Warholovy Marilyn jsou vystaveny v Plzni

  17:23aktualizováno  17:23
Nejslavnější serigrafie světoznámého amerického malíře, grafika a filmaře Andyho Warhola jsou k vidění v Plzni.

Andy Warhol: Marilyn | foto: archiv iDNES.cz

Andy Warhol - Mao C' Tung IV.Pět desítek sítotisků s portréty Marilyn Monroe, Mao Ce-tunga, Johna Lennona i nejslavnější dílo Campbellovy polévky, se kterými Warhol ve své době šokoval svět, vystavuje od pátku Západočeské muzeum v Plzni. Expozici připravilo s pražskou Galerií U Bílého jednorožce. Výstava potrvá do 14. září.

"Warhol je ikona výtvarného umění, jež zvláště v posledních dvou letech zažívá obrovský boom. Rostou ceny děl i zájem o jeho život," uvedl galerista a podnikatel Zdeněk Kočík, který díla zapůjčil.

Andy Warhol: Mick JaggerMezi 50 obrazy vystavenými v Plzni je celá série deseti portrétů Marilyn Monroe, ale například i dva malé portréty Micka Jaggera s originálním podpisem autora. "Portrétoval významné herce, politiky a výtvarníky, kteří se scházeli v New Yorku v jeho ateliéru. Ročně jich bylo 50 až 100. Obrazy však podepisoval zřídka," dodal Kočík.

Vystavená díla jsou sítotisky existující v sériích od pěti do 300 kusů. "Jeho umělecký rukopis je nezaměnitelný. Používal fotografické portréty, které sítotiskem přetvářel," dodal Kočík.

Andy Warhol - obraz Liz (1963)Největší kolekci Warhola má jeho muzeum na Slovensku. Z Medzilaborců pocházeli jeho rodiče, než emigrovali do USA. "Když zemřel, vystavila tam muzeum jeho nadace na zelené louce," dodal galerista. Prací Warhola se údajně objevuje čím dál tím méně. "Před dvěma měsíci byl prodán jeho portrét Elizabeth Taylorové za 25 milionů dolarů, což ukazuje, kam až ceny jdou," dodal Kočík, jenž díla nakupuje hlavně v Londýně.

Výstava v Plzni je předzvěstí velké pražské výstavy, kterou pražská galerie připravuje na příští rok. Vystřídat by měla expozici Salvadora Dalího, z níž se část přesune do Plzně.


Andy Warhol

(1928 - 1987)

Andy Warhol - Self-portrait II.Působil jako umělecký návrhář a komerční výtvarník. Malovat začal na konci 50. let. Proslulý byl jeho ateliér Factory (Továrna), kde také natáčel filmy. Působila zde i rocková skupina Velvet Underground, jejímž byl v počátcích uměleckým guru. S masovou produkcí sítotisku začal v roce 1963. O pět let později na něj spáchala atentát jedna z jeho hereček. Přežil, přesto se podle odborníků z jeho života ztratily dřívější extravagance, lehkomyslnost a nespoutanost. Až do konce života se věnoval svému časopisu Interview a portrétování.


Autoři: ,

Nejčtenější

RECENZE: Stoprocentní hecíř Habera a jeho věrní málem zbourali O2 arenu

Pavol Habera a Team 9. června 2019 v pražské O2 areně

Pavol Habera s kapelou Team je opět na turné. Nemají novou desku, nemají žádné výročí, jen byl po třech letech zase čas...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

RECENZE: Kabát i na turné ke třicetinám sází po čertech na jistotu

Kabát, Po čertech velký turné, Ostrava, 8. června 2019

Člověk nemusí být ani skalní fanoušek, aby z proslovů mezi jednotlivými skladbami většinou poznal, jaká bude...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Další z rubriky

Začíná Týden umění. Zve do MeetFactory i zákulisí Národní galerie

MeetFactory na Smíchově

V Praze začal Týden umění. Zúčastní se jej celkem třicet výtvarných institucí včetně Národní galerie, Galerie hlavního...

Znovuobjeveného Kupku vydražili za 65 milionů, je to český aukční rekord

Obraz průkopníka abstraktní malby Františka Kupky Plochy příčné II se na aukci...

Obraz průkopníka abstraktní malby Františka Kupky Plochy příčné II se na aukci v Praze prodal za 65 milionů korun....

OBRAZEM: Duševní lázně i tržiště. Výstava představí díla mladých architektů

Z výstavy Olověný Fuchs f kleci (2019)

Studenti tří českých škol architektury, jmenovitě z Liberce, Brna a Ostravy, spojili síly a představují se v rámci...

Najdete na iDNES.cz