Lidé odmítají centrum pro drogově závislé. Bojí se, že přijdou o klid

  16:05aktualizováno  16:05
Obyvatelé části Jablonce nad Nisou protestují proti tomu, aby ve městě vzniklo centrum pro narkomany. Podle nich zařízení naruší poklidný život ve čtvrti poblíž Střelecké ulice.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Josef VostárekMF DNES

Odpůrci centra se strachují o své děti. Prý si už nebudou moci hrát na ulicích, protože ty obsadí narkomani.

Obyvatelé jablonecké Střelecké ulice a okolí protestují proti plánu vybudovat na místě budovy, kde v minulosti sídlila firma SVED, multifunkční sociální centrum pro drogově závislé. Petici proti proměně lokality, která je dnes spíše skládkou, podepsalo 219 lidí.

Centrum se otevře závislým i jejich rodinám

Do centra za více než 9,3 milionu korun by měli docházet uživatelé drog. Na starosti ho bude mít nezisková organizace Most k naději. Její klienti tady najdou například poradenství, ale mimo jiné jim zde vymění použité injekční stříkačky za nové. Pro radu si sem ovšem mohou přijít i rodinní příslušníci drogově závislých a počítá se i s osvětovou činností, třeba s přednáškami pro školy.

Pozemek už je ve vlastnictví Mostu, organizace chce po kraji i po Jablonci shodný příspěvek téměř 235 tisíc korun. Zbytek zaplatí dotace z Evropské unie.

Jedna ze signatářek petice Marcela Rusnáková tvrdí, že území rozhodně není prošpikované drogami a že je to klidná čtvrť, kde bydlí spousta slušných rodin.

„Proto se nám nelíbí záměr umístit sem takové centrum. Budou se k nám stahovat problémoví lidé. Naše děti si hrají na ulicích a teď se s nimi budou potkávat. To by se přece nelíbilo nikomu, kdo má rodinu a děti,“ uvedla Rusnáková. Tu navíc rozzlobilo, že o záměru se lidé dozvěděli až z médií a že je o něm nikdo předem neinformoval.

„Nedostali jsme žádnou možnost do toho jakkoliv zasáhnout,“ podotkla obyvatelka dotčené čtvrti.

V ostatních městech problémy nejsou, ubezpečuje ředitel

To přiznává i odborný ředitel Mostu k naději pro Liberecký kraj Jiří Simeth. „Obešli jsme nejbližší sousedy objektu. Museli se k tomu vyjádřit už z principu v rámci stavebního řízení. Bylo to už v roce 2017. Uznávám, že jsme neobešli celé dotčené území, ale jsme diskuzi nakloněni a chápeme obavy a strach zdejších obyvatel,“ řekl Simeth.

Podle něj ale obavy z nějakého nekontrolovaného „nájezdu“ narkomanů nejsou na místě.

„Máme letité zkušenosti s podobnými centry, které jsou i v centrech měst. V Liberci je to v Rumunské ulici, v České Lípě naproti bytové zástavbě, v Mostě naproti školce. Nezaznamenali jsme žádnou stížnost. Jen jednou v Mostě někdo hodil na dětské hřiště stříkačky, ale po našem rozboru jsme zjistili, že jsou to inzulinové stříkačky a že někdo chtěl poškodit naše jméno. Rádi si s lidmi, kteří mají obavy, promluvíme, pozveme je do našeho centra a ukážeme, jak naše služby fungují,“ dodal ředitel.

„Ti lidé do těchto center chodí proto, že potřebují nějakou službu a nechtějí o ni přijít a tak se v nejbližším okolí chovají tak, jak mají. Navíc ta budova je v současnosti v takovém stavu, že pokud nebude renovována, tak spíše bude problémové lidi přitahovat. Ti se tam zabydlí a budou dělat problémy a nepořádek. To se ale nestane v momentě, kdy tam bude působit naše organizace,“ uvažuje Simeth.

Kritici centra také upozorňují na to, že se neuskutečnila žádná diskuze v době, kdy město pozemky Mostu k naději prodalo. To odmítá primátor Petr Beitl.

„Řídíme se zákony této země a přes ně jít nemůžeme. My jako samospráva nemáme žádnou páku na to, abychom tu činnost zastavili nebo zakázali. Veškerý městský majetek byl prodán zcela podle zákona o obcích,“ prohlásil primátor.

Autor:

Nejčtenější

Jak vyvést stamiliony z dopravního podniku? Plán vznikal už v roce 2016

Bývalý ředitel DPMLJ Luboš Wejnar, jehož v roce 2017 spolu s Pavlem Šulcem...

MF DNES rozplétá složitou korupční síť, kdy se lidé napojení na firmu BusLine pokoušeli vytunelovat a zničit liberecký...

Soud potvrdil rodu Walderode restituční nárok k panství na Turnovsku

Zámek Hrubý Rohozec

Odvolací Krajský soud v Hradci Králové potvrdil restituční nárok rodu Walderode na vydání panství na Turnovsku. Rod se...

Liberecká policie pátrala po uprchlém vězni. Už se vrátil zpět

Při rozsáhlém cvičení Orkán 2019 si více než dvě stovky účastníků především z...

Liberecká policie pátrala po uprchlém vězni Petru P. Jednatřicetiletý muž v sobotu po třetí hodině ranní opustil své...

Ta obměna kádru je abnormálně velká, ví jablonecký trenér Rada

Poslla ze Slavie Jan Sýkora (vlevo) a Vojtěch Kubista před prvním tréninkem...

Nejrazantnější změny v kádru za několik posledních sezon rozbouřily před včerejším startem letní přípravy kabinu...

Žena vrávorala s kočárkem, místo přípravy sunaru dál pila. Dítě jí odebrali

Opilá matka vrávorala s kočárkem

Přes tři promile alkoholu naměřili policisté matce, která s dítětem v kočárku vrávorala po Zákupech a vstupovala do...

Další z rubriky

Žena vrávorala s kočárkem, místo přípravy sunaru dál pila. Dítě jí odebrali

Opilá matka vrávorala s kočárkem

Přes tři promile alkoholu naměřili policisté matce, která s dítětem v kočárku vrávorala po Zákupech a vstupovala do...

Jako na skalní stezce. Muzeum zavede návštěvníky mezi horolezce

Horolezecké muzeum v Turnově

Stezku skalním městem bude připomínat nová horolezecká expozice turnovského muzea. Dělníky vystřídají návštěvníci už v...

Čápů ubývá, na Liberecku dostalo kroužek jen devět mláďat

Na komínu v Nové Vsi dostala kroužek tři mláďata.

Sobotní obhlídka osmi čapích hnízd přinesla neradostnou zprávu o stavu mláďat čápů bílých v Libereckém okrese. Kroužek...

Najdete na iDNES.cz