Areál na Ještědu trápí špatná sezona, přitom musí splácet obří dluhy

  10:35aktualizováno  10:35
Na Sportovní areál Ještěd dopadá letošní špatná lyžařská sezona. Městská společnost se potýká s malou návštěvností lyžařů, které však potřebuje, aby mohla splácet stamilionové dluhy. Vedení areálu odhaduje, že letošní příjmy budou daleko za průměrem.

Ještěd trápí špatná lyžařská sezona a dluhy. | foto: MF DNES

Jarní prázdniny v Libereckém kraji, které mohly vylepšit tržby na lanovkách a vlecích nad Horním Hanychovem, začaly sice slunným pondělkem, ale další čtyři dny bylo venku tak ošklivo, že by ani psa nevyhnal.

Ještědský areál

Akciová společnost města Liberec. Dříve měla areál v pronájmu firma Snowhill, ta ale z Ještědu odešla a nechala za sebou dluhy za zhruba 250 milionů korun.

Na Ještědu jsou 2 čtyřsedačkové lanovky na Skalku a Černý vrch. Jedna dvousedačková lanovka je na Nových Pláních, čtyři kotvové vleky a dva provázkové vleky pro nejmenší.

Areál nabízí více než 9 kilometrů upravených sjezdových tratí všech náročností.

"Ale i v pondělí k nám přijelo málo lidí. Ve srovnání s návštěvností během pěkných víkendových dní jich u nás lyžovala tak pětina," řekl ředitel SAJ Jan Svatoš. "A v úterý, kdy začalo pršet a hodně se oteplilo, jejich počet klesl ještě víc. Tak o polovinu. Také ve čtvrtek a v pátek měli v areálu jen několik set lyžařů," dodal.

Čtyři dny s pošmourným počasím se podepsaly na poloprázdných kasách v lyžařských střediscích v celém kraji, Ještěd ale potřebuje peníze nejvíc.

Městský areál by měl totiž co nejvíce vydělávat na splátky velkých dluhů, které si radnice nadělala, když před více než dvěma lety převzala od firmy Snowhill tři lanovky, čtyři vleky a další majetek ve středisku. SAJ se tehdy na oplátku zavázal, že uhradí dluhy Snowhillu za zhruba 250 milionů korun (o dluzích čtěte zde).

V rekordní zimní sezoně 2009/10 se tržby ještědského areálu pohybovaly okolo 35 milionů korun. Na pokrytí splátek by však areál tehdy potřeboval příjmy ve výši 60 milionů korun.

Ještědu vzal lyžaře areál na Javorníku

Letos se nedá kvůli mizerné zimě o rekordních příjmech ani mluvit, zůstanou dokonce daleko za průměrem. "Odhaduji, že budou asi na dvou třetinách toho, co utržíme, když je slušná zima," prohlásil Svatoš.

Podle něj se obyvatelé Liberce stále nenaučili chodit na lyže pod Ještěd. "Někteří si dokonce stále ještě myslí, že v areálu máme jen kotvové vleky," upozornil Svatoš, který se stal ředitelem areálu na začátku zimní sezony.

Ještědu přibyla před rokem a půl další konkurence poté, co firma bývalého fotbalového reprezentanta Václava Němečka vystavěla s pomocí Evropské unie lyžařské středisko na nedalekém Javorníku (o něm více zde).

"Javorník nám určitě návštěvníky ubral. Mírný svah tam vyhovuje rodičům s malými dětmi, zatímco Ještěd je pro dobré lyžaře," vysvětlil Svatoš.

Jana Mrázová z Prahy jezdí s dcerami ve věku čtyři a šest let právě na Javorník. "Naučím je tam v pohodě lyžovat, jezdím před nimi a ukazuji jim, co dělat. A nemám strach, že do nás zezadu někdo ve velké rychlosti narazí. Na prudké sjezdovky na Ještědu bych si s holkami zatím netroufla," prohlásila Mrázová.

Druhým extrémem, kvůli němuž přišly letos areály o důležité tržby, byly silné mrazy na konci ledna v první polovině února. "Na Ještědu jsme v lednu a v únoru zažili pouze jeden vydařený víkend," posteskl si Svatoš. První březnová sobota mu náladu vylepšila, ještědský areál se konečně zaplnil.

Nejčtenější

U Máchova jezera se usadili šakali. S klimatem se něco děje, říká zoolog

Od března doplní vycpaný šakal expozici českolipské fauny v místním muzeu....

Když šéf českolipského muzea Zdeněk Vitáček, před lety začal nacházet v okolí Doks a Provodína charakteristické stopy s...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Ti tygři jsou bastardi. Jejich orgány mohu použít, hájí se souzený Berousek

Ludvík Berousek u soudu v České Lípě (21. ledna 2019)

V České Lípě pokračuje soudní jednání, při němž se rozplétá kauza nelegálního obchodu s částmi tygřích těl. Veterinářka...

Kamion biatlonistů se vrátil domů. Nejhorší noční můrou je D1, říká řidič

Řidič Martin Žák s kamionem loni najezdil 15 tisíc, letos už 10 tisíc kilometrů.

Třináct metrů dlouhý, čtyři metry vysoký, téměř dva a půl metru široký. Prostě klasický kamion, jakých jezdí na...

Seniorka, kterou napadla doga, zemřela v nemocnici. Vyšetřuje to policie

Ilustrační snímek

V pátek v nemocnici v České Lípě zemřela seniorka, která zde byla od středy hospitalizovaná po napadení psem....

Další z rubriky

Majitel se zbavil psa, který pokousal seniorku. Zvíře přesunuli jinam

Ilustrační snímek

Majitel se zbavil argentinské dogy, která minulý týden ve vesnici Pihel pokousala jedenadevadesátiletou ženu a ta dva...

Konec falšování, na univerzitě v Liberci odhalí opsané diplomové práce

Letos kontrolují na Technické univerzitě v Liberci všechny diplomky, které...

Opsat beztrestně cizí diplomovou práci bude pro nepoctivé studenty složitější. Technická univerzita v Liberci začala...

Zoo v Liberci chtěla slavit 100 let. Badatelé zjistili, že je o 15 let starší

Zoo byla založena už v roce 1904 a nikoli v roce 1919, jak se dosud všude...

Logo sto let a velké oslavy měly celý letošní rok provázet libereckou zoologickou zahradu. Pod tíhou nových...

Najdete na iDNES.cz