Manželé Věra Nováková a Pavel Brázda mají velkou retrospektivní výstavu v Egon...

Manželé Věra Nováková a Pavel Brázda mají velkou retrospektivní výstavu v Egon Schiele Art Centru. Na snímku je Pavel Brázda před svými zásadními díly z 50. let. | foto: Petr Kubát, MF DNES

Zemřel výtvarník Pavel Brázda, sám sebe namaloval jako Obludu

  • 0
V neděli ráno zemřel výtvarník Pavel Brázda. Bylo mu 91 let. Bez bližších podrobností to uvedla jeho rodina na sociálních sítích. Se svou manželkou patřil mezi největší objevy českého výtvarného umění po sametové revoluci.

Pavel Brázda byl významnou osobností českého výtvarného umění druhé poloviny 20. století. Začal malovat ve 40. letech v Brně, kde založil směr hominismus, umění o lidech a pro lidi, které utvářelo jeho celoživotní přístup k výtvarnému umění, uvádí jeho rodina na Facebooku.

Po komunistickém převratu byl v roce 1949 z politických důvodů vyloučen z Akademie výtvarných umění v Praze. Spolu se svou manželkou Věrou Novákovou následujících 40 let tvořili v izolaci. V 70. a 80. letech pracoval jako topič v kotelně.

Mimořádně osobitý malíř se celý život živil manuálními profesemi a poprvé vystavoval až v roce 1992 v galerii Ženské domovy, společně se svou ženou, malířkou Věrou Novákovou. Výstava, ke které vyšel tehdy v Revolver Revue katalog, byla v té době vysloveně kultovním podnikem.

V roce 2006 mu Národní galerie v Praze ve Veletržním paláci uspořádala velkou retrospektivu, vystavoval také v Brně, Kutné Hoře, ve Vídni a v Paříži. V letošním roce měl výstavu v Birminghamu a v Egon Schiele Art Centru v Českém Krumlově, která stále probíhá.

V posledních dvou desetiletích se zabýval tvorbou obrazů a grafik na počítači.

Mezi jeho klíčová díla patří Pět minut před koncem světa (1949-53), Nezapomněl jste se oholit? (1949) a díla ze série Závodníci (1956–58) a cyklu Lidská komedie (2000–2017).

Loni mu v kutnohorské galerii GASK uspořádali k 90. narozeninám retrospektivní výstavu nazvanou Mezi začátky a konci II a hned prvním dílem, které návštěvníci mohli spatřit, byl „autoportrét“ Obluda čeká, obluda má čas (o jeho Obludě a dalších dílech jsme podrobně psali zde).

V roce 1991 získal Pavel Brázda cenu Revolver Revue a v roce 2008 státní vyznamenání. Medaili Za zásluhy v oblasti umění však prezidentu Václavu Klausovi v březnu 2013 vrátil, aby vyjádřil nesouhlas s Klausovými postoji z poslední doby. Vadil mu třeba prezidentův „nadměrný příklon k Rusku“ (více čtěte zde).