Pátek 12. srpna 2022, svátek má Klára
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 12. srpna 2022 Klára

Ani 700 milionů stačit nebude, náklady na opravu bazénu se blíží miliardě

  10:04
Ještě letos v květnu prezentovalo vedení Liberce, že oprava bazénu bude stát okolo 700 milionů korun. Teď je jasné, že ani tahle částka, která části zastupitelů přišla už tak vysoká, zdaleka stačit nebude.

Přestavba má libereckému bazénu vrátit původní podobu. | foto: Město Liberec

Náklady stoupnou o další desítky milionů korun a pomalu se začínají blížit k miliardě. Důvodem je nečekaně prudký nárůst cen a nestabilita na trhu se stavebními materiály. Některé z nich v posledních týdnech zdražily oproti začátku roku až o 200 procent.

Město proto čeká složitá otázka, jak nákladnou investici finančně zvládnout a kde bude možné škrtat. Je tak pravděpodobné, že na některé prvky v rámci modernizace bazénu nebudou peníze.

„Vzhledem k situaci na trhu jsme náklady na chystanou přestavbu bazénu nechali orientačně přepočítat. Zatímco ještě před dvěma měsíci jsme počítali s částkou přibližně 700 milionů bez DPH, nyní se blížíme k sumě kolem 820 milionů. Nikdo navíc nedokáže odhadnout, jak se situace vyvine, ale hlavně kdy a v jaké úrovni se současný růst cen zastaví. Proto musíme začít hledat další nové možnosti financování a ve správný čas vybrat nejvhodnější způsob, jak složitou rekonstrukci zaplatit. Nevylučuji, že budeme muset hledat i úspory v nákladech za některé položky v rámci celého projektu,“ sdělil primátor Jaroslav Zámečník.

Už dřív město prezentovalo, že na rekonstrukci se bude snažit získat dotaci od Národní sportovní agentury. Předběžně se mluvilo o částce 300 milionů korun, to bylo ale ještě za předchozího vedení agentury Milanem Hniličkou. Jestli agentura žádosti Liberce skutečně vyhoví, není zatím nikde potvrzeno. Liberec v každém případě bude muset sáhnout i do vlastních peněz a také si na přestavbu bazénu vzít úvěr na 10 nebo 15 let.

„To, jakou cestou budeme bazén nakonec financovat, je bohužel stále nejasné, protože faktorů, které konečnou cenu rekonstrukce do jejího zahájení v příštím roce ovlivní, se objeví ještě celá řada. Jisté ale je, že na část investice si budeme muset půjčit. Kolik, za jakých podmínek a na jak dlouho ale teď opravdu nejde odhadnout. Hodně bude záležet i na tom, jak budeme úspěšní s žádostmi o získání dotačních peněz,“ řekl ekonomický náměstek primátora Zbyněk Karban.

Příliš velké sousto

Zdražení stavebních prací i materiálů je tak pro Liberec velkou ránou. Už na jaře přitom část opozice poukazovala na to, že rekonstrukce bazénu za 700 milionů je příliš velké finanční sousto. 

„Bojím se, aby nakonec nezůstalo jen u vizualizací. Teď jsme na Liberecký kraj převedli naši zoologickou a botanickou zahradu, protože na jejich provoz nemáme peníze. A do toho plánujeme drahou rekonstrukci bazénu, aniž bychom na ni měli peníze. Byla chyba, že se už dřív nešlo cestou postupných oprav, už mohla být část závad odstraněna. Podobně to například dělají v Brně, kde každý rok vyčleňují na opravy bazénu 10 až 15 milionů,“ zmínila zastupitelka Zuzana Kocumová.

Do finální ceny, kterou město nakonec za opravu bazénu zaplatí z vlastní pokladny, se promítne i to, za jakých podmínek vysoutěží dodavatele stavby. Výběrové řízení chce vyhlásit hned po vydání stavebního povolení. Tedy zhruba na jaře 2022. Modernizaci přitom radnice plánuje od roku 2015.

V bazénu z poloviny 80. let minulého století dosluhuje technologické zařízení a nevyhovující je i zázemí pro návštěvníky. Střechou zatéká, vana hlavního bazénu prosakuje.

