Výstava Orbis Pictus dokázala, že si lidé rádi hrají

  10:01aktualizováno  10:01
Všichni na jednom jevišti velikého světa stojíme, a cokoliv se tu koná, všech se týče. Tak zní známý výrok českého myslitele Jana Amose Komenského, jehož knihou Labyrint světa a ráj srdce byla inspirována velmi netradiční výstava: Orbis Pictus aneb Brána do světa tvořivé lidské fantazie.

Interaktivní expozice Orbis Pictus (2007) - Interaktivní expozice Orbis Pictus, koncipovaná Petrem Niklem (2007) | foto: Michal SváčekMF DNES

Všichni návštěvníci expozice se tady stávali součástí jakéhosi labyrintu objektů a roztodivných, zvuky vyluzujících nástrojů, a tím zároveň také tvůrčího procesu – akce, která se v danou chvíli při oživení představených instrumentů odehrává.

Jen za lidské pomoci totiž mohou díla vytvářet optické hry, reagovat na pohyb, cinkat, hlučet a řinčet a spolu s ostatními tvořit jedinečný orchestr zvuků.

Hřiště umění
Původci myšlenky výstavy pro všechny smysly byli manželé Radana a Jiří Waldovi, jedni ze zakladatelů občanského sdružení Audabiac, jež pořádá umělecké letní tábory pro děti z dětských domovů ve Francii. Oslovili výtvarníka Petra Nikla, který se až na několik děl stal i autorem koncepce celé přehlídky.

Ke spolupráci přizval více než desítku dalších umělců, mezi nimi například Zdeňka Šmída, Čestmíra Sušku či Milana Caise. Vznikla tak originální společná autorská výstava, jejímž základním principem byla imaginace a hravost.

A nebyla určena pouze dětem, na své si mohli přijít i jejich rodiče – třeba využitím dřevěného futrálu na klavír přezdívaného manželská bedna. Návod k použití? Strčit hlavy do dvou otvorů a vykřičet si to z plných plic.

Centrem výstavy bylo Niklovo nafukovací iglú s imaginativní pohyblivou krajinou se skleněným mrakodrapem, v němž poletovala motýlí křídla, s kolotočem umělých zvířátek a potůčkem, po kterém se plavily lodičky s mořskými koníky, pavími pery, křehkými skleněnými květinami či snítky z keřů. To vše za doprovodu bublajících varhan či jiného hudebního nástroje.

Na cestách
Opravdové okouzlení vzbudil projekt už při své premiéře v Českém centru v Paříži, letos pak v Praze, Brně, Kroměříži a Opavě. Odtud si výstava odskočila i do Florencie. Že hrát si lidi baví, dokazuje i veliká účast – podle iniciátora projektu Jiřího Walda se dá jen letos v Česku mluvit o zhruba stopatnáctitisícové návštěvnosti.

Samo Niklovo „srdce“ bude zhruba do poloviny ledna umístěno v prostoru Městské knihovny v Praze. V příštím roce přehlídku kromě putování do ciziny čeká i další cesta po vlasti – měla by se objevit v Českých Budějovicích, Písku, Ústí nad Labem a Ostravě. Pokaždé však bude stát za vidění zase a znova – je totiž variabilní, přizpůsobuje se danému prostředí a podílejí se na ní další a další umělci.


Nejčtenější

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Filmový průmysl stojí na prahu změn, vzkazují z Hollywoodu Pitt a DiCaprio

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Najdete v Hollywoodu zářivější hvězdy? Oba se na absolutním vrcholu popularity drží téměř třicet let. Nyní se poprvé...

Husákovy děti „sjíždějí“ na internetu veselé seriály po více dílech

Jim Parsons s kolegy ze seriálu Teorie velkého třesku na hollywoodském chodníku...

Muži online nejvíce sledují filmy, ženy zase seriály, jejichž fanoušky je také generace zvaná Husákovy děti, která...

RECENZE: Tenkrát v Hollywoodu se najde vše, co má (nejen) Tarantino rád

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Dobám, kdy se muži nebáli být chlapy a ženy uplatnit svůj půvab, kdy z hereckých karavanů duněl kuřácký kašel a hvězdám...

Zemřel americký herec Peter Fonda, motorkář z Bezstarostné jízdy

Peter Fonda (Palm Springs, 2. ledna 2018)

Ve věku 79 let zemřel v pátek v Los Angeles americký herec Peter Fonda, informoval podle agentury Reuters časopis...

Další z rubriky

VIDEO: Dnes by byla influencerka. Začíná výstava o Medě Mládkové

Unikátní filmové záběry z rodinného archivu Jana a Medy Mládkových na výstavě...

Meda Mládková vytvořila s manželem Janem v USA jednu z nejvýznamnějších sbírek středoevropského umění. „Dnes bychom...

Kupky sena za miliardy. Monetův obraz se vydražil za rekordní sumu

Obraz francouzského impresionisty Claudea Moneta s motivem kupek sena vydražila...

Obraz francouzského impresionisty Clauda Moneta s motivem kupek sena vydražila v úterý newyorská aukční síň Sotheby’s...

Monet, Matisse, Renoir. Impresionisté dorazili pod dohledem policie

Henri Matisse, Květiny a ovoce, 1909

Kordon policejních vozů doprovodil šest desítek děl slavných impresionistů Clauda Moneta, Edgara Degase nebo Augusta...

Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci
Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci

Výchova dětí je těžká disciplína a neexistuje univerzální návod. Jak potrestat dítě, které neposlouchá? Fyzické tresty, zákazy nebo stačí jen domluva? Odborníci v tom mají jasno.

Najdete na iDNES.cz