Český ráj byl kdysi plný sopek. Patřil k nim i Kozákov, zjistili vědci

  8:32aktualizováno  8:32
Nejnovější výzkumy vulkanologů přinesly zajímavé objevy. Patří k nim i potvrzení, že nejvyšší kopec Českého ráje Kozákov byl skutečně sopkou. Nešlo však o jediný vulkán, v dávné minulosti vybuchovaly i Trosky nebo Prackov.

Kozákov | foto: Wikipedia

Nejnovější výzkumy sopečné činnosti v Českém ráji představil populární vulkanolog z České geologické služby Vladislav Rapprich. Spolu se svými kolegy na příští rok chystá detailní průzkum Trosek. Desítky dírek navrtaných do skal, na kterých hrad stojí, mají podrobně ukázat, jak tato dominanta ve skutečnosti vznikla.

"Průzkum bude probíhat ve spolupráci českých odborníků s kolegy z Francie a Spojených států a bude podporovaný National Geografic Society," uvedl zástupce vedoucího CHKO Český ráj Aleš Hoření. Z předešlých výzkumů je jasné, že nejprve explodovala Baba.

Český ráj - hrad Trosky

Trosky

"Sopka Trosky vybuchla před 17 miliony lety. Dosavadní výzkum prokázal, že nejprve láva vytékala ze sopouchu Baby, později z Panny. Je dokonce možné, že zde byl ještě třetí sopečný kužel východně od Trosek," uvedl Rapprich.

Nové výzkumy geologů má za sebou Kozákov. Po období pochybností, zda je tato dlouho tradovaná sopka skutečně sopkou, to potvrdil nález 4,5 milionu let starých sopečných pum. Tak se nazývají 6,4 centimetru velká tělesa, která během exploze létají do okolí vulkánu.

Další sopkou je Prackov

Láva z Kozákova tekla na sever k Železnému Brodu a Semilům do koryta tehdejší Jizery. Stopy reakce lávy a vody z Jizery se dochovaly v lokalitě Machovy lomy nebo v lomu Smrčí. Nejbližší podobné bezkořenné krátery je možno vidět na Islandu.

Zajímavá sopka je i nedaleko Kozákova. "Veřejnosti neznámou sopkou, která má dokonce velmi dobře zachovalý kráter, je Prackov. Sopka se nachází mezi Prackovem a osadou Pod Hrobkou u Vesce. Na sopečných uloženinách je možné sledovat postupnou změnu charakteru sopečných erupcí," popsal vulkanolog.

"Tento unikát ale ohrožuje vegetace, kterou by bylo třeba vyřezat, jako to dělají ve Francii. Z jejich podpory geoturismu by si mohl kraj vzít příklad," řekl Hoření.

Sopkou byl i Čertí kopeček v Koberovech na Železnobrodsku. "K význačným sopečným lokalitám patří také Rychnov u Jablonce nad Nisou, kde se jedná o zbytek maarového kráteru, který je vyplněn jezerními usazeninami, včetně křemeliny a uhlí," dodal Rapprich.

Nejčtenější

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

U Máchova jezera se usadili šakali. S klimatem se něco děje, říká zoolog

Od března doplní vycpaný šakal expozici českolipské fauny v místním muzeu....

Když šéf českolipského muzea Zdeněk Vitáček, před lety začal nacházet v okolí Doks a Provodína charakteristické stopy s...

Šlágr kola v televizi neuvidíte. Kvůli výběru ČT i postoji klubů

Tyler Redenbach z Liberce se snaží překonat brankáře Třince Šimona Hrubce.

Kdo by čekal, že na televizní obrazovce uvidí šlágr středečního kola extraligy, bude zklamán. Hokejový duel prvního...

Zemřel filatelista, který vlastnil zřejmě největší sbírku známek v Česku

Nejznámější český filatelista Ludvík Pytlíček na snímku ze srpna 2010

Ve věku 76 let zemřel filatelista Ludvík Pytlíček ze Semil, donedávna majitel zřejmě největší sbírky známek v Česku....

Ti tygři jsou bastardi. Jejich orgány mohu použít, hájí se souzený Berousek

Ludvík Berousek u soudu v České Lípě (21. ledna 2019)

V České Lípě pokračuje soudní jednání, při němž se rozplétá kauza nelegálního obchodu s částmi tygřích těl. Veterinářka...

Další z rubriky

Liberecký kraj má nejvíc sněhu v zemi, k velké povodni je ale daleko

V Krkonoších i Jizerských horách leží na mnoha místech dva i více metrů sněhu....

Průměrná výška sněhu je z celého Česka největší v Libereckém kraji. Nejmocnější vrstva pokrývá hřebeny Krkonoš nad...

Seniorka, kterou napadla doga, zemřela v nemocnici. Vyšetřuje to policie

Ilustrační snímek

V pátek v nemocnici v České Lípě zemřela seniorka, která zde byla od středy hospitalizovaná po napadení psem....

Další skanzen okupace v Ralsku padl, kotelna vytápěla sovětské paneláky

Demolice kotelny v Ralsku

K zemi se poroučelo další sovětské memento v bývalém vojenském prostoru Ralsko. Liberecký kraj, jemuž celé území patří,...

ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí
ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí

Začátek nového života přináší do rodiny spoustu radosti, ale i starostí. Doprovází ho obavy o zdraví, změna režimu a zařizování nezbytné výbavičky pro miminko. Pomoc přichází z nejrůznějších stran. Od rodiny, přátel. Víte ale, že Česká průmyslová zdravotní pojišťovna nabízí maminkám až 3 000 Kč?

Najdete na iDNES.cz