho důvodu se v Českém ráji chystá například několik opatření, která mají ničení přírody zabránit.

Tím nejvýraznějším bude od jara zákaz vjezdu cyklistů do údolí Plakánek u hradu Kost. To je už dnes jedním z turisticky nejzatíženějších míst. Ročně tu podle odhadů projede kolem 40 tisíc cyklistů.

„Není to populární krok, ale nemáme zbytí. Střetávají se tu chodci, cyklisté i koně, takže se šlape všude možně, porušují se vzácná prameniště a erodují cesty. Tuto zátěž musíme významně zredukovat,“ připustil Jiří Klápště.

Naučná stezka Údolí Plakánek

Od dubna se tak na vstupu do Plakánku objeví zákazové cedule. Kola bude možné vést, ale ne na nich jezdit. Dodržování opatření má hlídat stráž přírody, která je oprávněna udělit pokutu do výše deseti tisíc korun. 

„Zpočátku budeme přestupky řešit domluvou. Ale po půl roce přistoupíme k sankcím. Předpokládám, že zákaz kol budou vymáhat i sami pěší turisté a sami upozorní, pokud potkají někoho na kole, že porušuje zákon,“ podotkl Klápště.

Český ráj na tolik lidí není připraven

Cyklisté ale nemusejí zoufat, trasa kolem Kosti se dá jet i objet přes Podkost nebo přes Dobšín, je jen asi o kilometr delší.

Zákaz kol v Plakánku už posvětila i policie a souhlasí s ním i šlechtický rod Kinský dal Borgo, jemuž celá oblast patří. Vítá jej i Sdružení Český ráj, které spojuje města a obce ležící v Českém ráji a celou oblast propaguje.

„Situace v Plakánku je vážná. Loni v červenci, kdy jsme sčítali lidi, tu byl překročen počet dvou tisíc turistů denně. To je nejvíc v celém Českém ráji. Jde o extrémně vytížené místo. A Český ráj na tolik lidí není připraven,“ míní ředitelka sdružení Jitka Kořínková.

Hruboskalsko

Ze stejného důvodu sdružení již nebude ve svých tištěných a elektronických materiálech propagovat skalní města. Zvát lidi na Hruboskalsko nebo do Prachovských skal by již bylo kontraproduktivní.

„Budeme teď lidi zvát spíš na méně známá turistická místa, která jsou pro mnohé zatím neobjevená, kde se vyšší zátěž ještě snese. Rovněž budeme nabádat k vyššímu využívání hromadné dopravy,“ uvedla Kořínková.

Auta stojí úplně všude

Právě parkování je další bolístkou Českého ráje. Parkovišť je tu málo, a proto lidé odstavují vozidla u cesty nebo s nimi vjíždějí do lesa. Své o tom ví starosta Libošovic Vít Svoboda.

„Tady v Českém ráji bohužel zákazy neplatí pro nikoho. Auta stojí úplně všude. Řidiči jsou schopni vjet do Vesce u Sobotky, což je vesnická památková rezervace, a nechat auta stát na zelených plochách a lidem před vjezdem do domů. To samé u hradu Kost. Loni jsme tu měli několik lesních požárů a hasiči tam nemohli zajet, protože obě strany silnice byly obestavěné zaparkovanými auty. Bohužel Češi jsou přeborníci v tom, jak nic nerespektovat. Letos umístíme všude kolem hradu značky se zákazem stání, ale předpokládám, že ani z toho si nebudou nic dělat,“ informoval starosta. 

V některých oblastech Českého ráje už kvůli extrémnímu množství turistů zavedli vstupné, což funguje i jako regulační mechanismus. Poplatek se hradí například při vstupu do Prachovských skal, patřících potomkům dědiců šlechtického rodu Schliků. Zde se ale vstupné platilo již za komunismu.

Zavést ho i jinde by pomohlo regulovat některé turisty, avšak CHKO se k tomu zatím nechystá.