„Není to opravdu jednoduché, protože je to jeden z největších projektů, který se tady připravuje. Je jasné, že to bude stát peníze. Druhá varianta je nechat bazén zavřít, protože bez rekonstrukce už nebude provozuschopný. A to myslím nikdo nechce,“ dodal Karban.

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konají 23. a 24. září. Voliči budou vybírat nové členy zastupitelstev obcí, měst nebo městských obvodů. Tyto volby se spojí s volbami do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později. V Libereckém kraji se volí v obvodu Liberec.

Michael Canov, Jaroslav Zámečník, Jiří Čeřovský, Jitka Volfová

  • Nejčtenější

PODCAST: Hledání ponorky U-206 pokračuje. Tým opět vyráží na Atlantik

„Bavíme se o oblasti, která je velká asi jako Liberecký kraj,“ popisuje v Technet podcastu muzejník Ivan Rous část...

Jedinečné nádraží v Krkonoších z časů císaře pána čeká citlivá obnova

Nádraží v obci Martinice v Krkonoších na Semilsku čeká oprava citlivá k historickému rázu areálu, který je od roku 2016...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Maliník v Bedřichově rozkopala těžká technika, budou se tu otáčet autobusy

Těžká technika obsadila Maliník v Bedřichově. Na místě, kde dříve stávaly stromy, postupně vzniká obratiště autobusů....

Sparta vyhrála v přípravě nad Kladnem, Karlovy Vary zvítězily v Liberci

Hokejisté Sparty vyhráli v přípravném utkání na nový ročník extraligy v Berouně nad Kladnem 4:2. V dalších soubojích...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pomohla do Česka tisícům Ukrajinců. Situace je stejná jako na jaře, říká

Z malé vesnice na Jablonecku řídila celorepublikovou síť, která pomáhala vozit uprchlíky z válkou zmítané Ukrajiny do...

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

  • Další z rubriky

PODCAST: Hledání ponorky U-206 pokračuje. Tým opět vyráží na Atlantik

„Bavíme se o oblasti, která je velká asi jako Liberecký kraj,“ popisuje v Technet podcastu muzejník Ivan Rous část...

Palác po Skloexportu zůstane prázdný, kraj se nedohodl se státem

Roky vybydlená a chátrající budova Skloexportu v Liberci zůstane zřejmě nadále opuštěná. Liberecký kraj, který zde...

Hygieniky zajímá, na čem táborníci spí, kontrolují i diplom zdravotníka

Krajská hygienická stanice kontrolovala další dětský tábor. Tentokrát se zaměřila na louky poblíž Hejnic, kde si...

Pomohla do Česka tisícům Ukrajinců. Situace je stejná jako na jaře, říká

Z malé vesnice na Jablonecku řídila celorepublikovou síť, která pomáhala vozit uprchlíky z válkou zmítané Ukrajiny do...

Češka vyhrála soutěž krásy v Africe. Všichni si na mě chtěli sáhnout, říká

Sarah Horáková (18) odletěla do Afriky reprezentovat Česko na světovou soutěž krásy. Když první vicemiss České...

Budu znovu chodit a tančit, věří Vendulka z Básníků a vybírá peníze na léčbu

Herečka Eva Jeníčková (58), která se proslavila coby Vendulka utěšitelka ze série o Básnících, řeší zdravotní problémy....

Díky Stiflerově mámě jsem měla sex s nejmíň 200 lidmi, vzpomíná herečka

Americká herečka Jennifer Coolidge (60) ve filmech Prci, prci, prcičky hrála Stiflerovu mámu Jeanine, která měla...

Ropa už proudí, ale jen na Slovensko a do Maďarska. Česko problém dál řeší

Dodávky ropy jižní větví ropovodu Družba do České republiky obnoveny nebudou, oznámil ve středu slovenský přepravce...

Partner mě opakovaně vmanipuloval do trojky, vzpomíná hvězda Americké krásy

Mena Suvari (43) promluvila o sexuálním zneužívání, které zažila se svým expartnerem. Hvězda filmu Americká krása,...