"Původně dívčí škola postupně měnila své vzdělávací zaměření přes měšťanskou školu a gymnázium po konečný status základní školy. V roce 1964 získala výjimečné postavení ve městě a stala se školou s rozšířenou výukou jazyků. Toto zaměření si drží dodnes a patří mezi nejvyhledávanější základní školy v regionu," uvedla ředitelka školy Blanka Reindlová.
Den otevřených dveří pro absolventy se na škole, generacemi Liberečanů důvěrně označované jako Husovka, koná v sobotu od 10 do 15 hodin.
Kromě nezbytné prohlídky školy se nabízí i možnost srazů absolventů ve třídách, nebudou chybět setkání s bývalými učiteli a jarmark dětských prací. "Od půl jedenácté a od jedné hodiny budou v aule děti také vystupovat," upřesnila ředitelka.
Od osmi večer pak v libereckém Domě kultury vypukne slavnostní plesový galavečer - a to nejen pro absolventy. Hrát bude orchestr Ladislava Bareše, večerem provedou Marcela Augustová a Vít Rakušan.
K výročí vydali almanach
Součástí plesu bude křest a prodej almanachu ke stoletému výročí školy, taneční vystoupení, tombola i půlnoční překvapení. Po dvaceti letech rovněž dojde k oživení legendárního pěveckého sboru Kalinka.
O nové budově pro školu, tehdejší reálku, se uvažovalo už počátkem minulého století. Plochy podél dnešní Husovy třídy byly vhodně upraveny už při výstavě českých Němců Deutschböhmische Ausstellung v roce 1906.
O tři roky později stát pozemky zakoupil a podle návrhu libereckého architekta Oskara Rösslera, který již předtím vypracoval návrh na nedalekou textilní školu, se začalo stavět.
"Architektura budovy nese znaky pozdní secese a představuje jakési vyvrcholení poměrně nižší okolní zástavby," uvedl architekt Svatopluk Technik v druhém dílu své publikace Liberecké domy hovoří.
O kvalitě stavby svědčí i to, že je dodnes prakticky v původním stavu a doposud absolvovala jen částečné úpravy, jako třeba výměnu střechy, oken a dveří. "Nad vstupem jsou umístěny alegorické sochy znázorňující čtyři hlavní vyučovací obory a reliéf malého státního znaku z roku 1945," doplnil Technik.