Výstavní potíž s dobrým nápadem Kateřiny Šedé

  14:53aktualizováno  14:53
Výtvarná hvězda Kateřiny Šedé (1977), laureátky Ceny Jindřicha Chalupeckého, stoupá: dnes ji zastupuje jedna z galerií v italském Turíně, svůj nejnovější projekt Každej pes jiná ves nyní souběžně představuje na přehlídce soudobého umění Documenta 12 v německém Kasselu a v Moravské galerii Brno.

Košile od Kateřiny Šedé pro obyvatele brněnské Líšně (košile 2M) | foto: archiv Moravská galerie Brno

Nakladatelství tranzit.cz jí nedávno vydalo monografii shrnující práce z let 1999-2007. Povaha projektu Každej pes jiná ves je mile aktivistická a jemně intervenující. Brněnská Nová Líšeň je běžné panelové sídliště, kde lidé žijí společně, ne však spolu. Své pocity z tohoto kousku země Šedá výborně formuluje v obsáhlém popisu své akce, který je součástí výstavy.

"Loni na jaře jsem si všimla, že se sídliště výrazně změnilo. Šedý celek se doslova rozpadl pod novými pestrobarevnými omítkami a Nová Líšeň se rozzářila jako strhující atrakce," píše. "Způsobila to 'Regenerace panelových domů', na které spolupracovalo několik architektů. Žádný z nich však nebral ohled na celek a ke každému domu přistoupil jednotlivě, proto vypadá sídliště jako vzorník jednotlivých domů. Na základě toho jsem si uvědomila, že přesně tohle je věc, která obyvatele spojuje a která byla až dosud neviditelná: KAŽDÝ JE ODJINUD!"

S kým se kdo potká
Umělkyně vytvořila obraz sídliště Nová Líšeň: v pásech běží fasády nabarvených paneláků. Z obrazu, který nazvala HLAVNÍ VZOR, vytvořila dekor na textilii a nechala z ní ušít tisíc košil. Ze zvonků na domech opisovala jména a získala adresář. Pak košile vložila do jednoho tisíce obálek a jako adresáty i odesílatele uváděla obyvatele Líšně; snažila se, aby daná dvojice od sebe bydlela dostatečně daleko, a tudíž existovala větší pravděpodobnost, že se ti lidé neznají. Nikde neuváděla své jméno.

30. května 2007 vše odeslala. Vytvořila situaci, o níž Líšeňští možná budou mluvit, navzájem si košile třeba ukážou. Posléze tisícovka adresátů obdržela pozvání na vernisáž v Moravské galerii (MG). Tam se mohli dozvědět celou pravdu. "...tentokrát však nebude podstatné, co se vystavuje, ale kdo s kým se v galerii potká," píše Šedá. Akce v Atriu Pražákova paláce se uskutečnila 28. června. Výstava Každej pes jiná ves tam však trvá až do konce září.

Co zbylo na diváka, který se dostaví ex post? Bohužel, polomrtvá instalace (k čemuž přispívá už prostor atria postrádající výstavního ducha, prakticky každá expozice v něm působí opuštěně). Visí tam to dobré vyprávění Šedé, pak také exemplář košile se vzorem a obálka pro tu košili a další obrazový materiál poskytující základní informaci o autorčině postupu. Můžeme obdivovat nadšenou soustavnost Šedé, zejména fascinuje mapa Líšně se zákresy jednoho tisíce tras obálek.

Jenže "rozhýbaná", animovaná verze této mapy, v níž se mají objevovat jména adresátů a odesílatelů, byla, alespoň při mé návštěvě, zamrzlá kvůli zahlcené virtuální paměti počítače, z něhož se pouští. V intencích autorčiných slov, že bude důležité, s kým se kdo v galerii při vernisáži potká, měly být do atria poté instalovány fotografie (či přímo video) z otevření, jež projekt originálně završilo.

Takové snímky jsou pouze na internetových stránkách MG, v počtu nedostatečném a ve fotografickém provedení amatérském. Projekt Každej pes jiná ves byl intervencí v zájmu komunikace, ale jeho výstavní představení nesluje zrovna velkou vůlí ke komunikaci s nevernisážovým divákem.

KATEŘINA ŠEDÁ: Každej pes jiná ves
Moravská galerie, Pražákův palác - Atrium, Husova 18, Brno, kurátorka Yvona Ferencová. Výstava trvá do 30. září 2007, plné vstupné 90, poloviční 45, rodinné 190, skupinové 25 korun
Hodnocení MF DNES: 50%

Autoři: ,

Nejčtenější

Ve dvaceti letech zemřel Cameron Boyce, idol ze série Následníci

Cameron Boyce během natáčení snímku Machři 2 z roku 2013

Americký herec Cameron Boyce, generační idol teenagerů z televizní série Následníci, nečekaně zemřel ve věku dvaceti...

RECENZE: Ed Sheeran dobyl Prahu. Jako by však dosáhl vlastního limitu

Ed Sheeran na Letišti Letňany v Praze  (7. července 2019)

Nedělní koncert na Letišti Letňany sice dovezl nejen Pražanům populárního písničkáře a jeho hity. Zároveň však dokázal,...

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Z filmu Metallica: Francie na jednu noc

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Další z rubriky

VIDEO: Dnes by byla influencerka. Začíná výstava o Medě Mládkové

Unikátní filmové záběry z rodinného archivu Jana a Medy Mládkových na výstavě...

Meda Mládková vytvořila s manželem Janem v USA jednu z nejvýznamnějších sbírek středoevropského umění. „Dnes bychom...

Monet, Matisse, Renoir. Impresionisté dorazili pod dohledem policie

Henri Matisse, Květiny a ovoce, 1909

Kordon policejních vozů doprovodil šest desítek děl slavných impresionistů Clauda Moneta, Edgara Degase nebo Augusta...

Nevím, jaký jsem psychopat, říká Joe Davis. Bakterii E. coli pouštěl jazz

Vědec a umělec, bioartista Joe Davis

V dobách renesance, kdy bylo běžné, aby byl umělec vědcem a vědec umělcem, by Američan Joe Davis příliš nevyčníval. V...

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.

Najdete na iDNES.cz