Zemřela proslulá sochařka Niki de Saint Phalle

  10:45aktualizováno  10:45
V kalifornském San Diegu zemřela ve věku jedenasedmdesáti let sochařka Niki de Saint Phalle. Proslavila se obřími sochami macatých žen, kterým říkala Nana - podle francouzského, trochu hrubého výrazu pro lehké ženy. Jedna z mála sochařek, která se v uměleckém světě prosadila, se narodila v Paříži jako Catherine Marie-Agnes Fal de Saint Phalle. Ve třicátých letech se s rodiči přestěhovala do New Yorku. Když se v padesátých letech vrátila zpátky do Francie, začala se v rámci terapie po pokusu o sebevraždu zajímat o malbu a sochařství.

Zásadním zvratem v jejím životě bylo setkání s Jeanem Tingelym, slavným švýcarským tvůrcem kinetických objektů; s ním pak připravila několik společných realizací. Nejznámější jsou mechanické sochy cákající se ve fontáně před pařížským Centrem Georgese Pompidoua. V roce 1967 spolu navrhli francouzský pavilon pro EXPO v Montrealu. O čtyři roky později se vzali. Žili sice odděleně, ale jejich spolupráce trvala až do Tingelyho smrti v roce 1991.

De Saint Phalle se však umělecky prosadila i samostatně - jako vůdčí postava skupiny Nouveaux Réalistes. Už na začátku šedesátých let skládala svérázné reliéfy z "agresivních" předmětů, jako jsou nůžky, ostré sklo nebo pistole. Na své instalace později umísťovala pytlíky s barvou, které přímo v galerii rozstřelovala pistolí. V šedesátých letech začaly vznikat její první pestrobarevné sochy žen. Do některých z nich mohl návštěvník galerie přímo vstoupit. Poprask vyvolala v roce 1966 socha Ona-katedrála v Moderna museet ve Stockholmu. V devětadvacet metrů dlouhé ležící nahé ženě bylo umístěno kino, mléčný bar, akvárium a další atrakce. Vstupovalo se do ní otvorem mezi rozevřenými stehny. Niki o skulptuře tvrdila, že je to nejžádanější prostitutka na světě, protože za tři měsíce pojala sto tisíc návštěvníků. Ředitel muzea Pontus Hulten nicméně musel Niki bránit proti rozzuřeným konzervativcům.

V pozdních sedmdesátých letech začala pracovat na svém nejambicióznějším projektu, sochařském parku z dvaadvaceti skulptur představujících tarotové karty. Na realizaci v jižním Toskánsku si vydělávala i prodejem parfému se svým jménem. Na parku pracovala dvacet let, dokončen byl až před čtyřmi lety.

Sochařka Niki de Saint Phalle.

Sochařka Niki de Saint Phalle.

Niki de Saint Phalle: Ona-katedrála. Tato socha umístěná v Moderna museet ve Stockholmu vyvolala senzaci - ředitel muzea Pontus Hulten musel sochařku bránit proti rozzuřeným konzervativcům.

Autoři:

Nejčtenější

Z Nabarveného ptáčete se odcházelo i v Torontu, píše Daily Mail

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

I druhá festivalová zastávka snímku Václava Marhoula Nabarvené ptáče potvrdila, že ne každý divák je schopen přijmout...

Zemřel hudebník Ric Ocasek. Exmanželovi topmodelky Pořízkové bylo 75 let

Hudebník Ric Ocasek s manželkou Pavlínou Pořízkovou na snímku z roku 2009.

Zemřel rockový hudebník a producent Ric Ocasek. Bývalému manželovi topmodelky Pavlíny Pořízkové bylo 75 let. Zpěváka...

PRVNÍ DOJMY: Je Nabarvené ptáče dobrý film? Rozhodně pro to dělá maximum

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

O Nabarveném ptáčeti už se ví skoro všechno. Jak se slavně probilo na festivaly v Benátkách a Torontu, že mu jedni...

VIDEO: Dagmar Havlová je zase komička. Na domovní schůzi Vlastníků

Z natáčení komedie Vlastníci

Komedie pro ty, kdo to nezažili. Tak si říká novinka režiséra a scenáristy Jiřího Havelky Vlastníci, která zamíří do...

RECENZE: Film Nabarvené ptáče je pásmo obrazů. I když nádherných

Druhá ukázka z filmu Václava Marhoula Nabarvené ptáče

Coby producentský čin představuje Nabarvené ptáče nesporně událost roku, před níž se sluší hluboce smeknout. Jako film,...

Další z rubriky

OBRAZEM: Helmut Newton proměnil pohled na ženskou nahotu i módní fotku

HELMUT NEWTON (1920-2004), Self Portrait with Wife and Models, Paris 1981

Sebevědomé, tajemné, provokativní, krásné. Tak dodnes působí ženy na snímcích Helmuta Newtona. Umělce, který jednou...

OBRAZEM: Alberto Giacometti připomíná propast mezi uměním a realitou

Z výstavy Alberto Giacometti (Národní galerie, 2019)

Křehkost a zranitelnost. Tyto vlastnosti propůjčoval švýcarský sochař Alberto Giacometti svým sochám. Možná také proto...

Znovuobjeveného Kupku vydražili za 65 milionů, je to český aukční rekord

Obraz průkopníka abstraktní malby Františka Kupky Plochy příčné II se na aukci...

Obraz průkopníka abstraktní malby Františka Kupky Plochy příčné II se na aukci v Praze prodal za 65 milionů korun....

Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.

Najdete na iDNES.cz