Město brání rozvoji firmy, obhajuje podnikatel bourání jedinečného zámečku

  16:28aktualizováno  16:28
Město nedodržuje gentlemanské dohody, jeho požadavky jsou šikanózní a tlačí na nás silou. To jsou podle spolumajitele ojedinělého zámečku Radka Maliny důvody, proč nechal do budovy nedaleko jabloneckého autobusového nádraží v sobotu ráno najet bagry.

Demoliční práce na domě z roku 1910, ve kterém sídlil celosvětový spolek tehdejších elit Schlaraffia, zatím firma zastavila. Čeká na vyjádření policie, která prověřuje, zda dělníci nebourají budovu nelegálně.

Malina se opírá o rozhodnutí ministerstva kultury, které v minulosti nadvakrát rozhodlo, že dům řečený Neisseburg, nebude kulturní památkou. 

„Ministerstvo historickou hodnotu zámečku nepotvrdilo a i na základě toho jsme zažádali o povolení k odstranění stavby. To jsme letos v březnu získali a nikdo se proti tomu v zákonné lhůtě neodvolal. Pan primátor tak učinil až po uplynutí této lhůty. V mezičase jsme stále vedli jednání o možnosti zachování Schlaraffie a na základě gentlemanské dohody jsme i pozastavili činnosti vedoucí k jejímu odstranění. Bohužel představitelé města tuto gentlemanskou dohodu nedodrželi a opět se pokusili otevřít řízení na ministerstvu kultury, přestože k tomu chybí zákonné důvody, jelikož již jednou bylo ve věci rozhodnuto,“ popsal Radek Malina.

Fotogalerie

Naráží na to, že primátor Jablonce Milan Kroupa v sobotu uvedl, že se osobně odvolal proti demoličnímu výměru a rovněž navštívil ministra kultury s žádostí o prohlášení zámečku chráněnou památku a že žádost ministerstvo kultury právě zpracovává. Zda se primátor odvolal proti demolici později než ukládá stavební zákon a tudíž mohla firma Malina-Safety začít bourat, rozhodují nyní policisté.

„Stále probíhá prošetřování a demoliční práce jsou do té doby pozastaveny,“ uvedla v pondělí mluvčí jablonecké policie Dagmar Sochorová.

Požadavky města byly šikanózní, tvrdí podnikatel

Podle Maliny město svými apely na ministerstvo brání v rozvoji firmy. „To nás vedlo k urychlení demolice. Osobně mě to nijak netěší, ale nezbylo než zvolit „to nejméně špatné řešení“. Už v roce 2006, kdy jsme budovu kupovali, jsem jasně deklaroval, že chceme využít pozemek pod ní jako stavební parcelu pro náš rozvoj. Jako rodilý Jablonečané jsme měli zájem dohodnout se na kompromisu, který by zámeček alespoň částečně zachoval. Bohužel požadavky ze strany města byly nereálné a postupně až šikanózní,“ dodal Malina.

Jiný názor na soumrak zámečku má jablonecký architekt Petr Kopal, který například zasedal v porotě, jež hodnotila architektonický návrh na budoucí tramvajový terminál. 

„Dalo se to celé čekat. Už jen ta blamáž s tím, že to koupí Rusové a odvezou dům jinam. To je jako kdyby stěhovali pyramidu. Už tehdy jsem věděl, že hrají nekalou hru. Tady přeci nešlo o památkovou kvalitu, ale o to, že je to jediný dům postavený přímo pro spolek Schlaraffia na celém světě. To je jako kdyby všude na světě fungoval Sokol a u nás doma by mu zbourali všechny tělocvičny. Pan Malina je kulturní tupec. Vlastnit takovýto dům pro něj mělo být ctí,“ myslí si Kopal.

Primátor Milan Kroupa o víkendu řekl, že to, co se stalo, je smutné, děsivé a pobuřující zároveň. „Pan Malina evidentně nepatří mezi jablonecké patrioty a na tváři města mu vůbec nezáleží. Mamon je pro něj na prvním místě. Tento akt je hanbou nejen pro něj samotného, ale pro celou jeho společnost. Slibuji, že učiním veškeré možné kroky k tomu, aby toto chování nezůstalo bez odezvy,“ sdělil Kroupa.

Autor:

Do Evropského parlamentu v ČR kandidovalo 39 uskupení. Vyhrálo hnutí ANO (6 mandátů) před ODS (4), Piráty a koalicí TOP 09+STAN (po 3). Do parlamentu se dostaly i SPD, KDU-ČSL (po 2) a KSČM (1).

Dita Charanzová, Martina Dlabajová, Alexandr Vondra, Marcel Kolaja, Luděk Niedermayer, Hynek Blaško, Tomáš Zdechovský

Nejčtenější

Kvůli pádu dívky z lanovky půjde k soudu babička. Za ublížení z nedbalosti

Ilustrační snímek

Státní zastupitelství v Semilech podalo obžalobu na babičku šestileté dívky, která v lednu spadla ze sedačkové lanovky...

Zemřel zachránce zvířat šerif Bill. Jeho lesnický koutek v Ralsku končí

Milovník zvířat Radek „Bill“ Zíka má momentálně v péči tři daňky, tři divočáky,...

Bez známek života našla v pátek večer městská policie Radka Zíku, známějšího pod pseudonymem Šerif Bill. Tělo...

Půta si předraženou zakázkou financoval nemanželský poměr, míní Korytář

Liberecký hejtman Martin Půta u soudu (4. prosinec 2018)

Za předraženou a zmanipulovanou pokládá bývalý liberecký primátor Jan Korytář zakázku na rekonstrukci kostela sv. Máří...

Zedníci si z jídelních stolů udělali lešení, oprava školy je ve skluzu

Základní školu Míru v Liberci – Ruprechticích čeká rekonstrukce.

Zřejmě nám už nezbývá nic jiného, než se modlit. Tak komentuje situaci kolem přestavby budovy základní školy na náměstí...

V Česku pršelo nejvíc na Smědavě, na metr čtvereční spadlo 144 litrů vody

Voda ze Smědavy a ze sousední Smědavské hory se valila hlavně na Bílý Potok a...

Nejvíce vody během dešťů z uplynulých dnů spadlo na Smědavě, oblasti kolem stejnojmenné horské chaty v Jizerských...

Další z rubriky

Modro-žluté tsunami zasáhlo firmu na vlajky, vyráběla i pro demonstranty

Firma zažila tsunami modro-žlutých vlajek a praporů.

Jako modro-žluté tsunami popsal Jan Vereščák z liberecké firmy Libea posledních několik týdnů před eurovolbami....

Liberecká zoo chystá sběratelský hit, bankovku získají jen ti nejrychlejší

Takin, orlosup a slon zdobí unikátní suvenýrovou bankovku, kterou začne v...

V celé Evropě jsou sběratelským hitem, v České republice ji poprvé vydá liberecká zoologická zahrada. Unikátní bankovku...

V kraji se přemnožili jeleni i srny, při hodování ničí stromy i borůvčí

(ilustrační foto)

V lesích Libereckého kraje je až desetkrát víc jelení zvěře, než by mělo být. Lesníkům i zemědělcům způsobují obrovské...

Najdete na iDNES.cz