Nová koalice v České Lípě hasí průšvih se zakázkou pro firmu BusLine

  11:34aktualizováno  11:34
Společnou koaliční smlouvu v České Lípě podepsalo hnutí ANO, Živá Lípa, Piráti a Nezávislí a soukromníci. Výsledná čtyřkoalice se chopí moci po ustavujícím zastupitelstvu města plánovaném na listopad. Už teď ale musí hasit velký průšvih, a to zakázku na autobusovou dopravu v příštích deseti letech.

Lídři stran čtyřkoalice (zleva): Tomáš Vlček (NaS), Petr Jeník (Piráti), Jitka Volfová (ANO) a Jaroslav Turnhöfer (Živá Lípa) | foto: Tomáš Lánský, MAFRA

Zakázku s firmou BusLine podepsala v první den komunálních voleb končící rada města. Tendr ale nyní prošetřuje antimonopolní úřad, podle něj je vypsaný účelově tak, aby vyhrála tato konkrétní společnost.

„Smlouva je na 770 milionů korun. Dnes jezdí BusLine za 43 korun za kilometr, podle nové smlouvy dostane 58 korun, nárůst je tedy významný a smlouvu musíme prověřit,“ zdůrazňuje Jitka Volfová (ANO), budoucí starostka města.

Končící koalice znovu potvrdila správnost zakázky

Podle ní neměla rada pravomoc zakázku uzavřít, neboť její plnění přesahuje funkční období končící rady města. Dosluhující představitelé radnice ale přišli s právní analýzou, podle které jim zastupitelstvo tuto pravomoc delegovalo.

„Podle téhle logiky by vlastně rada města měla pravomoc uzavírat smlouvy klidně do roku 2300 s tím, že by byly platné. Takhle funguje jejich logika,“ kroutí nad analýzou hlavou Tomáš Vlček (NaS).

Představitelé nové čtyřkoalice také končící koalici zaslali výzvu, aby nečinila žádná jiná než nezbytná rozhodnutí až do svolání ustavujícího zasedání zastupitelstva města. Ta na to ale příliš nedbala. Ještě ve čtvrtek se urychleně sešla, aby opětovně souhlasila s přidělením veřejné zakázky na provozovatele MHD firmě BusLine.

„Abychom zvýšili právní jistotu po tlacích, které jsou na členy rady činěny, hlasovali jsme znovu a rozhodli jsme stejně, protože víme, že je naší povinností zajistit službu MHD. Kdybychom se tak nechovali, vystavujeme se postihu za to, že bychom svojí nečinností přivodili městu škodu. Neděláme z MHD politické téma, to je dlouhodobě výsadou jiných,“ řekl k tomu končící místostarosta Juraj Raninec (ODS).

Starostka: Kritikům doporučuji prostudovat si zákon

Rada ve stále ještě starém složení se rovněž nechala slyšet, že vykonává své pravomoci v plném rozsahu i po ukončení funkčního období zastupitelstva až do zvolení nové rady obce.

Na výsledky voleb v České Lípě se podívejte zde

„I v mezidobí od voleb do zvolení nového vedení je nutné řídit město a zákon jasně říká, že tak činí rada města. Kritikům postupu českolipské rady doporučuji prostudovat si zákon,“ uvedla odcházející starostka Romana Žatecká (ČSSD). 

„Rozhodujeme i ve věci zajištění MHD, protože smlouva končí posledním dnem letošního roku. Toto rozhodnutí bylo nezbytné a nesneslo odkladu. Kdo tvrdí, že to počkat mohlo, ten hazarduje s tím, že prvního ledna neprojede zastávkami MHD v České Lípě už ani kolo,“ prohlásila Žatecká.

Představitelé stran, které uspěly ve volbách, ale konstatují, že její tvrzení je lživé. Smlouva s BusLine je platná od 1. dubna 2019. Mezi lednem a dubnem není jasné, kdo bude autobusy ve městě vypravovat.

„Není zajištěna doprava od 1. ledna… Není. Veřejně lžou,“ odmítl vyjádření města Tomáš Vlček (NaS).

„Tohle je typická ukázka zákulisního jednání, uzavřenosti radnice a politikaření. Tohle musíme odbourat. I proto jsem rád, že naše nová koalice nebude mít převahu jen jednoho hlasu a nestane se, že někdo přijde a ‚koupí‘ si něčí hlas,“ dodává k tomu Petr Jeník (Piráti).

