Expozice představí život českého knížete z rodu Přemyslovců a legendy prvního českého světce prostřednictvím více než 80 umělecko-historických předmětů. Výstava v pražském Anežském klášteře začíná zítra a potrvá do 8. března 2009.
Výstava představí ostatky připisované knížeti Václavovi, jež byly po jeho vraždě přeneseny do svatovítské katedrály, ale i historické prameny, obrazy a sochy zpodobňující legendy spjaté s naším nejznámějším světcem.
Návštěvníci si tak budou moci zblízka prohlédnout nejstarší svatováclavské památky, jako třeba meč svatého Václava, který hrál důležitou roli při korunovaci českých králů, svatováclavský střevíc nebo přilbici. Za největší skvost výstavy organizátoři označují palladium Země české - tedy kovovou destičku s reliéfem Panny Marie a Krista. Podle legendy právě tuto destičku nosil svatý Václav na krku.
"Svatováclavská tradice je nesporně nejstarší kontinuálně udržovanou historickou tradicí v Čechách. Její role byla však přirozeně jiná ve středověku, kdy byl svatý Václav vnímán jako ‚věčný‘ panovník a ochránce země, jiná v protireformaci, kdy byl zárukou legitimity katolicismu v zemi, a opět jiná v moderním 19. a 20. století," píše historik Zdeněk Hojda v knize Pomníky a zapomníky.
Že se svatováclavská legenda dala také úspěšně zneužít, dokázali nacisté a protektorátní vláda. Ani jejich pojetí knížete jako panovníka příchylného Němcům však nedokázalo svatováclavskou tradici znehodnotit.
Výstava má být další snahou ukázat, že už před tisíci lety jsme měli svůj stát a byli jsme natolik kulturně vyspělým národem, že jsme dokázali - jako první ze slovanských národů - akceptovat moderní západní křesťanství.
Prvním, kdo se postaral o vznik svatováclavského kultu, byl paradoxně vrah knížete - jeho bratr Boleslav. Ten nechal podle legendy tělo svého mrtvého bratra přenést ze Staré Boleslavi do Svatováclavské kaple na Pražském hradě, na místo nejsvětější v celé zemi. O největší prohloubení svatováclavské legendy se ve 14. století postaral Karel IV. spolu s prvním českým arcibiskupem Arnoštem z Pardubic, v době největšího rozkvětu našich dějin.
Výstavní exponáty, třeba přilbici či meč svatého Václava, kalich se svatováclavskou polofigurou, monstrance, relikviáře a další cennosti, zapůjčily vedle Arcibiskupství pražského také Národní galerie, Národní knihovna, Muzeum hlavního města Prahy a další kulturní instituce.
"Výstava je krásnou ukázkou společného projektu církve a státních institucí, tedy subjektů spravujících kulturní památky nedozírného rozsahu a výjimečné hodnoty," uvedl kardinál Miloslav Vlk při slavnostním zahájení výstavy v pražském Anežském klášteře. Právě on byl iniciátorem výstavního projektu a kolokvia, které proběhlo na začátku listopadu na teologické fakultě.
"Výstava Svatý Václav - ochránce České země vznikla v rámci oslav svatováclavského roku. Letos uplynulo 1 100 let od Václavova narození a 630 let od úmrtí Karla IV.," vysvětlil důvod uspořádání této výstavy tiskový mluvčí Arcibiskupství pražského Aleš Pištora. Na výběru exponátů se podíleli kurátoři Jan Royt, Dana Stehlíková a Vladimír Kelnar.