Výtvarné umění duševně nemocných hledá díru v plotě

  13:44aktualizováno  13:44
Od pondělí 13. září je areál Psychiatrické kliniky VFN a 1. LF UK (Ke Karlovu 11, Praha 2) otevřen široké veřejnosti. Po celý tento týden hostí mezinárodní projekt Paralelní zkušenosti, který skrze současné umění poukazuje na problém sociálního vyloučení lidí s duševním onemocněním.

Jan Knýbel: Donum sive voluptas interitus (z výstavy Ztělesnění duševna) | foto: Paralelní zkušenosti

V Kateřinské zahradě a v aule Psychiatrické kliniky je instalována výstava obrazů Ztělesnění duševna. Výtvarné projevy duševně nemocných patří mezi nejcennější nositele zpráv z jejich světa.

Lenka Fridrichová: Karnevalová noc (z výstavy Ztělesnění duševna)

Výstava sdružuje autory, pro které je výtvarné umění prostředkem ke sdělení vlastních pocitů a myšlenek, spíše než prostředkem výdělku nebo získání společenské prestiže. Jsou to Jaroslav Bílý, Hana Cimplová, Radek Deák, Lenka Fridrichová, Milan Jíša, Jan Knýbel, Zdeněk Košek, Lucie Muclingerová a Zdena Prokopová.

Zdeněk Košek: OR (z výstavy Ztělesnění duševna)

Jejich tvorba je řazena mezi projevy označované francouzským souslovím "art brut". Tento termín, který zavedl už roku 1945 francouzský umělec a esejista Jean Dubuffet, znamená "umění v původním, syrovém stavu".

"Šílenci" vs. "normální"

Hans PrinzhornKromě tvorby psychotiků zahrnuje veškerou oblast neprofesionálního, ba dokonce "mimokulturního" uměleckého projevu, řízeného nutkavou potřebou sdělení pocitů a myšlenek školeného či neškoleného tvůrce. Právě ta propůjčuje projevům "art brut" jejich autenticitu a intenzitu. Tvorba duševně nemocných se dostala do středu pozornosti uměnovědců, psychiatrů i umělců už před téměř devadesáti lety. Byl to německý psychiatr Hans Prinzhorn, kdo ve své Tvorbě duševně nemocných (1922) pronesl jednoduchou, avšak dobovými předsudky nepřijatelnou pravdu: "Tato výtvarná díla jsou tvůrčími pokusy – to mají z psychologického hlediska společné s ´uměním´." Odvaha Prinzhornova činu spočívá v tom, že připuštěním uměleckých kvalit tvorby "šílenců" se vlastně automaticky připouští i jistá propustnost hranice mezi "šílenstvím" a "normalitou".

Výstava Ztělesnění duševna se stává přirozeným prostředkem k dialogu. Výtvarný projev umožňuje beze slov, jednoduše a nezprostředkovaně "najít díru v plotě" sociální izolace této skupiny obyvatel.

Lucie Muclingerová: Signály kolem nás (z výstavy Ztělesnění duševna)

Zvětšeniny jejich výtvarných projevů jsou proto v Kateřinské zahradě instalovány právě na jakýchsi ničím nepřikrášlených plotech – a vlastně v nich samy o sobě tvoří symbolické otvory, jimiž lze nahlédnout přímo do vnitřního světa duševně nemocných.

Zdena Prokopová: Hotový kluk (z výstavy Ztělesnění duševna)

Ojedinělou výstavu doplňuje originální interaktivní projekce, koncerty, taneční a divadelní představení i přednášky s diskuzemi. Vstup na všechny součásti akce je zdarma. Podrobný program na www.paralelnizkusenosti.cz.

Autor:

Nejčtenější

Marvel ohlásil nové filmy. Thor bude žena, ukáže se Blade i Angelina Jolie

Herečka Natalie Portmanová na festivalu Comic-Con (21. 7. 2019)

Společnost Marvel oznámila novou várku filmů a seriálů. Do komiksového světa přilákala Angelinu Jolie, která se objeví...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

Avengers se stali nejvýdělečnějším filmem všech dob. Překonali Avatara

Záběr ze snímku Avengers: Endgame

Americký snímek Avengers: Endgame, který završuje ságu z epického světa marvelovských superhrdinů, se v neděli stal...

Další z rubriky

Chobotnice ožívá? Kaplicky předá projekt Národní knihovně, ale trvá na Letné

Vizualizace blobu. Návrh budovy Národní knihovny od architekta Jana Kaplického

Ředitel Národní knihovny Martin Kocanda a ministr kultury Antonín Staněk podepsali s Eliškou Kaplicky Fuchsovou...

Kupky sena za miliardy. Monetův obraz se vydražil za rekordní sumu

Obraz francouzského impresionisty Claudea Moneta s motivem kupek sena vydražila...

Obraz francouzského impresionisty Clauda Moneta s motivem kupek sena vydražila v úterý newyorská aukční síň Sotheby’s...

Převaděči slibují imigrantům americký sen. Vítěz World Press Photo byl v Praze

Na Staroměstské radnici v Praze byla 5. června 2019 zahájena výstava snímků z...

Fotograf John Moore se snímkem z americko-mexických hranic vyhrál letošní World Press Photo. Nyní zahájil stejnojmennou...

NÁZORY: V kolika letech jste si vzali hypotéku?
NÁZORY: V kolika letech jste si vzali hypotéku?

Anonym, nechci aby věděli, děkuji 8) Uvažuji o hypotéce, byt nebo dům. Musím samozřejmě ještě šetřit aby mi ji vůbec dali. Ale radši platit 8tisíc hypotéku než podnájem. Chci se zeptat v kolika letech jste si ji vzali, na co a zda nelitujete. Je mi 26, bezdětná.

Najdete na iDNES.cz