Utržená krajnice u Dolánek na silnici z Turnova na Harrachov.

Utržená krajnice u Dolánek na silnici z Turnova na Harrachov. | foto: Petr Kyncl, Česká geologická služba

Český ráj ohrožují sesuvy půdy, svahy ujíždějí zejména v údolí Jizery

  • 1
Desítky obydlených míst hlavně v údolí řeky Jizery jsou ohroženy sesuvy svahů. Geologové varují nejen před neuváženými stavbami, ale také před nebezpečím, které představují výkyvy počasí. Ty mohou způsobit velké materiální škody nebo dokonce ohrozit lidské životy.

Příkladem sesuvu je utržená krajnice u Dolánek na mezinárodní silnici z Turnova na Harrachov. Aktivních míst je mnohem více. Na území o přibližné velikosti dvanáct krát dvanáct kilometrů v okolí Semil geologové napočítali 64 sesuvných oblastí o celkové rozloze tří čtverečních kilometrů. V okolí Turnova a Rovenska pod Troskami dalších sto dvacet čtyři.

místa, kde hrozí sesuv

Další aktivní místa jsou například v Jablonci nad Jizerou, Horní i Dolní Dušnici či v Dolních Štěpanicích. Také Turnov má zkušenost se sesuvem nad Lidlem, který poškodil silnici pod sídlištěm Výšinka. Geologové již před časem varovali před záměrem vést rychlostní silnici R35 tunelem pod Výšinkou, protože kopec není dostatečně stabilní.

"Potencionálně jsou nebezpečné všechny svahy se sklonem více než 22 procent, ale ujet může i mnohem mírnější. Sanace následných škod mnohonásobně převyšují finance potřebné na základní inženýrskogeologický průzkum. Ten by měl být součástí každé, byť sebemenší stavby," upozorňuje Tomáš Řídkošil, ředitel Evropského geoparku UNESCO Český ráj, který se mapováním nebezpečných míst zabývá.

Už jen při samotných výkopech lidé zbytečně riskují. Minulý týden sesutý blok zeminy usmrtil kopáče v Bělé u Staré Paky.

Sesuv, ke kterému došlo po vydatných deštích letos v září v Dolánkách, patří mezi ty menší. Přitom ještě stále je kvůli tomu na frekventované silnici omezen provoz do jednoho pruhu a jezdí se na semafory. Silnice bude opravená až koncem roku.

Sesuv na silnici z Bítouchova do Semil se rozšiřuje

Přilehlý domek musel být po sesuvu na silnici z Bítouchova do Semil stržen.K mnohem většímu sesuvu došlo v roce 2002 na silnici z Bítouchova do Semil. Tady se utrhlo 60 krát 60 metrů svahu o síle pěti metrů. "Utržená část vozovky poklesla o třicet centimetrů. Dvojdomek byl tak významně porušen trhlinami, že muselo dojít k jeho stržení. Nyní se sesuv dále rozšiřuje a porušil další, západněji položené stavby," upřesňuje Řídkošil.

"Člověk při stavbě budov a silnic mění zatížení podloží a vytváří zářezy, které mohou časem uvolnit zeminu. Pak stačí zvýšený obsah vody v pórech půd, hornin a zemin, který poruší soudržnost mezi jejich pevnými součástmi. Narušení soudržnosti svahů způsobuje i střídavé zamrzání a rozmrzání," říká Petr Kyncl z České geologické služby.