Zemřel karikaturista Jiránek, autor Pata a Mata či Boba a Bobka

  11:32aktualizováno  12:18
Po vážné nemoci zemřel karikaturista Vladimír Jiránek. Bylo mu sedmdesát čtyři let. Kromě stovek kreslených vtipů se proslavil především příběhy o Králících z klobouku a dvou kutilech, Patovi a Matovi. Zemřel těsně před půlnocí z úterý na středu, sdělil iDNES.cz výtvarníkův manažer Marek Šmída.

Karikaturista Vladimír Jiránek (1. září 2001) | foto: Herbert SlavíkMF DNES

Podle serveru Lidovky.cz se o Jiránkovo zdraví zajímal i prezident Václav Klaus, který mu v posledních dnech pravidelně volal. Prezident mu také v roce 2005 udělil medaili Za zásluhy.

Vladimír Jiránek a tvorba

"Samozřejmě jsem ho měl velice rád a obdivoval jsem, že je dekádu od dekády lepší. Tvorba mu zjevně prodloužila život. Potkával jsem ho v Pařížské ulici, když musel vyrazit na nákupy. Šoural se vyhublý, ale ty oči mu pořád svítily. A já měl jistotu, že od se od něj zase zítra dočkám skvělého postřehu," řekl výtvarník Jiří Slíva, který se znal s Jiránkem od 80. let. Tehdy společně s ním, Stanislavem Holým a dalšími kreslíři pracovali pro Mladý svět.

"Ach bože, to je další rána," povzdechl si Pavel Koutský, autor řady animovaných filmů. Nedávno jej stejně zaskočila smrt jiného kolegy, Břetislava Pojara.

Vedle Boba a Bobka či kutilů Pata a Mata, nejznámějších postaviček, jimž vtiskl podobu, natočil Jiránek několik samostatných děl. Třeba animovanou bajku Zahradní slavnost, v níž líčí, co udělá náhlá svoboda se zvířaty ze zoologické zahrady.

Nebo animovanou grotesku Co jsme udělali slepicím, v níž provází kvokající hrdinky od řízené automatizované produkce vajec až na psychiatrii. Za ni dokonce v roce 1978 získal Zlatého medvěda na festivalu Berlinale.

Jakkoliv se Jiránek v posledních letech animovanému filmu moc nevěnoval, pomáhal Pavlu Šrutovi s novou sérií večerníčků Králíci z klobouku. "Napíšu literární scénář, sejdu se s režisérem Ivo Hejcmanem, který Bobem a Bobkem doslova žije a do příběhů vnáší své akční nápady, já jsem spíše člověk slova. Vladimíru Jiránkovi, který schvaluje výtvarnou podobu, každý díl nastíníme, až pak napíšu technický scénář," popsal spolupráci na seriálu Šrut.

Záběr z Jiránkova kresleného filmu Co jsme udělali slepicím (1978), za který...

Záběr z Jiránkova kresleného filmu Co jsme udělali slepicím (1978), za kterého získal Zlatého medvěda na festivalu Berlinale.

Jiránek se narodil 6. června 1938 v Hradci Králové, celý život ale strávil v Praze, tedy s válečnou a poválečnou pauzou. Po absolvování žurnalistiky na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy se začal věnovat kreslení, zprvu jako autor portrétů. Po okupaci v roce 1968 se ocitl na černé listině a několik let nesměl publikovat v novinách a časopisech.

A je to, čte Pavel Zedníček

Poslechněte si ukázky z audioknihy Pat a Mat. Ta je zvukovou adaptací slavného večerníčku.

Jeho obrázkové glosy vycházely v časopisech Mladý svět, Melodie, Vesmír či Technický magazín. Zároveň jimi koncem 70. let popularizoval vznikající ekologické hnutí Brontosaurus. To mu vyneslo podobně jako v dřívějším období občasné obstrukce minulého režimu.

V osmdesátých se vrátil ke kreslení a ilustrování, po roce 1990 se začal věnovat zejména politické karikatuře. Spolupracoval i s časopisem Dikobraz nebo Literárními novinami, ale i s MF DNES a Lidovými novinami. 

Nejznámější přesto zůstává jeho tvorba pro děti. Jeho bibliografie čítá desítky titulů, jeho jméno můžete najít pod dvacítkou kreslených filmů. Z nich vyčnívají právě dva malí králíci Bob a Bobek, kteří celému národu vštípili, že práce šlechtí. A samozřejmě i dva nešikové Pat a Mat z dalšího televizního seriálu.

Večerníček Vladimíra Jiránka Pat a Mat

Večerníček Pat a Mat Vladimíra Jiránka

Večerníček Vladimíra Jiránka Bob a Bobek

Večerníček Bob a Bobek Vladimíra Jiránka

"Cítím se stále bytostným humoristou, to znamená člověkem, který pozoruje svět a i při vědomí toho, že svět nikterak veselý není, přesto se pokouší najít úhel pohledu, který ho učiní stravitelnější," vyznal se jeden z nejznámějších českých kreslířů před časem v novinovém rozhovoru.

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Boris Rösner mi radil, ať Ulici beru, vzpomíná Martin Hofmann z Mostu!

Martin Hofmann v seriálu Most! (2019)

Zatímco se všude mluví o seriálu Most!, sedáme si spolu v šatně pražského Divadla v Celetné. Před pěti minutami...

VIDEO: Poslední díl seriálu Most! posune vysílací čas. Kvůli vulgaritě

MOST!

Sedm dílů seriálu Most! se vysílalo hned po deváté večer, ale jeho osmá, závěrečná epizoda posune v pondělí 25. února...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

RECENZE: Kéž by Černé vdovy měly víc rozumu. Anebo ztřeštěnosti

Propagační fotografie k seriálu Černé vdovy

Jitka Čvančarová, Jana Plodková a Lucia Siposová se v seriálu Černé vdovy zbaví manželů, ale nikoli policisty v podání...

Vždycky Dejvice! V novém seriálu hraje Trojan Spejbla a herci mají AIDS

Záběr z natáčení seriálu Zkáza Dejvického divadla

Jestli nyní platilo „Dycky Most!“, od 4. března převezme štafetu heslo „Vždycky Dejvice!“. V ČT odstartuje šestidílný...

Další z rubriky

OBRAZEM: Průlomem bylo Toy Story. Výstava ukáže dějiny studia Pixar

Z výstavy Pixar - 30 let animace

Na pražské Výstaviště míří výstava s názvem Pixar - 30 let animace. Oficiální putovní expozice ukáže vývoj studia,...

Šanci na World Press Photo má i Čech. Podívejte se na nominované snímky

SPORT (série): Michael Hanke -  Nikdy jsem ho neviděla plakat

Český fotograf Michael Hanke má se svou sérií věnovanou paralympionikovi Zdeňku Šafránkovi šanci na vítězství v jedné z...

OBRAZEM: Zakázali mu vystavovat. Stanislav Kolíbal míří na benátské bienále

Stanislav Kolíbal bude reprezentovat Českou republiku na letošním 58. ročníku...

Po téměř půl století, kdy komunistický režim zakázal po výstavě v Miláně Stanislavu Kolíbalovi vyvážet jeho díla do...

Najdete na iDNES.cz