Zásah záchranářů u výbuchu chemikálií ve firmě v Hamru na Jezeře na Českolipsku (19. listopadu 2019) | foto: Jiří Meixner, iDNES.cz

Výbuch chemikálií má policie za obecné ohrožení, v areálu už se pracuje

  • 0
Úterní výbuch chemikálií s osmi zraněnými v provozovně likvidace nebezpečného odpadu společnosti Purum v Hamru na Jezeře vyšetřuje policie pro podezření z obecného ohrožení. Nikoho zatím neobvinila.

Při neštěstí utrpěli vážné zranění dva lidé, na místě je museli záchranáři oživovat. Muž, který je hospitalizován v Liberci, je podle mluvčího nemocnice Václava Řičáře stále v kritickém stavu. 

Další zraněný je podle mluvčí vinohradské nemocnice v Praze Terezy Romanové ve stabilizovaném stavu mimo ohrožení života.

Fotogalerie

Policie zatím neví, co výbuch při nečekané chemické reakci spojené s únikem škodlivin do ovzduší způsobilo. Do areálu se dostala až dnes dopoledne.

„Na základě měření nám hasiči oznámili, že můžeme vstoupit, nicméně jsme museli být vybaveni plynovou maskou a ochrannými pomůckami. Prováděli jsme ohledání a v jeho rámci mimo jiné zajistili vzorky chemikálií, které s největší pravděpodobností budeme identifikovat na vlastním specializovaném pracovišti,“ uvedla policejní mluvčí Ivana Baláková.

Policisté areál opustili hodinu po poledni. Poté se dovnitř mohli vrátit zaměstnanci.

Hasiči znovu vzorky odebírají od středečního rána. „Víme, že tam byla kyselina sírová ve spojitosti s dalšími látkami,“ řekla krajská mluvčí hasičů Lucie Hložková. Podle ní už je areál bezpečný.

Jednatel firmy Purum Daniel Kraft zatím netuší, co mohlo havárii způsobit. „Při obvyklé každodenní činnosti stabilizace nebezpečných odpadů došlo k nepředvídatelné a nám prozatím nevysvětlitelné chemické reakci, která měla za následek výbuch s následným zahořením,“ uvedl. 

Podle něj jde o úpravnu, která využívá metody chemické neutralizace odpadů a vápenno-cementové stabilizace.

„Cement nebo odprašky z výroby cementářského slínku jsou při tom využity jako chemické činidlo, které mění nebezpečnost složek odpadu a transformuje nebezpečný odpad na odpad, který již dále není nebezpečný,“ dodal.

V areálu ve Staré Lužici v Hamru na Jezeře podle něj firma působí od roku 2002 a dosavadní provoz označil za bezproblémový.

„Poslední kontrola České inspekce životního prostředí a Krajského úřadu Libereckého kraje proběhla 6. května 2019 a nebylo shledáno jakékoli porušení podmínek integrovaného povolení provozu,“ uvedl Kraft.

Společnost Purum přitom neslavně proslula na severu Čech vysokými pokutami, které dostala od České inspekce životního prostředí. V roce 2017 musela zaplatit milion korun za skládku komunálního odpadu v Osečné, kde skladovala pneumatiky a spotřebiče, které tam mít nesměla.

Za skládku v Osečné dostala pokutu i v roce 2018. Tentokrát za to, že zde měla uložený azbest. Společnost chybovala i letos v Srbicích u Teplic. Přijímala a zpracovávala nebezpečný odpad ze čtyř nemocnic v regionu, přestože na to neměla povolení. Za to má zaplatit pokutu 450 tisíc korun.