„To je věcí obcí, jestli se k tomu odhodlají. Pakliže je nějaké území v jejich katastru extrémně zatíženo, musí o tom začít uvažovat,“ řekl nedávno v rozhovoru pro MF DNES Jiří Klápště.

Stejně jako někteří cyklisté nedodržují pravidla ani majitelé čtyřkolek: 

20. července 2020

  • Nejčtenější

Liberec slaví postup přes Spartu, finále si zahraje i Třinec

Semifinále play off hokejové extraligy nabídlo dramatické sedmé zápasy. Třinec zvládl vypjatou bitvu s Mladou...

Vandal jímal mízu do plastových kanystrů, vrty poškodil břízu nad tratí

Vandal v Doksech poškodil několika vrty břízu, která roste na náspu nad železniční tratí. Ze stromu chtěl získat...

Svíčky pro Hitlera. V Jizerkách uctívají neonacisté německého diktátora

Premium V Jizerských horách existuje pietní místo neonacistů. Na výročí Hitlerových narozenin hořely svíčky u nacistického...

Semily odvolaly ředitele školy, který odmítal testování dětí

Rada města Semily jednohlasně odvolala ředitele waldorfské školy, který odmítal testování dětí. Vedení města se obává,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Liberec - Slavia 0:1, bojovný zápas, hosté vyhráli díky penaltě v závěru

Slávističtí fotbalisté se po konci v Evropské lize vrátili do české nejvyšší soutěže vítězstvím 1:0 nad Libercem. Zápas...

Jsme inspektoři, ohlásili se agenti do Vrbětic. Později se ozval výbuch

Premium Přijeli do muničních skladů ve Vrběticích a prokázali se jako zaměstnanci ostravské firmy Imex Group. Jednalo se však o...

Muž z Imex Group: Do beden k odeslání by se ve Vrběticích nikdo nedostal

Premium Sklady ve Vrběticích na Zlínsku, které podle českých tajných služeb vyhodili do povětří ruští tajní agenti, měla...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

  • Další z rubriky

Strážnice sprintovala za zmateným řidičem, který jel středem náměstí

Den blbec měl řidič, který našel za stěračem lísteček s výzvou, aby se dostavil na služebnu městské policie v České...

Lidé zahánějí samotu zvířaty z útulků, po pandemii hrozí hromadné vracení

Premium Lidé pořádají nájezdy na psí a kočičí útulky. Po zvířecích společnících sahají kvůli covidové pandemii. Pracovníci...

Utekli před totalitou. Studenti z Běloruska našli azyl na univerzitě

Propustili je ze školy, hrozilo jim vězení. Skupince běloruských studentů se za pomoci Technické univerzity v Liberci i...

Vzdor waldorfské školy v Semilech skončil, dovnitř směly jen testované děti

Waldorfská škola v Semilech pustila na prezenční výuku poprvé po více než týdenním vzdoru pouze děti testované na...

Zlom 3. května. Otevřou se obchody a služby, další žáci se vrátí do škol

Systém PES nahradí šest vln rozvolnění, oznámil ve středu premiér Andrej Babiš. Od 3. května by se mohl vrátit druhý...

Hráče vyloučili z turnaje, protože měl příliš vysoko nastavený jas obrazu

Známý streamer Tfue přišel o vítězství v turnaji o dvanáct tisíc dolarů kvůli tomu, že měl příliš vysoko nastavený jas...

Královna se rozloučila s Philipem bílými květinami a vlastnoručním vzkazem

Královna Alžběta II. se rozloučila s mužem, který stál po jejím boku celých 73 let. Posledními vzkazy pro prince...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...

Z Philipova pohřbu odcházeli bratři William a Harry v důvěrném hovoru

Na hradu Windsor byl v sobotu pohřben princ Philip, manžel královny Alžběty II. Velká pozornost se upírala také na...