Nově se má galerie zaměřit na vystavování děl významných českých a zahraničních umělců či různé tematické expozice. A právě do tohoto plánu zapadá chystaná expozice oblíbeného ilustrátora a karikaturisty Vladimíra Jiránka, která mj. představí originály z příběhů o králících z klobouku nebo Patovi a Matovi. Chybět nebudou ani kreslené vtipy, které Jiránek publikoval v časopise Dikobraz.
O něco později do Tančícího domu zamíří i výstava prací jednoho z nejznámějších českých architektů, Jana Kaplického. „Chceme, aby se Tančící dům stal kulturním místem pro každého. Naším záměrem je nalákat do něj nejen Pražany, ale také návštěvníky z celé republiky,“ říká ředitel galerie Robert Vujtek, který zároveň zdůrazňuje úspěchy z loňského roku, kdy se návštěvnost výstav erotických kreseb Káji Saudka nebo retrospektivy Bořka Šípka dala počítat v desítkách tisíc.
Realizaci nové koncepce odstartuje právě Jiránkova výstava. Půjde o první ze tří velkých plánovaných expozicí. Od ilustrátorovy smrti to bude první ucelená prezentace 270 originálů, které vytvořil za svého života.
Fotogalerie |
První část výstavy bude věnována jeho dětské tvorbě, druhou část pak organizátoři zasvětí Jiránkovým kresleným vtipům, kterých celkově vytvořil kolem tří tisíc, a výstavu uzavřou jeho práce na grafice k československé počítačové hře Expedice na divnou planetu. Návštěvníci si budou moct prohlédnout i umělcův simulovaný ateliér.
V průběhu léta se Tančící dům promění ve svatyni československého retra a představí designové výrobky, značky a trendy, které byly z pohledu obyvatel Československa v sedmdesátých a osmdesátých letech ztělesněním té nejvyšší kvality a luxusu.
Výstavou budou provázet rozmanité repliky bytů, jež budou vybaveny dobovými designovými kuchyněmi včetně spotřebičů a předmětů každodenní potřeby. Dojde i na oblečení a obuv z dílny tehdejších značek a ke srovnání s jejich dnešní podobou.
Rok velkých změn pak uzavře přehlídka architektury a designu z dílny Jana Kaplického, která vzniká ve spolupráci s Eliškou Kaplický.