Bývalý politik ČSSD Šotola se vyhýbá soudu, vydali na něj zatykač

  9:35aktualizováno  9:35
Jablonecký soud vydal zatykač na Romana Šotolu. Někdejší radní Liberce za ČSSD a bývalý předseda představenstva libereckého dopravního podniku je obžalovaný z podvodu, jenže soudu se opakovaně nedaří ho předvolat, aby vůbec mohlo začít hlavní líčení.

Roman Šotola jako „otec“ projektu Centra Vlasty Buriana. Mnohem víc se proslavil, když jako předseda představenstva DPMLJ jel tramvají na černo. Byl pak pokutován revizorem, snažil se hájit tím, že prý revizorovi vadil jeho „punkový“ vzhled. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Na dnešek bylo potřetí naplánované zahájení hlavního líčení. Opět se ale konat nebude.

„Důvodem je skutečnost, že se nepodařilo obžalovanému doručit předvolání na žádnou soudu známou adresu a ani prostřednictvím policie, kterou jsme požádali o součinnost při doručování. Obviněný je pro soud zcela nekontaktní a z tohoto důvodu byl na něj vydán příkaz k zatčení,“ uvedl Jaroslav Kneř, mluvčí Okresního soudu v Jablonci nad Nisou.

Soud už vypsal tři termíny. Dvakrát bylo jednání zmařeno, když se Roman Šotola omluvil ze zdravotních důvodů.

Loni v lednu onemocněl den před konáním líčení, soudkyně už nemohla sezvané svědky odvolat. V květnu se zas omluvil ze zdravotních důvodů a zaslal i lékařskou zprávu. Dva dny poté ho vyfotili v restauraci nad sklenicí piva.

Policisté mohou Šotolu předvést před soudkyni, která mu předá předvolání. Čistě teoreticky by ale také mohl skončit ve vazbě. Soud by to mohl nařídit, pokud by měl dojem, že se obžalovaný vyhýbá jednání.

Šotolovi v mezidobí kdosi také vyhrožoval únosem syna, kterého má z prvního manželství. Vyděrač žádal platbu v bitcoinech. Nelze vyloučit, že to byl někdo z Šotolových věřitelů.

On sám ale například tvrdil, že výhrůžky únosem vyšetřuje Útvar pro odhalování organizovaného zločinu, který v té době již neexistoval.

Obžaloba Šotolovi klade za vinu, že od dvou důvěřivců vylákal v Liberci a Rychnově u Jablonce celkem 370 tisíc korun, peníze ale nevrátil. Sliboval sice, že půjčené sumy dostanou věřitelé zpět, podle obžaloby to ale byly smyšlenky.

„Cítím se nevinný, s obžalobou nesouhlasím. Věřím v nezávislost české justice a že budu shledán nevinným,“ řekl před časem Roman Šotola pro MF DNES. Víc se nechtěl vyjadřovat, dokud nebude hovořit před soudem.

Odsouzen za neplacení nájmu

Šotola ve skutečnosti dluží mnohem vyšší částky, které ale nejsou předmětem této obžaloby. V součtu se blíží 1,5 milionu korun. Věřitelé je vymáhají v občanskoprávních sporech.

Šotola už byl i pravomocně odsouzený k zaplacení 279 tisíc korun, jež dlužil za nájem v bytě ve Fučíkově ulici. V bytě se zdržoval i po ukončení nájmu a nedůvodně se tak podle soudu obohatil. 

Roman Šotola byl v letech 2011 až 2015 předsedou představenstva Dopravního podniku města Liberce. V ČSSD byl členem OVV Liberec a KVV Libereckého kraje. V roce 2010 byl zvolen zastupitelem a libereckým radním. Pak ze strany vystoupil. 

V roce 2014 byl lídrem hnutí Liberec ještě žije, mandát ale neobhájil, strana u voleb propadla. Šotola ztratil své placené pozice a podle zdrojů, s nimiž MF DNES hovořila, ani pak nezměnil svůj finančně náročný způsob života. To jej údajně dostalo do půjček, jež nesplácel.

Figuroval také ve Společnosti Vlasty Buriana, která v Liberci na křižovatce ulic Široká a Vrabčí vybudovala za přispění evropské dotace Centrum Vlasty Buriana. Evropská unie na projekt stavby multifunkční budovy v bezprostřední blízkosti rodného domu Krále komiků poslala přes 11 milionů korun. 

Budova vyrostla na pozemku spekulanta s pozemky Lukáše Plechatého. Šotola byl v centru programovým ředitelem. Centrum dnes vyvíjí zanedbatelnou aktivitu, otevřeno má úterý až pátek od 14 do 17.30 hodin.

Autor:

Nejčtenější

VIDEO: Znovu jsem se narodil. Řidič ukázal záběry, jak se vyhnul kamionu

Záběry z palubní kamery ukazují, jak málo času a místa měl řidič vozu, aby...

Televize Prima mluvila s řidičem, který se na poslední chvíli vyhnul polskému kamionu odbočujícímu proti všem pravidlům...

Policie našla řidiče superbu, který vytlačil předjíždějící auto a ujel

Nehoda na Frýdlantsku

Po měsíci našla policie řidiče černé Škody Superb se zahraničními značkami, který odjel od vážné nehody na Frýdlantsku....

Zámek odstřelili komunisté, teď má odpudivé náměstí v Mimoni zmizet

Národní výbor v roce 1985 srovnal se zemí nejhezčí část centra Mimoně....

Kdyby se vyhlašovala anketa o nejškaredější náměstí, Mimoň by byla mezi favority. Tvoří jej louka a živelné parkoviště....

Podnikatel prohrál soud s OSA o poplatky za hudbu v supermarketu

Kendikova prodejna potravin v paláci Dunaj

Liberecký podnikatel Alexandr Kendik musí podle rozsudku zaplatit desítky tisíc korun za hudbu, kterou pouštěl ve své...

Knihkupec bavil i za okupace, fašisti ho umučili za vtipnou reklamu

Jan Niesner, sokol, učitel a armádní důstojník z Lomnice nad Popelkou. Zahynul...

Horko jako nikdy předtím měli četníci na stanici v Lomnici nad Popelkou 15. března 1939. Když se vrchní strážmistr...

Další z rubriky

Řídit motorku není lidské právo, říká majitel motoškoly

Lukáš Kobera upozornil na odbyté zkoušky motorkářů v Liberci.

Přicházející jaro, sluníčko a teplejší dny vyženou za pár týdnů po zimní pauze na silnice první motorkáře. A bude jich...

V Sosnové hořel závoďák. Hasiči nemohli pomoct, měli jen veterán

V Sosnové shořelo závodní auto (24. 3. 2019).

Perné chvilky zažili liberečtí hasiči během přehlídky na autodromu v Sosnové. Začalo tu hořet závodní vozidlo. Přítomní...

Do Liberce míří detektiv z Městečka Twin Peaks, čeká ho válečný seriál

Kyle MacLachlan v novém seriálu Twin Peaks

Představitel ikonických postav Kyle MacLachlan míří do Liberce. Příští týden tu bude natáčet scény do dánského seriálu...

Make-up pro děti: Legrace, nebo nebezpečí?
Make-up pro děti: Legrace, nebo nebezpečí?

Těžko obhájíte, že se make-up hodí jen pro dospělé, když v hračkářstvích prodávají dětská líčidla. V Česku už dokonce najdete i specializované salony, kde dětem udělají manikúru nebo pedikúru. Jak vysvětlit dnešním dětem, že na líčení mají dost času?

Najdete na iDNES.cz