Fotograf Miroslav Hucek ve svém domě na Zbraslavi (1. července 2011) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Zemřel Miroslav Hucek, fotoreportér Mladého světa z šedesátých let

  • 1
Zemřel fotograf Miroslav Hucek, bylo mu 78 let. Jeho dcera Barbara Hucková to řekla ČTK. Hucek byl představitelem humanistické fotografie, dlouhá léta působil také jako fotoreportér.

Miroslav Hucek se narodil 18. listopadu 1934 na Slovensku, fotografovat začal v 19 letech. Od roku 1957 studoval fotografii na pražské FAMU, ale po roce studia zanechal. Od počátku 60. let spolupracoval s obrazovým týdeníkem Mladý svět a stal se jeho fotoreportérem. Působil v něm až do roku 1975, kdy odešel pod tlakem politických změn na volnou nohu.

Nejslavnější snímek Miroslava Hucka nazvaný Křídla pana Makovičky pochází z roku 1972. Tehdy vyšla přes dvě strany časopisu Mladý svět.

Začal pracovat na větších celcích, které představoval na výstavách nebo v publikacích. Jeho tvorbu ovlivnila výstava Lidská rodina kurátora Edwarda Steichena a také fotografie Henriho Cartiera-Bressona a Eugena Smithe.

Hucek vytvořil cykly jako například Takoví jsme byli?, Vesnice, Jak chutná polibek, Všude žijí lidé, U nás ve Zbraslavi nebo Otec v rodině.

Během padesátileté kariéry měl Miroslav Hucek více než padesát samostatných výstav a účastnil se řady výstav kolektivních. Fotograficky spolupracoval na šesti filmech, ve spolupráci s architekty vytvořil fotografie pro interiéry. Je autorem několika samostatných publikací a spolupracoval na více než 50 dalších knihách.

Fotografie Miroslava Hucka jsou zastoupeny například ve sbírkách Uměleckoprůmyslového muzea v Praze a v Moravské galerii v Brně. V roce 2009 měl velkou retrospektivu v Národním muzeu fotografie v Jindřichově Hradci.