Čechů, kteří se snaží z Polska dovézt léky na výrobu drog, přibývá

  8:29aktualizováno  8:29
Lidí, kteří si chtějí přivydělat převozem léků využívaných k výrobě pervitinu, přibývá. Celníci potvrzují, že se lidé, kteří často nemají s výrobou drog nic společného, nechají k dovozu přemluvit. Velmi časté je pašování tablet z Polska, kde jsou snadno dostupné.

Celníky zadržený pašovaný náklad léku Sudafed | foto: Celní správa

Lékárník v polské Bogatyni naplnil Elišce Bryknarové tašku lékem Cirrus, zneužívaného k výrobě pervitinu. Náklad, který potřebovali vařiči drogy a který devatenáctiletá dívka měla za pět tisíc korun převézt, odhalili jen kilometr za hranicemi čeští pohraničníci. Dívce hrozilo osm až dvanáct let vězení, nakonec odešla od soudu s podmínkou. 

Případů podobných prostředníků, kteří jinak nemají s výrobou drog nic společného, ale léky za symbolickou cenu převezou, přibývá. Celníci navíc potvrzují, že je pašování léků potřebných k výrobě drog z Polska časté. Nákup těchto léků uvedených na evropském seznamu je tam snadný.

Úlovek celníků

Auta, kde by mohli řidiči převážet léky určené k výrobě drog, celníci dobře vytipují. Naposledy kupříkladu uspěli v úterý na Frýdlantsku.

Mobilní hlídka celníků vytipovala ke kontrole škodovku, která jela z Polska. Celníci ve vozidle našli 1 162 vyloupaných tablet Sudafedu.

"Je to velký problém," potvrdil Jiří Nejedlý, mluvčí Celního ředitelství v Ústí nad Labem. Podle něj jezdí "na nákupy" protřelí výrobci drog a toxikomani, ale i lidé, kteří nemají s výrobou drog nic společného a k dovozu léků se nechají přemluvit. 

Devatenáctiletá nezaměstnaná prostřednice u soudu tvrdila, že s výrobci drog nemá nic společného. Přesto čelila obžalobě ze zločinu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami.

Za to, že nakonec vyvázla s nejvyšší možnou - tříletou podmínkou, může vděčit štěstí. Soud neprokázal přímou spojitost s výrobci drog. Nezaměstnaná dívka u soudu řekla, že si prý chtěla jen přivydělat a nevěděla, že se obrovské množství léků má použít pro výrobu pervitinu.

Lidé si neuvědomují, jaký jim hrozí trest

"Dívka se k dovozu léků přiznala, projevila lítost. Uložili jsme ale podmínku s ohledem na věk a okolnosti případu. Neprokázali jsme, že by přímo ona chtěla získat pervitin. Někdo jí řekl, ať přiveze ty léky. Ona si myslela, že se dopustí maximálně celního deliktu. O tom, co dělá, prý nevěděla," přiblížila okolnosti případu soudkyně krajského soudu Eva Drahotová.

Když celníci zadrželi auto řízené jejím přítelem, našli v tašce na zadním sedadle 4 200 tablet, které dohromady obsahovaly 504 gramů pseudoefedrinu. Podle kriminalistického ústavu by z takového množství šlo vyrobit 297 gramů pervitinu. Počty jsou jednoduché, za gram pervitinu se na černém trhu platí tisíc korun, výnos z prodeje by činil 297 tisíc korun.

"Případy, kdy se takoví naivní pěšáci nechají namočit do dovozu léků sloužících k výrobě drog, nejsou ojedinělé. Mladí lidé si často vůbec neuvědomují, jak přísné tresty jim hrozí a netuší, jak nebezpečného jednání se dopouští," upozornila soudkyně Drahotová.

Sama se podivuje nad tím, že dovoz těchto léků je ve velkém množství v Polsku stále možný. "Podle mě musí být lékárníkům jasné, k čemu budou léky použity. Přesto je prodávají."

Autor:

Nejčtenější

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

U Máchova jezera se usadili šakali. S klimatem se něco děje, říká zoolog

Od března doplní vycpaný šakal expozici českolipské fauny v místním muzeu....

Když šéf českolipského muzea Zdeněk Vitáček, před lety začal nacházet v okolí Doks a Provodína charakteristické stopy s...

Šlágr kola v televizi neuvidíte. Kvůli výběru ČT i postoji klubů

Tyler Redenbach z Liberce se snaží překonat brankáře Třince Šimona Hrubce.

Kdo by čekal, že na televizní obrazovce uvidí šlágr středečního kola extraligy, bude zklamán. Hokejový duel prvního...

Zemřel filatelista, který vlastnil zřejmě největší sbírku známek v Česku

Nejznámější český filatelista Ludvík Pytlíček na snímku ze srpna 2010

Ve věku 76 let zemřel filatelista Ludvík Pytlíček ze Semil, donedávna majitel zřejmě největší sbírky známek v Česku....

Seniorka, kterou napadla doga, zemřela v nemocnici. Vyšetřuje to policie

Ilustrační snímek

V pátek v nemocnici v České Lípě zemřela seniorka, která zde byla od středy hospitalizovaná po napadení psem....

Další z rubriky

U Máchova jezera se usadili šakali. S klimatem se něco děje, říká zoolog

Od března doplní vycpaný šakal expozici českolipské fauny v místním muzeu....

Když šéf českolipského muzea Zdeněk Vitáček, před lety začal nacházet v okolí Doks a Provodína charakteristické stopy s...

Řidiči tu umírali, teď se nebezpečná křižovatka promění za 400 milionů

Vizualizace podoby nové křižovatky

Na podzim začne přestavba nebezpečné křižovatky Rádelský Mlýn. Propojuje čtyřproudý tah mezi Libercem a Turnovem se...

Záchranka chce opustit centrum Liberce, přestěhovat se má k pivovaru

Největší problém současných sanitek krajské záchranné služby je s podvozkem....

Už od roku 2003 se krajská záchranka snaží dostat pryč z vily na Husově ulici v Liberci. Základna je tu v havarijních...

Najdete na iDNES.cz