Byli to poslední dva Masarykové, které v bývalém Československu vztyčili. Prvního ve Sloupu v Čechách 16. května 1948, druhého v Krompachu 25. září 1948. To už byl „Prezident osvoboditel“ dávno na indexu, neboť po únoru 1948 drželi moc v rukou komunisté, pomníky se stavěly spíše Gottwaldovi a Stalinovi a sochy T. G. Masaryka zmizely.
„Zjistil jsem, že prezident Masaryk stál slavnému sochaři Fojtíkovi několikrát modelem a tyto dva modely mají na půdě potomci sochaře. Oba jsou velmi podobné tomu původnímu modelu, takže jsme se domluvili na zapůjčení a zhotovení nové busty,“ informoval Josef Doškář, člen Svazu bojovníků za svobodu a Československé obce legionářské.
Sochu prý ukradli příslušníci Pohraniční stráže
Sochař Josef Fojtík, jehož díla jsou zastoupena ve všech významných českých galeriích včetně Národní galerie, měl v Krompachu chalupu a mnohá svá díla obci daroval, včetně Masaryka. Měl ale tu smůlu, že už odhalení se konalo v protimasarykovské atmosféře.
Komunisté v roce 1948 povolili bustu vztyčit jen proto, aby vyvolali zdání plurality názorů. Údajně ještě tentýž rok se ztratila, prý ji ukradli příslušníci Pohraniční stráže, která tehdy střídala končící Finanční stráž. Krompach leží na hranicích s Německem a navzdory tomu, že tehdy obec sousedila s východním Německem, byla hranice zadrátovaná.
„Komunisté potřebovali vyvolat zdání, že jsou lepší demokraté než ostatní strany, takže ještě v roce 1948 nechávali stavět pomníky Masarykovi. Nechali dokonce dovyjít Masarykovy spisy. Pak ale přišlo nařízení, že žádné odchylky od sovětské cesty neexistují a sochy Masaryka se začaly v tichosti likvidovat. Poslední vydržela v Masarykově rodišti Hodoníně, ale i tam ho v 70. letech dali pryč,“ vysvětluje českolipský historik Ladislav Smejkal.
„Masaryk z Krompachu tak byl zcela určitě poslední sochou prvního československého prezidenta vztyčenou v naší zemi do roku 1990,“ dodává Smejkal.
Bustu zakoupila vnoučata sochaře Fojtíka
Práci na pomníku zaplatil obecní úřad, v jehož sousedství stojí. Bustu zakoupila vnoučata sochaře Fojtíka, Eva Suková a Jiří Knotek. Slavnostní odhalení se uskuteční 28. října od 16 hodin.
Podobný osud jako ten z Krompachu měl i Masaryk ze Sloupu v Čechách. Ten byl z dílny sochaře Jana Víta a „ohřál“ se tu dva roky. V roce 1950 ho prý neznámí zloději strhli a hodili do žumpy. I zde se díky iniciativě legionářů povedlo najít náhradu za původní bustu.
„Původní pomník se samozřejmě nenašel, ale mně se podařilo najít v jižních Čechách u akademického sochaře Ivana Tláška podobný, který navíc rozměrově odpovídá základně nosného sloupu,“ popisuje Josef Doškář. Ve Sloupu se bude pomník odhalovat rovněž 28. října, aby se ale obě akce nepřekrývaly, tak od 11 hodin.
„My jsme zvažovali, že bychom se vztyčením busty vyčkali na příští rok, kdy to bude 100 let od vzniku Československa, ale pak jsme uznali, že i 99 je hezké číslo,“ dodal starosta Sloupu Jaromír Studnička. Obec vyšla oprava celého pomníku, jehož součástí je i klečící dívka s květinou, na 100 tisíc korun.