Starostkou bude Jitka Volfová

Koaliční smlouva, kterou strany ve čtvrtek 18. října uzavřely, deleguje například personální obsazení vedení města a jeho rady.

Starostkou bude Jitka Volfová. Místostarosty se stanou Jaroslav Turnhöfer (Živá Lípa) a Martin Brož (ANO). V sedmičlenné radě města dále usednou ještě Roman Hejna a Martin Volf (oba ANO) a Michal Prokop a Štěpán Slaný (oba Živá Lípa).

Piráti a NaS zastoupení Petrem Jeníkem a Tomášem Vlčkem budou na jednání rady zváni jako hosté, budou mít poradní a kontrolní hlas. Svěří se jim například digitalizace městského úřadu.

Nová čtyřkoalice chce řídit město zcela jinak, než dosluhující spolek ČSSD, ODS a Uděláme pořádek. Chtějí například více zapojovat veřejnost do dění ve městě.

„Musíme chodit s náměty, bavit se s lidmi. Aby nedocházelo k podobným excesům, jako byla plánovaná výstavba bazénu v totálně nevhodné lokalitě, až se muselo přistoupit k referendu,“ vypíchl Jaroslav Turnhöfer.

Podpořit chtějí i vznik osadních výborů. V České Lípě dosud funguje jediný v Dobranově. „A je paradox, že Dobranov je nejzanedbanější částí České Lípy. Takhle vedení města naslouchalo občanům a reagovalo na jejich potřeby,“ zmínil Turnhöfer.

Nejčtenější

S českou přírodou to začalo být velmi špatné, říká ředitel botanické zahrady

„Tu krásu, kterou pamatuje ještě naše generace, současná republika rychle...

Je duben a sotva jsme schovali krémy proti omrzlinám, musíme si nakoupit ty opalovací. Typické české jaro se už řadu...

Tři pilíře, tři otazníky. Jak bude vypadat tým Komety v příští sezoně?

Trenér Komety Libor Zábranský udílí pokyny Martinu Eratovi.

Na rozdíl od minulého léta, během kterého z Komety odešlo rovnou šest stěžejních hráčů, nečeká letos hokejové Brno tak...

Rozhodčí mi dal pěstí. Třikrát, řekl liberecký Vlach s boulí na nose

RÁNA PĚSTÍ? Na této fotografii je vidět, že liberecký Jaroslav Vlach skutečně...

Emoce se stupňují. Hokejisté Liberce v závěru pondělního třetího finále v Třinci už věděli, že prohrají, a tak se...

Třinec ovládl první finále, v Liberci udržel těsné vedení až do konce

Třinecký Martin Růžička oslavuje se spoluhráči gól v síti Liberce.

Třinečtí hokejisté vstoupili do finále Tipsport extraligy vítězně. Ocelářům stačily k triumfu v Liberci dva...

Liberec doma podruhé nezaváhal a srovnal finálovou sérii s Třincem

Liberečtí hokejisté slaví vyrovnání finálové série s Třincem.

Vyrovnáno. Liberečtí hokejisté dali zapomenout na úvodní domácí prohru s Třincem a v druhém finálovém utkání Tipsport...

Další z rubriky

S českou přírodou to začalo být velmi špatné, říká ředitel botanické zahrady

„Tu krásu, kterou pamatuje ještě naše generace, současná republika rychle...

Je duben a sotva jsme schovali krémy proti omrzlinám, musíme si nakoupit ty opalovací. Typické české jaro se už řadu...

Šéfa CHKO Kokořínsko navrhli na Ropáka za kácení tisíců kubíků dřeva

Masivní těžba smrků v rezervaci u Doks

Anticenu Ropák roku může obdržet ředitel Správy CHKO Kokořínsko – Máchův kraj Ladislav Pořízek. Nominovalo jej hnutí...

Pes spadl ze zříceniny hradu, z římsy nad propastí ho dostali hasiči

Hasiči zachránili psa, který sklouzl na římsu zříceniny hradu Fredevald (Pustý...

Hasiči na Českolipsku zachránili v pátek v podvečer psa, který sklouzl na skalní římsu zříceniny hradu Fredevald,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz