Úterý 3. srpna 2021, svátek má Miluše
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 3. srpna 2021 Miluše

Boj o turnovskou školu nepřestává. Vedení se mstí rebelům, tvrdí odborář

  14:00
Dva znepřátelené tábory haraší zbraněmi na Obchodní akademii, Hotelové škole a Střední odborné škole Turnov. Zformovaly se kolem učitelských sborů v obou budovách, kde škola sídlí od doby, kdy se sloučila z původně hotelové školy a střední integrované školy.

Předseda odborů a učitel turnovské školy Ondřej Illich (na snímku) si přeje, aby se rozdělila na dva samostatné subjekty, jak to bylo kdysi. Illich mluví za většinu učitelů v budově Hotelové školy ve Zborovské ulici. | foto: Tomáš Lánský, MAFRA

Jeden tábor, zastřešující bývalou samostatnou hotelovku, si přeje rozdělení školy na dva původní ústavy, zatímco druhá skupina v někdejší integrované střední škole chce sloučenou školu ponechat. Do sporu musel vstoupit i hejtman Libereckého kraje Martin Půta, který prosazuje rozdělení škol.

„Přesvědčil jsem se, že tady panuje bez nadsázky vyhrocená a nepřehledná situace. Posílil jsem svůj názor, že nejlepším řešením je školu rozdělit na dva samostatné subjekty a dát oběma šanci začít znovu a lépe,“ konstatoval hejtman krátce poté, co školu navštívil a mluvil s učiteli, žáky i jejich rodiči.

Kořeny sporu sahají do roku 2009, kdy obě samostatné školy ležící na opačném konci Turnova sloučilo sociálnědemokratické vedení kraje. Vznikla jedna škola zastřešující všechny obory. Experiment ale nevyšel, studenti obou škol si vzájemně příliš nesedli, prestiž školy utrpěla a vše eskalovalo, když se loni výuka přesunula pouze do budovy v Alešově ulici.

Patnáct let starý školský komplex ve Zborovské ulici, vystavěný z peněz mecenáše Horáčka, byl půl roku prázdný. Studenti proti tomu dokonce sepsali petici. Výuka se ve Zborovské sice letos obnovila, ale klín vražený mezi zástupce původně na strojařinu zaměřené integrované školy a na cestovní ruch a gastronomii zaměřené hotelovky už nezmizel.

„Ještě před půl rokem jsem si myslel, že obě školy mohou fungovat společně, ale teď už tomu nevěřím. Nálada mezi pedagogickými sbory je tu na bodu mrazu, už spolu ani nedokážou mluvit. Dozvěděl jsem se dokonce, že studenti podali trestní oznámení na ředitelku za to, že jim vyhrožovala, že neodmaturují,“ líčí předseda odborů na škole Ondřej Illich.

Jak dodává, vedení školy, které je na straně současného stavu věcí, se mstí rebelům, kteří by chtěli školu rozdělit. „Za šest let zpětně z našeho učitelského kolektivu odešlo osm pedagogů, prý pro nadbytečnost. Jen v poslední době to byly dvě výborné učitelky. A nahradili je učitelé ze školy v Alešově ulici. Asi za odměnu, že jsou loajální,“ zlobí se Illich.

Učitelé se bojí o místa

Podle něj chtějí učitelé z Alešovy ulice ponechat stav věcí proto, že se bojí výpovědí. „Jakmile se celá škola rozdělí na dvě, bude hodně učitelů na tak malou školu v Alešově ulici. Proto tak kopou kolem sebe. Je ovšem logické, že pokud není poptávka po nějaké škole, nezaslouží si existovat. Školy tu přece nejsou proto, aby se udržela zaměstnanost učitelů,“ zdůrazňuje Illich.

Sám navrhuje obě školy rozdělit, čímž dojde k uklidnění rozjitřené atmosféry v Turnově a hotelová škola bude fungovat v prostorách a budově, která jí byla „ušita na míru“ rekonstrukcí bývalých kasáren. S tím souhlasí i hejtman. Rada kraje na svém jednání 19. července odsouhlasila návrh rozdělení školy na dvě samostatné organizace. To v praxi znamená, že by hotelové obory byly vyučovány v samostatné škole v budově ve Zborovské ulici a technické obory na integrované škole v Alešově ulici.

„Chci především žáky a jejich rodiče ujistit o tom, že školu, kterou zřizujeme, rušit nehodláme a ani jsme to nikdy neměli v úmyslu. Jedna škola se pouze rozdělí na dvě,“ reaguje Martin Půta na spekulace o tom, že škola zanikne úplně.

Tento argument musel vyvracet, když školu navštívil. „Obrátil se na mě jeden z žáků s otázkou, proč chceme tuto školu zrušit. Snažil jsem se mu vysvětlit, že o žádném zrušení školy nejednáme, že se jen na budovách školy objeví jiný název. Následně do objektu v Alešově ulici začali vcházet rozladění rodiče žáků s tím, že si je na dnešek pozvala paní ředitelka, aby je informovala o zrušení. Byl jsem velmi překvapený, protože jsem o jejich schůzce předem nevěděl, a to i přesto, že jsme předtím dvě hodiny na stejném místě s některými zaměstnanci a paní ředitelkou jednali,“ komentuje hejtman.

„Pro mě je to opět ukázka toho, že paní ředitelka Lednejová komunikaci jak uvnitř školy, tak navenek nezvládá,“ dodává.

„Nevidím důvod pro vznik dvou škol“

Vyjádření k vyhrocené situaci v turnovské škole podala i její ředitelka Milena Lednejová:

„S ohledem na mé téměř celoživotní profesní zkušenosti ve školství mohu odpovědně říci, že optimální velikost školy je 500–600 žáků, což naše škola splňuje, neboť máme 550 žáků.

Podporuji ponechání stávající stavu školy. Škola s 500 žáky umožňuje mít dostatečně početný pedagogický sbor, což skýtá záruku kvality výuky a variabilitu v zastupování pedagogů. Naopak v malé škole může být zajištěna výuka pedagogy, kteří nemají daný předmět vystudovaný, stejně tak při absenci pedagoga nemusí být k dispozici opět učitel se stejnou aprobací, to znamená, že klesne kvalita výuky. Velká škola si může zakoupit více učebních pomůcek a ty jsou daleko lépe využité.

Není pravdou, že kolektivy učitelů stojí proti sobě. V minulém školním roce učitelé společně zajišťovali maturitní ples oboru Strojírenství a Obchodní akademie, exkurze, maturitní a závěrečné zkoušky, organizovali sportovně turistické kurzy. V samém závěru školního roku jsem se zúčastnila třídenního kurzu na Malé Skále, kde byli jak žáci, tak i učitelé z obou budov a atmosféra byla úžasná. Pravdou však je, že někteří profesně starší pedagogové z původní „Obchodní akademie a Hotelové školy“ touží po samostatné škole. Stejné stanovisko má i pan Illich, předseda odborové organizace se třemi členy. Zatímco všichni učitelé z bývalé ISŠ a někteří z OAHŠ chtějí ponechat školu v daném stavu.

V důsledku toho vznikla druhá odborová organizace, která je vedená panem Fišerou, má asi 20 členů a usiluje o zachování daného stavu. Právě tato odborová organizace pozvala pana hejtmana na jednání. I já, jako ředitelka, jsem ho písemně žádala o osobní schůzku, o přehodnocení daného rozhodnutí a ponechání školy v nezměněném stavu. Pan hejtman mne nepozval do své kanceláře, ale přijel za mnou do Turnova půl hodiny před jednáním s odboráři. Škola se dostala do této situace v důsledku opakovaného zájmu Města Turnov o budovu školy v Alešově ulici, která je v majetku Libereckého kraje, na jaře roku 2015. Z obavy o ztrátu celkově zrekonstruované budovy v Alešově ulici, dále díky poklesu počtu žáků a odchodu tří zaměstnanců bylo z hlediska uchování kvality výuky a hospodárnějšího vynakládání s finančními prostředky pro školu výhodnější sestěhovat se do jedné budovy.

Pan Marek Pieter, náměstek pro ekonomiku, se přijel podívat na budovu školy ve Zborovské, zda je výhodné budovy směnit, ale uznal, že to není vhodné a loučil se se mnou slovy, že bude jednat s Městem Turnov o zkrácení výpovědní doby z nájmu ze Zborovské ze dvou na jeden rok. To, že jsme teoretickou výuku od 1. září 2015 přesunuli do Alešovy ulice, se nelíbilo Městu Turnov, přestože jsme řádně platili nájem a nedali výpověď z nájmu.

Nevidím žádný racionální důvod školu administrativně zrušit a vytvořit dvě nové školy. Roste zájem o strojírenské obory, jež mají tradici v Alešově ulici, ale ubývá zájem o ekonomické obory, které patřily do Zborovské ulice. I z tohoto důvodu je výhodné ponechat školu společně, neboť drobné meziroční výkyvy by nevedly k výpovědím pro nadbytečnost.“

  • Nejčtenější

Liberec - Sparta 0:5, demolice po půli, zaveleli k ní Karabec s Hložkem

Sparťanští fotbalisté tak pohodový zápas v Liberci ještě nezažili. Po absolutní převaze utkání druhého kola Fortuna...

Česko má další památku UNESCO. Na seznam se dostaly Jizerskohorské bučiny

Jizerskohorské bučiny na Liberecku se zapíšou na seznam světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO, ve středu to...

Žena našla cizího muže v koupelně. Ptal se, jak se dostane na nádraží

Cizího muže potkala v koupelně svého domku žena z České Lípy. Muž jí tvrdil, že hledá nádraží. Přivolaní policisté...

Spokojený Vrba: Základní sestava soupeře unavila a mladí dravci ho dorazili

Nemetal kozelce jako po pohárovém postupu přes Rapid Vídeň. Trenér sparťanský fotbalistů Pavel Vrba měl i tak po ligové...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vedení ligy reaguje na kouče Radu: Nepochopitelné. Opatření měnit nebudeme

Ligová fotbalová asociace (LFA), která v Česku řídí profesionální soutěže, se ohradila proti výrokům jabloneckého...

Mnoho Rusů v sobě skrývá ukřivděného a žlučovitého Rusáka, říká cestovatel

Premium Na východě leží obrovská země, kterou jsme ještě před 30 lety museli povinně milovat. Fero Richard Hrabal-Kronďák ji...

Správnou technikou dýchání můžeme předejít i bolesti zad, radí fyzioterapeut

Premium Dýchání je provázané s tím, jak se člověk cítí. „Propojení dechu a emocí je neuvěřitelné,“ říká uznávaný fyzioterapeut...

Zmrzlinová mapa Česka. Přinášíme čtyřicet tipů, kde si dát blaho v kornoutu

Premium Zmrzliny jsou sladké, pikantní, plné ovoce nebo čabajkové, ze smetany či veganské, ale vždy řemeslně připravené a...

  • Další z rubriky

Cestování v kraji zdražilo, levnější je platit jízdné elektronicky

Za cestování si lidé v Libereckém kraji připlatí. Za zdražení může i propad tržeb, který přinesla protikoronavirová...

Policii se přihlásil řidič, který srazil dvanáctiletého cyklistu a odjel

Policii se přihlásil řidič, který v České Lípě srazil dvanáctiletého cyklistu, krátce s ním promluvil a odjel. Chlapec...

Dva úhly pohledu na spor o Turów, Poláci se obávají hromadného propouštění

Pokud se v českých médiích objeví kauza Turów, řeší se především strach ze zmizení spodních vod na Frýdlantsku a...

Obyvatelé z Liberecka ohrožení dolem Turów vyzvali Babiše, aby zakročil

Obyvatelé obcí na Liberecku ohrožených rozšiřováním polského dolu Turów u česko-polské hranice vyzvali otevřeným...

Orgasmy předstírám. Muži to mají horší, říká pornoherečka Daisy Lee

Karolína Urbanová (23), známá pod uměleckým jménem Daisy Lee, patří k nejznámějším českým pornoherečkám. Dcera bývalé...

Zemřel herec Vladimír Marek, roky bojoval s rakovinou

V nedožitých 70 letech zemřel ve čtvrtek divadelní, muzikálový i televizní herec Vladimír Marek. Podle Blesk.cz se od...

Dubrovník se konečně připojil ke zbytku země, most se vyhýbá Bosně

Připevněním posledního segmentu budovaného mostu na poloostrov Pelješac se ve čtvrtek spojila dosud oddělená oblast...

Teď už se nestává, že bych si místo peněz odvezl auto, říká podnikatel

Táta Ivo byl původně horníkem, syn stejného jména automechanikem. Hned po revoluci skočili rovnýma nohama do podnikání...

Blbé komentáře a narážky se snažím nevnímat, říká Natálie Grossová

Osmnáctiletá Natálie Grossová promluvila o negativních komentářích na sociálních sítích i o slavném příjmení, které by...